0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

قائم مقام رئیس سازمان و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از ادامه فصل دیگری از کاوش‌های باستان شناسی در تپه باستانی روض خبر داد.

تداوم کاوش باستان شناسی در محوطه تاریخی روض

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه آذربایجان غربی، «جعفر ذوالفقاری» با اعلام این خبر افزود: طی مجوز صادره از سوی پژوهشکده باستان شناسی کشور برای ادامه روند مطالعات در این تپه باستانی با نظارت این اداره کل از ابتدای تابستان سال جاری، گروهی به سرپرستی کریم علیزاده در حال کاوش و مطالعه باستان شناسی در محوطه هستند.
 
وی با اشاره به اینکه مطالعات باستان شناسی محوطه از سال گذشته شروع شده، تصریح کرد: نتیجه مطالعات مرحله اول حاکی از آن است که محوطه دارای دو بخش ارگ و شارستان (شهر کوچک پایین دست قلعه) بوده و بخش ارگ حدود 10 متر بالاتر از بخش شارستان است و ارتفاع ارگ از بستر رودخانه نیز به طور میانگین حدود 20 متر بالاتر است.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه طی بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد در سطح ارگ، علاوه بر وجود آثار و سازه‌های معماری، قطعات سفالین، ابزار سنگی و دیگر آثار به طور سطحی پراکنده هستند، هدف از بررسی باستان شناسی محوطه را شناخت لایه بندی محوطه و نیز شناخت ماهیت آثار معماری در سطح وسیعی از محوطه اعلام کرد.
 
ذوالفقاری با اعلام اینکه محوطه باستانی کهنه شهر (روض) در مسیر شهر چالدران به کلیساکندی در فاصله 20 کیلومتری شمال غربی شهر چالدران واقع شده است، ادامه داد: این محوطه که روی یک صخره آذرین واقع شده، در سال 1388 به شماره 28790 در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری