0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سد جدید رامهرمز ، شبکه آبرسانی دوره ساسانی را از بین می برد


نمی دانم شما چقدر روزنامه می خوانید اما مطلب زیر را برایتان از روزنامه ایران انتخاب کردم تا شما معماران عزیز که کمابیش همگی به میراث فرهنگی کشورتان علاقه مند هستید از آن مطلع شوید:

اهواز ، خبرنگار ایران: با آبگیری سد مخزنی جره رامهرمز در شهریور 85 ، سازه تاریخی_آبی جره و روستای متروکه و تاریخی اطراف آن به زیر آب می رود .

سد تاریخی جره که از آثار عهد ساسانی است با ارتفاع نزدیک به 19 متر در کنار روستایی به همین نام بر روی رودخانه "زرد" قرار دارد .

در حال حاضر در نقطه ای که این سد تاریخی قرار دارد ، با فاصله ای کم سد مخزنی جره در حال احداث است . بنابر نظر کارشناسان به دلیل قطر سد جدید و ساختار قلوه سنگی آن امکان تخریب و فروریختن سازه تاریخی جره در اثر ارتعاش و گرمای حاصل از اره های ساخت و نیز احتمال از هم پاشیدگی آن در اثر فشار ناشی از حجم زیاد مخزن سد جدید وجود خواهد داشت مهندس حمیدرضا فرخ احمدی ، مدیر دفتر گنجینه آب سازمان آب و برق خوزستان گفت : از آنجا که سد جره یک طرح ملی است که با اعتبار 800 میلیارد ریال در شهریور 85 به بهره برداری می رسد و امکان تعطیلی این کارگاه و سد مخزنی جدید وجود ندارد لذا بهترین راهکار را بر این دیدیم که امکان جابه جایی سد تاریخی را مورد مطالعه و بررسی قرار دادیم . وی یادآور شد : در فرصت باقیمانده تا شهریور 85 هر تصمیمی که در این رابطه گرفته شود اجرایی خواهد شد . همچنین هزینه اجرای طرح پیشنهادی از سوی سازمان میراث فرهنگی تامین می شود تا این اثر تاریخی_آبی از نابودی نجات یابد . وی تصریح کرد : با نقشه برداری های دقیق بررسی خواهد شد که آیا می توان سد قدیمی را از زیر رسوبات خارج کرد یا خیر ، همچنین نمونه سازی ( ماکت) این سازه خارج از محیط دریاچه با همان مصالح نیز در حال بررسی است .

این هم از اخبار روزنامه ایران ... هر چند وقت که به روزنامه نگاهی می اندازم از این دست خبرها می بینم . یک روز برج جهان نما می سازیم و به هشدارهای یونسکو بی توجهی می کنیم ، یک روز هم سد میسازیم و می گوییم بعید به نظر می رسد خطری تخت جمشید و پاسارگاد را تهدید کند . لابد اگر روزی هم بر سر اتفاق این بناها زیر آب رفت از روی عکس ها و فیلم ها همانندش را می سازیم ، چه فرق می کند ، کپی برابر اصل است . تازه ،خودمان که نمی سازیم ، از کارشناسان خارجی دعوت می کنیم که بیایند و آثار ملی ما را بازسازی کنند . مگر ارگ بم که فرو ریخت و بزرگترین بنای خشتی دنیا بود چیزی شد ؟ گفتند عکس هایش هست ، دوباره می سازیم . حالا نمی دانم بافت های با ارزش تاریخی که ناگهان یک خیابان از وسطش می گذرد چگونه دوباره بازسازی می شوند . تازه شانس آوردیم فعلا دیگر خبری از قطع درختان خیابان ولیعصر نیست . این سد جدید رامهرمز را هم امروز خواندم گفتم بقیه هم در جریان باشند . نمی دانم چرا در دنیایی که همه به دنبال آثار ملی و باستانی می گردند ، در دنیایی که کشورهای دیگر به دنبال نشانه هایی از تمدن غارها را جست و جو می کنند ، در دنیایی که صنعت توریسم به اندازه درآمد نفت می تواند مهم باشد ، ما خودمان آثار تاریخیمان را از بین میبریم .

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری