0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بافت تاریخی وبا ارزش حصار اردکان که در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده، به دلیل ساخت و ساز در حریم آن در حال از بین رفتن است.

00

آخرین بخش‌های باقی مانده از حصار تاریخی اردکان که در فهرست میراث ملّی به ثبت رسیده، به دلیل ساخت و ساز در حریم آن در حال از بین رفتن است.
به گزارش خبرنگار مهر، اردکان هم مانند بیشتر شهرهای باستانی ایران در گذشته دارای برج و بارویی بوده که آن را در برابر هجوم دشمنان و دزدان محافظت می‌‌کرده است.
این حصار در گرداگرد بافت تاریخی و با ارزش اردکان امتداد داشته و فقط از طریق دروازه‌ها امکان ورود و خروج به آن میسر بود.

01

 

در پای دیوار مستحکم این حصار، خندقی حفر شده که برای محافظت بیشتر از شهر آن را با آب قنات پر می‌کردند. تا چند سال پیش قسمت بزرگی از این حصار و بارو قابل مشاهده بود، امّا در سال‌های اخیر به دلیل گسترش فزآینده ساخت و ساز در حریم آن و نبود محافظت اصولی، تقریباً از بین رفته و تنها قسمت‌هایی از آن باقی مانده است.

02

 

تا آن‌که چند سال پیش شهرداری اردکان تمام حصار و خندق قدیمی و حریم آن را به مردم فروخت تا بر روی آن بنای نو بسازند!
این تصمیم آخرین ضربه را به پیکره نیمه جان این اثر باشکوه وارد کرد تا از آن حصار و خندق قدیمی تنها رویایی در ذهن کهنسالان این دیار باقی بماند.

03

اما امروز، تنها قسمت کوچکی از حصار و خندق باقی مانده است که اطّلاعات زیادی را در اختیار محققان و تاریخ‌نگاران قرار می‌دهد

04

بیشتر قسمت‌های حصار باقی مانده به دلیل رسیدگی نکردن و مرمت در حال فروپاشی است و رشد گیاهان بر روی آن باعث به وجود آمدن ترک‌های بزرگی بر روی آن شده که سرعت نابودی آن را شدت می‌دهد. هم‌چنین متاسفانه قسمت‌های دیگری از خندق باقی مانده به محل تخلیه زباله تبدیل شده است.

05

این در حالی است که این بارو، حصار و خندق قدیمی چند سال پیش به همراه بافت تاریخی داخل حصار اردکان در فهرست آثار تاریخی کشور به ثبت رسیده است.

 

 

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری