امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به دلیل همكاری نكردن مسئولان بانك تجارت با سازمان میراث فرهنگی استان تهران

بانك شاهی تنها بنای باقیمانده از میدان توپخانه قدیم تخریب می شود

در صورت تخصیص نیافتن هر چه سریع تر اعتبار مورد نیاز برای مرمت و بازسازی بنای تاریخی بانك شاهی از سوی مسئولان بانك تجارت، تنها بنای باقی مانده از میدان توپخانه قدیم به دلیل نفوذ رطوبت به پی و زیرزمین بنا بر اثر آبیاری فضای سبز،‌ تخریب می شود.
«مهدی معمارزاده»، سرپرست میراث فرهنگی شرق استان تهران و كارشناس ارشد مرمت بناهای تاریخی با بیان این مطلب افزود: «هر چند تاكنون رایزنی های متعددی با مسئولان بانك تجارت انجام شده اما اعتبار موردنیاز كه در حدود 800 میلیون تومان است در اختیار كارشناسان میراث فرهنگی به منظور مرمت و احیای این بنای تاریخی قرار داده نشده است.»
وی در ادامه افزود: «اگر همچنان آبیاری باغچه ها و فضای سبز این محوطه ادامه پیدا كند، رطوبت بیشتری وارد پی بنا شده و ایستایی و استحكام بنا را در سال های آینده كاهش می دهد. اكنون به رغم گذشت سه ماه از نخستین رایزنی ها با مسئولان بانك تجارت هنوز اعتبارات موردنیاز برای عملیات مرمت و بازسازی این بنای تاریخی تامین نشده است.»
بنای بانك شاهی و ساختمان موزه این مجموعه یكی از قدیمی ترین بناهایی است كه به نام «بانك شاهنشاهی ایران» در رویتر فعالیت رسمی خود را از همان زمان آغاز كرد. این مركز به موجب قانونی كه در هفتم تیر 1268 هجری شمسی به امضا رسید‌،‌ مركز معاملات رسمی ایران قرار گرفت و بانك، تحت قوانین رسمی كشور انگلستان با تابعیت و سرمایه مدیران خارجی تشكیل شد.
این بنای تاریخی كه تنها میراث ارزشمند باقی مانده از بدنه های توپخانه قدیم است دارای طرحی یگانه بوده و استفاده از عناصر تزیینی معماری ایران همانند كاسه سازی در نیم گنبد سردر ورودی، كاشیكاری و گچبری را می توان از ویژگی های برجسته آن شمرد. همچنین وجود ستون های رفیع در فضای داخلی بانك و تلفیق هنرمندانه آن با دوره های تیردار و استفاده از چوب در پوشش سقف، تركیبی موزون را پدید آورده است كه شكوه و عظمت معماری هخامنشی را یادآوری می كند. "

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری