0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

امروزه با گسترش شهرها و ظهور کلانشهرهای جدید و تراکم جمعیت در آنها، توجه به حمل و نقل عمومی و توسعه زیرساخت‌های آن امری اجتناب‌ناپذیر می‌نماید که تقویت سیستم حمل و نقل همگانی از جمله سیستم ریلی، در همین راستا صورت می‌گیرد. در غالب کلانشهرها، شبکه بهم‌پیچیده خطوط ریلی، به جابجایی مسافران متعدد درون‌شهری مشغولند و انتقال افراد را در نقاط مختلف شهر تسهیل می‌کنند.

 در شهر تهران نیز مدتی است این سیستم ریلی به یاری حل معضل ترافیک  شهری پرداخته، سعی در کاهش آن در لایه‌های زیرین شهر را دارد. البته سابقه بحث و گفتگو درباره احداث قطار شهری در تهران به حدود 110 سال قبل باز می گردد. در همین سال‌ها یک خط آهن روزمینی بین دروازه شهری ری (حضرت عبدالعظیم) و میدان باغ شاه، با نام معروف ماشین دودی، ساخته شد. سرانجام در سال 1354، قانون تاسیس شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) به تصویب رسید و در سال 1356 عملیات اجرایی آن آغاز گردید.

اما فارغ از افت‌وخیزهای معمول در مسیر چنین طرح‌هایی، آنچه امروزه در فضاهای شهری از متروی تهران دیده می‌شود، انبوه مسافران آن، تابلوهای مرتبط با ورودی‌ها و ورودی ایستگاه‌های آنست که غالبا این ورودی‌ها با پله‌هایی چند، به ایستگاهی شامل فضاهای اداری، خدماتی و بعضا فرهنگی و نیز خطوط ریلی ختم می‌شوند. البته در برخی نقاط این مجموعه ایستگاهی بر روی زمین قرار گرفته و خطوط حمل‌و نقل نیز از تونل‌های زیرزمینی خارج شده است.

بطور مسلم، ایستگاه‌های مترو همچون سایر عناصر شهری در محیط اطراف خود به لحاظ كالبدی‌، فضایی و كاركردی تأثیرگذار است و در این راستا لازمست که با زمینه ‌محیطی ایستگاه پیوند یابد تا شاید بتواند در سیمای یك نشانه یا گره شهری ظاهر شود و یا در مواردی، رفتار، كاركرد و روحیه فضایی وسیعی را تعریف کند. این نوشتار در نگاهی گذرا به اوضاع بصری این ایستگاه‌ها، خصوصا ورودی ایستگاه‌های زیرزمینی و تاثیر آن در منظر شهری می‌پردازد.

نگاهی به جلوه بصری و ابعاد کارکردی ورودی‌های مختلف ایستگاه‌ها، بیانگر آشفتگی‌ها و معضلات متعددی است؛ سبک‌ها و فرم‌های متنوع و ناسازگار با محیط، ابعاد و تناسبات غیرمنطقی، تداخل با حریم پیاده و اخلال در ترافیک، عدم رعایت همجواری‌ها و ابعاد فرهنگی و کالبدی آن و ... از جمله این مشکلات است که بطور حتم بخشی از آن ناشی از سرعت ساخت و تعجیل در بهره‌برداری است و این مسأله در کارنامه مدیران شهری قابل تقدیر است، چه منافع چنین طرح‌هایی مستقیما متوجه اقشار مختلف جامعه خواهد بود. اما بطور حتم، بیان مشکلات مسیر طی شده، راهگشای بهسازی پروژه‌های آتی خواهد بود.

 

جابر دانش

جابر دانش

عضو هیات علمی پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در ابتدای بحث باید اشاره داشت، آنچه در نگاه اول به ورودی‌های مختلف نمایان و قابل تأمل است، آنست که در طراحی و ساخت ورودی مختلف از فرم‌ها، سبک‌ها و مصالح متنوعی استفاده شده و ظاهرا در این موارد وحدت رویه و سیاستگزاری مشخصی وجود نداشته است. البته طبیعی است که اشکال یکسان و یکدست چندان مورد قبول نیست، اما تنوع آن نیز باید دارای ضابطه و معیاری باشد که در موارد مذکور این‌گونه نیست. ذیلا تصاویر برخی ایستگاه‌ها دیده می‌شود که تنوع سبک و فرم در آنها مشهود است:

ورودی ایستگاه تجریش

تصویر1: ورودی ایستگاه تجریش (http://metro.tehran.ir)

 

ورودی ایستگاه سرسبز

تصویر2: ورودی ایستگاه سرسبز (http://metro.tehran.ir)

 

ورودی ایستگاه حسن‌آباد

تصویر3: ورودی ایستگاه حسن‌آباد (http://fa.wikipedia.org)‌

 

ورودی ایستگاه شوش

تصویر4:ورودی ایستگاه شوش (http://fa.wikipedia.org)

 

نکته قابل توجه دیگر، ابعاد و تناسبات این ورودی‌ها در نقاط مختلف شهر است. آنچه در قالب موارد دیده می‌شود، آنست که ورودی‌ها دارای ابعاد و اندازه‌های بزرگی هستند که چندان منطقی و صحیح به نظر نمی‌رسد. سوال مهم این است که آیا از این ورودی‌ها صرفا برای تردد افراد عادی و پیاده‌ها استفاده می‌شود و یا استفاده دیگری مثلا ورود و خروج ماشین‌الات و تجهیزات خاص نیز دارد؟ در غیر این‌صورت به رخ کشیدن این ورودی‌ها با این ابعاد و تناسبات چه دلیلی داشته است؟

اما مطلب مهم بعدی آن است که این ایستگاه‌ها غالبا با بافت و منظر و حتی ترافیک پیرامون تطابق چندانی ندارند که در این مورد نمونه‌های بسیاری قابل ذکر است. به عنوان نمونه قرارگیری ورودی میانه میدان در ایستگاه هفت تیر به گونه‌ای است که افراد برای تردد و استفاده از ایستگاه، به ناچار باید از حصار خیابان‌های اطراف میدان عبور کنند که در نوع خود خطرناک و معارض با اصول تردد سواره و پیاده در معابر شهری است. نمونه دیگر، ایستگاه‌های موجود در بافت قدیمی و باارزش شهر تهران است که چندان منطبق و سازگار با هویت تاریخی و فرهنگی پیرامون خویش نیست و اصولا تفاوت چندانی با ایستگاه‌های دیگر ندارد. مثال دیگر در این راستا، ایستگاه ولیعصر(عج) است که در آن نکات بسیاری قابل ذکر است. 

 سایت میدان هفت‌تیر و ورودی میانه میدان  سایت میدان هفت‌تیر و ورودی میانه میدان

تصویر 5و6: سایت میدان هفت‌تیر و ورودی میانه میدان(https://maps.google.com و http://metro.tehran.ir)

 

ابعاد و تناسبات طرح ورودی در ایستگاه ولیعصر(عج)، مخل منظر عمومی بنای فرهنگی این محدوده یعنی تئاتر شهر است که البته کمی توجه و حساسیت بیشتر می‌توانست لااقل این ایستگاه را در شمایلی انسانی‌تر و کوچک‌تر به نمایش بگذارد. هر چند جانمایی ورودی نیز می‌توانست به گونه‌ای باشد که ورودی مورد نظر در مجاورت بنای تئاتر شهر نباشد و در مکانی دیگر همچون گوشه شمال شرقی پارک تعبیه شود که در این‌صورت صرفا زحمت اندکی پیاده‌روی برای مسافران بوجود می‌آمد که در این گونه موارد امری معمول و ضروری است. هر چند این گونه مسیرهای طولانی نیز راه‌حل‌های دیگری در جهت بهینه‌سازی کاربری خواهد داشت که طراحی آن به عنوان گذر هنری و فرهنگی از جمله این راهکارهای مناسب و سازگار با بنای فرهنگی است.

ورودی ایستگاه ولیعصر(عج)

تصویر7: ورودی ایستگاه ولیعصر(عج) (http://www.forum.98ia.com)

 

سایت تئاتر شهر و محوطه اطراف آن

تصویر8: سایت تئاتر شهر و محوطه اطراف آن (https://maps.google.com)

 

اما نکته آخر و مهم آن است که به نظر می‌رسد تفکر حاکم بر طراحی ورودی ایستگاه‌های مترو در تهران، تفکر دروازه‌سازی است و با ایده‌ها و تجارب جهانی فاصله بسیاری دارد. در این راستا نگاهی به برخی ورودی‌های موفق، بیانگر آنست که این ورودی‌ها:

• لزوما دارای  سرپناه و حفاظ عظیم‌الجثه در سطح پیاده‌روها نیستند، به گونه‌ای که در برخی موارد حتی سرپناهی نیز تعبیه نشده و صرفا پله‌های ورودی ایستگاه دیده می‌شود و یا در نمونه‌های دیگر ورودی ایستگاه هویت مستقلی نداشته، با ابنیه و عناصر ساختمانی اطراف، مثلا پله‌ها تلفیق شده است؛

ورودی ایستگاه پاتکو- فیلادلفیا

تصویر9: ورودی ایستگاه پاتکو- فیلادلفیا (http://www.oldtrails.com)

 

ورودی ایستگاه لامارک

تصویر 10: پاریس- ورودی ایستگاه لامارک (http://fa.wikipedia.org)

 

• دارای پیوند عمیقی با اطراف هستند و نهایتا باعث اغتشاش و آلودگی بصری سیما و منظر شهری بافت پیرامون خود نیستند. در نمونه زیر که طرح آن مشابه ورودی ایستگاه ولیعصر(عج) است، تفاوت ابعاد و نوع مصالح قابل تأمل و جالب است.

ایستگاه آباندن (فراستریتو)

ایستگاه آباندن (فراستریتو)

ایستگاه آباندن (فراستریتو)

تصاویر 11تا 13: ایستگاه آباندن (فراستریتو): در این تصاویر، ورودی شیشه‌ای یکی از ایستگاه‌های زیرزمینی مترو دیده می‌شود که طراحی آن توسط نورمن فاستر صورت گرفته و به همین جهت "فراستریتو" نام گرفته است. لازم به ذکر است که بیشتر ایستگاه های جدید در شهر بیلبائو توسط نورمن فاستر و در سال 1995 طراحی شده است. در این ایستگاه، حفاظ شیشه‌ای منحنی به عنوان نماد جدید شناخته می‌شود. طراحی به گونه‌ای است که رویت عبور و مرور افراد و ورود نور روز را ممکن می‌سازد (http://www.bluffton.edu).

 


منابع:

  1. 1.http://metro.tehran.ir

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # محمد حسن سرائی 1391-06-06 18:19
دوستان سلام
مطلب جالبی بود وقتی در هرچیزی تفکر کنیم می توانیم به معایب و محاسن آن پی ببریم اما چند نکته
اینکه شما می گوئید مکان ورودی ایستگاه تغییر کند در حرف آسان است اما در عمل واقعا اقدامی پیچیده و دشوار است
اینکه شما می گوئید ایتسگاه ولیعصر در هماهنگی با محیط فرهنگی شکل نگرفته را کاملا قبول دارم ابعاد ورودی مناسب نیست اما طراحی فرم ورودی بنظر من احترام ویژه ای به بنای تئاتر شهر گذاشته است(دایره) اما با این حال جنبه تاریخ گرائی در این المان ورودی دیده نمی شود
درست است که مترو وسیله ای امروزی و رو به پیشرفت است و ما باید بسیار پیشرفته و حرفه ای و به قولی با سبک و سیاق مدرنیسم ها طراحی کنیم اما به یاد داشته باشیم که هویت معماری کشورمان را نباید فراموش کنیم
بنده فکر می کنم طراحی اغراق آمیز ایستگاه های ورودی مترو به دلیل در چشم قرار دادن این ایستگاه ها برای مخاطبان و مردم است
از ایستگاه های خارج از کشور هم خیلی خوشم اومد اما ایستگاهی که سرپوشیده نباشه بنظرم در هنگام بارندگی موجب ایجاد خسارت به ساختمان مترو می شود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # ایراندوست 1391-07-26 17:41
با سلام و ادب استفاده کردیم البته حفاظ و سرپناه در ابتدای ورودی ها از ابتدایی ترین اصول پدافند غیر عامل در معماری است که در متروی روسیه آمریکا و کانادا به وضوح دیده می شود چرا که متروها کاربری هایی چندعملکردی هستند و در زمان بحران و تهدید به صورت پناهگاه و یا اسکان موقت و ...در می آیند البته سرپناه هم اصول و الزاماتی دارد که در مبحث 21 نظام مهندسی به آن اشاره شده است(ویرایش ششم و در دست چاپ و ابلاغ)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # سحر 1391-07-26 18:28
جالب بود استفاده کردم :-)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری