0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
تدوین نخستین بانك اطلاعاتی كاربری اراضی شهری

این طرح ابتدا در ناحیه یك منطقه شش تهران اجرا می‌شود، كه از شمال بلوار كریم‌خان زند، از شرق خیابان شهید مفتح، از جنوب خیابان انقلاب و از غرب، خیابان فلسطین را در بر می‌گیرد. پس از آن این طرح برای سایر مناطق تهران تدوین خواهد شد

شرکت گاز


نخستین بانك اطلاعات تعیین كاربری اراضی شهری تدوین می‌شود.
نبود اطلاعات مدون از كاربری زمین‌ های شهری در تهران همواره روند برنامه‌ریزی‌های شهری را با بحران مواجه كرده است و در این میان كاربری‌های فرهنگی به نفع كاربری‌های تجاری قربانی شده‌اند. مسئولان و برنامه‌ریزان تهران در اقدامی كارشناسی در حال تدوین نخستین بانك اطلاعاتی تعیین كاربری اراضی شهری هستند تا از ادامه تغییر كاربری زمین‌های تهران در فرآیندی ناشناخته و حساب‌ نشده جلوگیری كنند.
مهندس «مهدی پورپیكری» مسئول تدوین این بانك اطلاعاتی گفت: «با تدوین این بانك، مجموعه اطلاعات موجود از نوع كاربری زمین در تهران مدون شده و چشم‌اندازی روشن‌تر از وضعیت پایتخت را ترسیم می‌كند.»
وی افزود: «اجرای این طرح موجب بازگشت هویت اجتماعی و فرهنگی به شهر شده و امكان تهیه طرح‌های شهرسازی منطبق با استانداردهای جهانی را فراهم می‌كند.»
به گفته پورپیكری مراحل مطالعاتی این طرح از اسفند 83، به پیشنهاد شركت پردازش شهرداری تهران و از سوی قطب علمی شهرسازی دانشگاه تهران آغاز شده است. این طرح ابتدا در ناحیه یك منطقه شش تهران اجرا می‌شود، كه از شمال بلوار كریم‌خان زند، از شرق خیابان شهید مفتح، از جنوب خیابان انقلاب و از غرب، خیابان فلسطین را در بر می‌گیرد. پس از آن این طرح برای سایر مناطق تهران تدوین خواهد شد.
همچنین علی طیبی، از دیگر كارشناسان طرح بانك اطلاعاتی اراضی شهری، گفت: «این طرح، از پروژه جهانی Land Base Classification Standard) LBCS) انجمن برنامه‌ریزان آمریكا الگوبرداری شده است و در حال حاضر در مرحله ساخت است.»
وی بومی كردن مفاهیم این طرح را حائز اهمیت دانست و افزود: «با توجه به تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی زندگی ایرانی و آمریكایی، جایگزین مفاهیم بومی به جای مفاهیم غیربومی و تعریف كاربری‌هایی در این طرح، كه در جامعه غربی وجود ندارد، یكی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است كه پس از ترجمه و بررسی طرح انجام شد.
چنان چه طیبی می‌گوید: «در نقشه‌های تهیه شده، علاوه بر تعیین تعداد طبقه‌های هر ساختمان، كاربری هر قسمت اعم از اداری، تجاری، مسكونی، بهداشتی، نظامی، فضای سبز، تفریحی و فرهنگی، تاسیسات و تجهیزات شهری و سایر كاربری‌ها با رنگ‌بندی‌های ویژه مشخص شده است.»
وی هویت طرح را پروژه‌ای پژوهشی دانست و افزود: «این اقدام برای نخستین بار در ایران با هدف تعمیم و اجرا در كل كشور، با همكاری گروهی 30 نفره از دانشجویان شهرسازی دانشگاه تهران صورت گرفته است.

UAN

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری