0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
رییس جمهور: تکلیف برج جهان نما هرچه سریعتر روشن شود

مطمئن هستم که اصفهانی ها و مسئولان شهر و استان اصفهان هرگز حاضر نمی شوند برای آنچه منفعتی در آن نمی توان متصوربود، حیثیت اصفهان را بر باد دهند.سید محمد خاتمی خواستار رفع مشکل جهان نما شد و مشارکت تمام مسئولان را در رفع این معضل مورد تاکید قرار داد.
رئیس جمهور در دیدار چندی پیش خود از اصفهان و میدان نقش جهان از مسولان کشور خواست هرچه سریعتر به مشکل جهان نما خاتمه دهند و تصمیم قاطعی در باره کاهش ارتفاع اضافه این برج بگیرند تا چشم انداز میدان نقش جهان مخدوش نشود.
خاتمی با تشبیه جهان نما به« کاه» در مقابل اصفهان که کوهی از« طلا و برلیان» است، گفت : من مطمئن هستم که اصفهانی ها و مسئولان استان هرگز حاضر نخواهند شد برای آنچه منفعتی در آن نمی توان متصوربود، حیثیت اصفهان را بر باد دهند.
وی با بیان این نکته که من از یک سال قبل تا کنون با قاطعیت تمام دستور بر انجام نشدن این طرح داده ام گفت: « متاسفانه برای چند متر بنا که به حیثیت شهری در عرصه جهانی به عنوان یک کانون بشری لطمه وارد آورده است، هنوز هیچ تدبیری اندیشیده نشده است.»
وی پایان دادن به مشکل جهان نما را وظیفه عموم مسئولان کشوری دانست و گفت:« من به جد از شهرداری اصفهان می خواهم که به مشکل جهان نما خاتمه دهد. همچنین از استاندار و مسئولان قوه قضاییه نیز تقاضا دارم که برای حفظ حیثیت ایران و اصفهان و تمدن و هویت فرهنگی ایران تصمیم قاطعی بگیرند و هرچه سریعتر آن را به انجام برسانند.»
خاتمی در پایان افتخار به گذشته و هویت خود را پشتوانه ساخت آینده دانسته و یادآور شد:« ملتی می تواند به هویت پایدار خود افتخار کند و آینده اش را بسازد که به مواریث فرهنگی و پشتوانه مدنی خود توجه داشته باشد.»
پرونده برج جهان نما که با شکایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور وارد مرحله جدیدی شده است، در حال حاضر از سوی شعبه 4 بازپرسی در حال رسیدگی است. چندی پیش رییس قوه قضاییه و دادستان کل کشور با ارسال نامه ای خواستار پی گیری هر چه سریعتر پرونده برج جهان نما با حفظ حیثیت نظام جمهوری اسلامی و رعایت ضوابط میراث فرهنگی شدند.
به اعتقاد کارشناسان یونسکو ارتفاع بیش از حد این ساختمان باعث شده است تا به منظر آسمانی میدان ثبت جهانی نقش جهان تجاوز شود. به همین دلیل در صورت تعدیل نشدن برج جهان نما این میدان تاریخی از فهرست آثار جهانی حذف و در فهرست میراث در خطر قرار می گیرد.
چندی پیش استانداری اصفهان با محرز دانستن تخلف شهرداری در نقض کمیسیون ماده پنج شهرداری ها توقف ساخت برج جهان نما را از دادستان کل دادگستری اصفهان خواستار شد و از شهرداری و عوامل سازنده برج جهان نما شکایت کرد.

میراث خبر

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری