0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ساخت‌وسازهایی که بدون توجه به معماری ایرانی و اسلامی در قزوین انجام می‌شود موجب بی‌هویتی و دوری از معماری اصیل می‌شود که تداوم آن آینده نگران کننده‌ای را برای حیات شهری رقم می‌زند.

 برج تجارت قزوین

 به گزارش خبرنگار مهر، زمانی که برای اولین بار شهرها محل زندگی انسان ها شدند اولین موضوعی که برای ساخت شهرها مورد توجه قرار می گرفت شرایط اقلیمی و آب و هوایی آن منطقه بود و متناسب با آن نیز شهرها دارای منظر و سیمای خاصی می شدند.

اما در سال های اخیر با وجود توجه به معماری در قزوین شاهد رشد عمودی بی رویه و غیرقابل توجیه بوده ایم و بافت تاریخی و سنتی شهر با کوچه های باریک و پر درخت جای خود را به کوچه های کج و معوج و ساختمان های بلند و بدون هیچ الگوی معماری زیبا داده است.

در این گزارش ضمن گفتگو با تنی چند از کارشناسان دغدغه های مسئولان و مردم نیز مطرح می شود که امید است با توجه به آنها دغدغه های این حوزه برطرف شود.

رئیس کانون سراسری انجمن های صنفی کارفرمایی مهندسان معمار ایران در این خصوص به خبرنگار مهرگفت: توجه به معماری یکی از نیازهای اولیه توسعه پایدار است که متاسفانه این روزها توسعه پایدار دچار شعار زدگی شده در حالی که توجه به معماری می تواند در راستای توسعه پایدار حتی موجب کاهش آسیب های اجتماعی و زیست محیطی شود.

وی افزود: در قزوین به عنوان یکی از نمونه های شهرسازی در کشور در حوزه ساخت شهرکها هیچ توجهی به اقلیم و گونه های گیاهی و جانوری نشده و متاسفانه بدون توجه به شرایط اقلیمی منطقه بناهایی نامتناسب ساخته شده اند.

نوروزیان یادآورشد: یکی از معضلات حوزه معماری شهری این است که بدون توجه به قانون ممنوعیت بلند مرتبه سازی در شهرهایی به جز کلان شهرها، ساختمان سازی صورت می گیرد که مشکل ساز است.

این کارشناس تصریح کرد: نبود مشارکت واقعی مردم و مسئولان موجب از بین رفتن معماری بومی و سنتی شده و این یکی دیگر از معضلات شهرسازی در قزوین محسوب می شود.

وی با بیان علت عضویت در مجمع جهانی معماران تصریح کرد: اگر با جهان پیوند داشته باشیم می توانیم علاوه بر معرفی هویت معماری گذشته خود به دنیا، تعداد گردشگران را هم به واسطه حضور در مجامع بین المللی ارتقا داده و فرهنگ و معماری با ارزش را به سایر کانون های معماری دنیا عرضه کنیم.

رئیس کانون سراسری انجمن های صنفی کارفرمایی مهندسان معمار ایران یادآورشد: به عنوان عضو این کانون به برخی پروژه های شهری نقد داریم و اعتقاد داریم می بایست در هنگام شروع یک پروژه از مشاوره اعضای این کانون بهره گرفت تا هویت شهری ما که معماری جزء جدایی ناپذیر آن خواهد بود همچون وضعیت امروز در مسیر نابودی قرار نگیرد.

نوروزیان

نوروزیان ادامه داد: الگوی مشخصی برای عبور از این وضعیت نداریم و با ساختن بناهایی نظیر برج تجارت در میانه بافت سنتی قزوین موجب ایجاد یک فضای خفه و بسته شده ایم که با بهره برداری از این گونه پروژه ها شاهد افزایش بار ترافیکی در محدوده این پروژه در آینده خواهیم بود.

وی افزود: از سال های آغازین مطرح شدن ساخت این برج اعتراض های خود را مطرح کردیم اما متاسفانه هیچ نهادی به این اعتراض ها توجهی نکرد و اکنون بعد از گذشت ۱۰ سال از آغاز این طرح به نظر می رسد ضرر این برج برای قزوین بیشتر از منفعت آن خواهد بود.

نوروزیان گفت: موضوع اشرافیت، منظر و چشم انداز یا همان محرمیت در دین اسلام در این برج دیده نشده و متاسفانه به هیچ یک از این اصول اولیه توجهی نشده و فشار سرمایه موجب شده تا معماران نتوانند در این طرح اظهار نظر کنند.

رئیس کانون سراسری انجمن های صنفی کارفرمایی مهندسان معمار ایران اضافه کرد: در ۳ دهه اخیر که هیچ الگوی معماری مشخصی در کشور تعریف نشده و قزوین نیز بدون توجه به شرایط اقلیمی و معماری اصیل خود به صورت عمودی رشد کرده اصول اولیه معماری را زیر سوال برده و بافت سنتی و اصیل قزوین در پروژه هایی نظیر شهید انصاری، پارکینگ سعدالسلطنه به سمت نابودی رفته است.

برج تجارت قزوین

این کارشناس تصریح کرد: باید در کنار برنامه ریزی شهری همه جوانب اعم از معماری، محیط زیست، سلامت، بهداشت را در نظر گرفت تا شهری سالم و شاد داشته باشیم و از رتبه اول افسردگی در کشور خارج شویم.

شهردار قزوین: برج تجارت موجب دیده شدن آثار تاریخی محدوده شهری می شود

مسعود نصرتی در این میان دیدگاهی دیگر دارد و می گوید: قرار نیست به بهانه صیانت از بناهای تاریخی، رشد و توسعه شهری و ساخت و سازهای مدرن متوقف یا اصلا آغاز نشود بلکه باید با تلفیقی از این دو هم معماری ایرانی و اسلامی را حفظ کنیم و هم در مسیر توسعه و پیشرفت گام برداریم.

وی در خصوص برج تجارت اظهارداشت: این برج که با دیدگاه های کارشناسی ساخته شده و شاید مخالفینی هم داشته باشد نه تنها هیچ آسیبی به بنای تاریخی نزدیک خود نزده بلکه در تلفیقی از معماری جدید در کنار معماری ایرانی موجب دیده شدن این اثر هم می شود.

شهردار قزوین تصریح کرد: به منظور رعایت شاخص های معماری اسلامی چندین طبقه از برج تجارت که ارزش افزوده زیادی برای سازندگان داشت حذف شد تا دو دهنه نمای دروازه ای در این بنا لحاظ شود که معماری آن را زیباتر و به تلفیقی از معماری مدرن و ایرانی واسلامی نزدیک کرده است.

این مسئول یادآورشد: باید به همه دیدگاه های کارشناسی احترام بگذاریم و به گونه ای حرکت کنیم تا جامعه امروز هم با ساخت و سازهای جدید ارتباط برقرار کرده و زمینه جذب گردشگر را فراهم کند که برج تجارت قادر است ضمن نشان دادن رشد و توسعه استان و ارائه شاخصه ای نوین به جذابیت های شهری هم بیفزاید.

به گفته محمد پارسا کارشناس مهندسی معماری آنچه که معماری قزوین را در دو برهه زمانی مختلف از یکدیگر متمایز می کند، توجه به شاخص های بومی است به این ترتیب که گذشتگان همه عناصر بومی را در شهرسازی دخیل کرده اند اما امروز این اتفاق رخ نمی دهد.

وی در این باره گفت: قزوین به لحاط اقلیمی شرایط خاصی دارد، دو باد غالب «مه» و «راز» آن را تحت تاثیر قرار می دهند، منطقه خشکی است که گاهی در مواجهه با خطر سیلاب قرار می گیرد و از سویی میزان بارش فصلی آن بسیار محدود است اما در مواجهه با این ساختار معماران و شهرسازان گذشته ضمن ایجاد باغستان ها به منظور مهار باد و سیلاب، خانه ها را با شکلی مخصوص بنا کرده اند و همچنین قنوات پیچیده ای را برای کنترل کم آبی ساخته اند.

پارسا یادآورشد: متاسفانه این الگو یا حتی الگوی تخصصی ویژه قزوین در حال حاضر به فراموشی سپرده شده و تنها به توسعه افقی و عمودی شهر فکر می کنیم، غافل از آنکه چه کسی را قرار است در این سازه های جدید جای دهیم و آیا افراد ظرفیت پذیرش این سبک از زندگی را دارند را به فراموشی سپرده ایم.

پارسا ادامه داد: تنها نسخه ای که می تواند قزوین امروز را در مسیر توسعه پایدار قرار دهد، درک حیات شهری است تا بر مبنای آن ساخت و سازها به نیاز و اولویت های زندگی مردم نزدیک شود تا شاهد رشد افسردگی در شهر نباشیم.

دروازه قزوین

حسین غیاثوند رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر قزوین در این باره گفت: پایبندی به اجرای معماری اسلامی و ایرانی در ساخت و سازها یکی از موضوعات مهمی است که در برنامه‌های کلان کشور نیز به آن تأکید شده است.

وی افزود: همچنین مقام معظم رهبری با اشاره به بی‌هویتی که امروزه در ساخت و سازهای ما ایجاد شده، اجرای این معماری را برای خروج از بی‌ نظمی و اغتشاشات بصری ضروری می‌ دانند.

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر قزوین تصریح کرد: شهر قزوین نیز از این بی‌هویتی دور نبوده و تا امروز شاهد احداث ساختمان‌ هایی با نما و معماری داخلی بودیم که هیچ تناسب و تطبیقی با معماری متمدن اسلامی و ایرانی نداشته است.

غیاثوند با اشاره به در دستور کار قرار داشتن تدوین دفترچه ضوابط معماری اسلامی ـ ایرانی گفت: در کنار شهر مشهد، قزوین جزو شهرهای پیشگام در ارائه الگوی شاخص و ماندگار از معماری اسلامی و ایرانی به شمار می‌آید.

وی با تأکید بر اینکه معماری مجموعه تاریخی و فرهنگی بهترین معیار برای الگو پذیری به شمار می‌آید گفت: این مجموعه پشتوانه‌ای منحصر به فرد برای الگوپذیری از معماری اسلامی و ایرانی به شمار می‌‌آید که هویت چندین و چند هزار ساله ایرانیان را یادآور می شود.

این عضو شورا، فرهنگ ‌سازی برای پایبندی مردم و مسئولان به معماری اسلامی ـ ایرانی و شناخت بیشتر آنان از شاخصه‌ها و ویژگی‌هایش را از مهمترین ضروریات برشمرد و افزود: با استفاده از ظرفیت سازمان نظام مهندسی ساختمان، می‌توان این بستر را در جامعه ایجاد کرد تا مردم و سازندگان پای کار بیایند و این موضوع به مطالبه عمومی تبدیل شود.

برج تجارت قزوین

وی بر تشکیل ستاد اجرایی معماری اسلامی ـ ایرانی با استفاده از ظرفیت کارگروه تخصصی قزوین+۲۰ و نتایج جلسات این کارگروه تأکید و بیان کرد: طراحی وب سایت جامع معماری اسلامی - ایرانی، بازدید از نمونه پروژه‌های مطرح در داخل و خارج کشور، تشکیل جلسه با طراحان و مجریان ساختمان‌های شاخص و در حال اجرای شهرداری، طراحی مسابقه و برگزاری همایش از دیگر اقداماتی است که در دستور کار قرار دارد.

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر قزوین با اشاره به اقدامات انجام شده در رابطه با ترویج معماری اسلامی ـ ایرانی افزود: اگر مراحل اجرایی کار به زودی آغاز شود می توان ضوابط قانونی را تدوین کرد و به مرحله اجرا رساند که روح اطاعت ‌پذیری داشته باشد که در این صورت توانسته‌ایم معماری فاخر و توانمندی به دیگران معرفی کنیم که با بیشترین همراهی و کمترین مخالفت مواجه شود.

وی تأکید کرد: به منظور ایجاد بستر لازم برای پذیرش این موضوع در جامعه لازم است از ظرفیت‌های مرکز پژوهش‌های مجلس، حوزه، دانشگاه و دفاتر مراجع عظام مشورت و نظرخواهی شود.

توجه به معماری اسلامی در کنار معماری مدرن

به هر حال امروزه هم ساختمانهای جدید با سبک معماری مدرن و هم معماری ایرانی و اسلامی طرفداران خاص خود را دارد که باید از هرکدام در جایگاه خود استفاده کرد و بهره برد.

معماری قزوین

قربانی کردن معماری مدرن به بهانه صیانت از معماری ایرانی و اسلامی در همه زمینه ها یا بالعکس توجه صرف به معماری اسلامی و ایرانی در همه عرصه ها بدون توجه به سوژه و سلیقه عمومی آفتی است که ما را از اهداف ارزشی دور می کند.

بدیهی است رعایت شیوه های معماری ایرانی و اسلامی در ساختمانهای اداری، برج سازی و بلند مرتبه سازی با توجه به موقعیت مکانی و اهداف طراحان در مناسبتها و ترویج آن در ساخت و سازهای شخصی می تواند ضمن صیانت از این فرهنگ غنی زمینه توسعه و رواج اینگونه ساخت و سازها را به خوبی در آینده فراهم کند.

فراموش نکنیم در جامعه ای زندگی می کنیم که هر روز شیوه ای جدید در طراحی و معماری ساختمان با در نظر گرفتن نیازها خلق می شود که نمی توانیم خود را از آن بی بهره کرده و در گذشته سیر کنیم بلکه باید با تلفیقی از شیوه های معماری جدید و قدیم و رعایت همه حساسیت های آن نیازهای خود را پاسخ داده و در مسیر ایجاد ساختمان هایی که روح نشاط و شادابی را به جامعه شهری بازگردانده و نیازهای امروز را نیز تامین کند گام برداریم.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # سیدمجتبی رضویان 1394-04-06 01:47
به طور یقین بهره گیری از نگاهی روش مند موجب اعتلای معماری جدید با بهره گیری از فلسفه،عناصر و ساختاری نو می گررد اما لزوم بهره مندی از نگاه نو یا نگاه کهن هیچ تفکری را مجاب به التقاط گرایی در ایجاد آثار نمی نماید شاید به طور مثال اگر به حریم منظری آثار ثبت شده در شهری جهانی بیشتر اهمیت دهیم تمامی اقشار از هنری که از دامن فرهنگمان نشات گرفته به سهولت بهره مند گردند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری