0

طبقه بندی آرشیو


لایحه بودجه - ۸۶ ‬وزارت مسكن زمین مناسب برای ساخت خانه‌های‌اجاره‌ای راتامین می‌كند

به موجب این تبصره، بانك مركزی جمهوری اسلامی مجاز شده است از طریق بانكهای عامل نسبت به تامین تسهیلات بلندمدت حداكثر تا ‪ ۸۰‬درصد هزینه -های احداث برای ساخت واحدهای مسكونی به شركتهاو موسساتی كه قصد واگذاری اینگونه واحدها را به‌صورت اجاره‌ای به گروه‌های كم درآمد دارند،اقدام كنند.

به موجب بند " د" تبصره "شش " لایحه بودجه سال ‪ ۸۶‬كل كشور، وزارت مسكن و شهرسازی موظف شده است كه زمین مناسب جهت احداث مسكن اجاره‌ای، حداكثر با زیربنای ‪ ۷۵‬مترمربع را برای مسكن سازان و نهادهای متولی حمایت از گروه‌های كم درآمد تامین كند.

براساس جزء " یك " این تبصره،تا زمان بهره‌برداری اجاره‌ای از واحدهای احداثی طبق قرارداد، بابت زمین اجاره‌ای ، صرفا اجاره بها دریافت می‌شود.

در غیر این صورت،بهای زمین به قیمت كارشناسی روز از ذینفع دریافت می‌شود.

اجاره بهای سالانه حداكثر تا ‪ ۲۰‬درصد قیمت منطقه‌لای خواهد بود.

همچنین به موجب این تبصره، بانك مركزی جمهوری اسلامی مجاز شده است از طریق بانكهای عامل نسبت به تامین تسهیلات بلندمدت حداكثر تا ‪ ۸۰‬درصد هزینه -های احداث برای ساخت واحدهای مسكونی به شركتهاو موسساتی كه قصد واگذاری اینگونه واحدها را به‌صورت اجاره‌ای به گروه‌های كم درآمد دارند،اقدام كنند.

بنابر این تبصره، دولت نیز اجازه یافته است تا ‪ ۵۰‬درصد و در بافت‌های فرسوده تا ‪ ۶۰‬درصد از سود تسهیلات اعطایی به سازندگان غیردولتی واحدهای مسكونی اجاره‌ای را متناسب با معكوس سطح زیربنا، تامین و پرداخت كند.

در صورتی كه اینگونه واحدها طبق قرارداد از حالت اجاره‌ای خارج شوند، ارزش حال یارانه‌های پرداختی و باقی مانده اقساط تسهیلات به صورت یكجا از مالك دریافت می‌شود.

در بخش دیگری از این تبصره خاطرنشان شده است: برای توسعه اجاره داری و انجام وظایف شهرداری‌ها در این راستا، شهرداری‌ها با همكاری شورای اسلامی شهرها مكلف هستند تمام مازاد تراكم پایه تا سقف تراكم مجاز مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری ایران را تا پایان مدت اجاره داری دریافت نكرده و در صورت خروج از حالت اجاره‌داری و یا فروش، عوارض مربوط را به قیمت روز دریافت كنند.

در بند "د" تبصره شش لایحه بودجه سال ‪ ۸۶‬كل كشور، اهداف دولت در زمینه مسكن به اختصار ذكر شده است كه از جمله آن می‌توان به " لزوم تامین مسكن مناسب برای آحاد ملت بخصوص اقشاركم درآمد" و " تقویت نقش حاكمیتی دولت در امر تامین مسكن "،اشاره كرد.

"حصول به عدالت اجتماعی وتوانمندسازی گروه‌های كم‌درآمد با تكیه بر تقویت تعاونی‌های تولید مسكن و خیرین مسكن ساز"،"حصول مدیریت یكپارچه و منسجم زمین" ، " كاهش سهم زمین در قیمت تمام شده واحد مسكونی" و "حمایت و هدایت انبوه‌سازی ، صنعتی‌سازی ، مقاوم‌سازی و ارتقای فناوری ساخت و ساز" از دیگر اهداف دولت در بخش مسكن است كه در این تبصره به آن اشاره شده است.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری