امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

  

جشن سیصد و پنجاهمین سالگرد تولد 'تاج محل' در هند

سیصد و پنجاهمین سالگرد بنای تاج محل در هند جشن گرفته می شود. بسیاری از خواننده ها و نوازنده های طراز اول هند در این جشن موسیقی اجرا می کنند.
همچنین تمبری به این مناسبت منتشر می شود. سالانه صدها هزار گردشگر برای دیدن تاج محل که مشهورترین بنای تاریخی هند است به این کشور می روند.
ساخت تاج محل در سال 1631 میلادی به دستور "شاه جهان" سلطان تیموریان هند آغاز شد و به مدت 22 سال به طول انجامید.

البته عده ای از محققان معتقدند که پایان ساختمان تاج محل در سال 1644 یا 1643 بوده است که در این صورت جشن 350 امین سالگرد بنای آن می بایست یک دهه پیش برگزار می شد.

"شاه جهان" تاج محل را به یاد همسر درگذشته اش، " ممتاز محل" بنا کرد. خود شاه جهان نیز پس از مرگش در کنار مقبره همسرش در تاج محل دفن شد.

نما و داخل تاج محل از سنگ مرمر ساخته شده است و یکی از زیباترین آثار معماری اسلامی در جهان به شمار می رود.

دولت هند قصد دارد به مدت یک سال جشنهای مختلفی به مناسبت سالگرد ساخت این اثر معماری برگزار کند.
این جشنها با خوشامد گوئی مقامات رسمی گردشگری استان اوتار پرادش در شمال هند به گردشگران و اهدای حلقه های گل به آنها آغاز شد.
اما بسیاری از گردشگران از نحوه برگزاری و کم رونقی جشن گله مند بودند و این جشن را چندان باشکوه نداستند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس یکی از گردشگران گفت:" ما انتظار داشتیم که این جشن تمام شب ادامه داشته باشد. اما من نمی ببینم که جشنی در جریان باشد."

یکی از دلایل پائین بودن کیفیت این جشن مخالفت دادگاه عالی هند برای برگزاری مراسم مختلف در تاج محل بود، زیرا بنا بر گزارشها در جریان برگزاری کنسرت موسیقی پاپ در سال 1996 بخشی از این بنای یادبود آسیب دید.

به همین دلیل بیشتر مراسم در" آگرا فورت" در فاصله 2 کیلومتری تاج محل برگزار می شود.

مقامات گردشگری آگرا در نظر دارند در جریان برگزاری این جشنها در شب های مهتابی، تاج محل را برای بازدید در طول شب برای گردشگران بازگشائی کنند اما اجرای این طرح نیازمند تصمیم دادگاه عالی هند است.

البته گفته می شود که امکان بازگشائی تاج محل در شب به دلیل کمبود نور، بسیار پائین است. استفاده از نور مصنوعی در داخل تاج محل به علت احتمال آسیب رسانی به بنا ممنوع است.

دولت مرکزی هند پس از درگیری های شبه نظامیان در ایالت پنجاب در سال 1984 مقبره تاج محل را برای بازدید عمومی تعطیل کرد.

سال گذشته بیش 3 میلیون نفر از بنای تاج محل بازدید کردند.

به نقل از پایگاه خبرگزاری هنر ایران IAN

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری