0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

استان بوشهر سرزمین نخل و دریا، یکی از خوش آب و هواترین استانهای کشور در ایام تعطیلات نوروز محسوب می شود که هر ساله پذیرای خیل عظیم مسافران نوروزی هست.

00

 

به گزارش خبرنگار مهر، بوشهر از استان‌های جنوبی ایران و هفدهمین استان بزرگ کشور به لحاظ مساحت است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. مرکز این استان بندر بوشهر است.

 

استان بوشهر از استان‌های جنوبی ایران و هفدهمین استان بزرگ کشور به لحاظ مساحت است که در حاشیه خلیج فارس قرار دارد. مرکز این استان بندر بوشهراست که مساحتی حدود 27 هزار و 653 کیلومتر مربع دارد.

 

استان بوشهر از شمال به استان خوزستان و قسمتی از استان کهکیلویه و بویر احمد، از جنوب به خلیج فارس و قسمتی از استان هرمزگان، از شرق به استان فارس و از غرب به خلیج فارس محدود است و دارای 625 کیلومتر مرز آبی معادل 31 درصد از طول نوار ساحلی کشور است.

 

استان بوشهر مشتمل بر 9شهرستان است که عبارتند از بوشهر، تنگستان،‌ دشتستان، دشتی، دیر، دیلم، کنگان و گناوه و جم.

بوشهر

آب‌ و هوای‌ استان‌ در نوار ساحلی‌ گرم‌ و مرطوب‌ و در قسمتهای‌ داخلی‌، گرم‌ و خشک‌ صحرایی‌است‌. در این‌ استان‌ دو فصل‌ محسوس‌ وجود دارد، زمستان‌ نسبتاً خنک‌ شامل‌ ماه‌های‌ آذر، دی‌، بهمن‌ و اسفند و تابستان‌ گرم‌ و خشک‌ که‌ سایر ماه‌های‌ سال‌ را در بر می‌گیرد.

فصول‌ پاییز و بهار این‌ استان‌ بسیار زودگذر است‌.متوسط‌ دمای‌ سالانه‌ استان‌ ۲۴ درجه‌ سانتی‌ گراد گزارش‌ شده‌ است‌ که‌ بیشترین‌ مقدار آن‌ در تابستان‌ با ۵۰ درجه‌ و کمترین‌ مقدار آن‌ در زمستان‌ با شش درجه‌ سانتی‌گراد ثبت‌ شده‌ است‌. گرمای‌ متوسط‌ خنک‌ترین‌ ماه‌ این‌ استان‌، در دی‌ ماه‌ با ۱۵ درجه‌ سانتی‌گراد گزارش‌ شده‌ است‌.

 

این استان به‌علت قرار گرفتن در ساحل استراتژیک خلیج فارس، صادرات واردات دریایی، صنعت صیادی، وجود ذخایر نفت و گاز (پارس جنوبی و شمالی)، کشاورزی و نخلداری و وجود نیروگاه هسته‌ای از اهمیّت راهبردی و اقتصادی برخوردار است‎‎ به گونه‌ای که پایتخت انرژی ایران لقب گرفته‌است.

بوشهر

بوشهر، دیار شیرمردان جنوب

 

مبارزه مردم بوشهر علیه نیروهای خارجی در یکصد سال اخیر از شاخصهای مهم تاریخی این استان است.

 

در آغاز جنگ جهانی اول قوای روس از شمال و نیروهای انگلستان از جنوب، ایران را در معرض هجوم قرار دادند و کشتی‌های جنگی انگلستان در مقابل بوشهر لنگر انداختند و نیروهای اشغالگر بصورت تدریجی قصد اشغال بوشهر و نواحی ساحلی اطراف را داشتند.

 

رئیس علی همراه دوستش خالو حسین دشتی در عمارت حاج سید محمدرضا کازرونی، پس از مذاکراتی با وی آمادگی خود را برای دفاع از بوشهر و جلوگیری از پیشروی نیروهای انگلیسی اعلام کرد.

 

قیام دلیران تنگستان علیه اشغالگران آغاز شد و نیروهای متجاوز انگلیسی که قریب به پنج هزار نفر بودند در دام دلیر مردان تنگستانی گرفتار آمدند و عده زیادی از متجاوزان انگلیسی در این حمله کشته شدند. عملیات چریکی پیروزمندانه رئیس علی، سایر مبارزان تنگستان را تشویق به همراهی با او کرد.

 

جنگ میان رئیس علی و دلیران تنگستان از یک سو و انگلیسیها و خوانین متحد آنان از سوی دیگر به طور پیاپی و پراکنده ادامه یافت و انگلیسی‌ها نتوانستند بر رئیس علی و یارانش تفوق یابند تا این که در گیرودار حمله انگلیسی‌ها به بوشهر در شب ۲۳ شوال ۱۳۳۳ ه.ق رئیس‌علی در محلی به نام «تنگک صفر» هنگام شبیخون به به قوای انگلیسی‌ها توسط فردی به نام غلامحسین تنگکی از پشت سر هدف گلوله قرار گرفت. رئیس علی در ۱۲ شهریور ۱۲۹۴ خورشیدی در سن ۳۴ سالگی کشته شد.

 

نخلستان‌های سرسبز آب‌پخش

 

در استان بوشهر بالغ بر پنج میلیون اصله نخل وجود دارد و تولید سالانه محصول خرمای این استان حدود 150 هزار تن است. در این میان منطقه آب‌پخش بیشترین میزان تولید خرما در سطح استان را دارد و نخلستانهای سر به فلک کشیده در اطراف مسیر ورودی به این منطقه جلوه بسیار زیبایی به این منطقه داده است.

 

این منطقه که در محور مواصلاتی استان‌های جنوبی قرار گرفته است، با وجود بهره‌مندی از نهرها و کانال‌های آبیاری پرآب در کنار نخلستان‌های سرسبز محل مناسبی برای توقف مسافرانی است که از این مسیر عبور می‌کنند.

بوشهر

سیراف

 

سیراف در بعضی نوشته‌ها صیراف نیز نوشته شده‌است. شهری باستانی واقع در بخش مرکزی شهرستان کنگان در استان بوشهر یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

 

سیراف یکی از قدیمیترین بنادر ایران است که زمانی دارای رونق فراوانی بوده‌است. شهر باستانی «سیراف» دارای معماری خاصی می‌باشد که بسیار شبیه به روستای ماسوله در شمال کشور می‌باشد. سیراف پررونق ترین بندرکشور بود که روابط تجاری زیادی با کانتون چین و... در دوره‌های ساسانی و اسلامی داشت.

 

بازمانده‌های این شهر باستانی در نزدیکی بندر سیراف کنونی دیده می‌شود. سیراف زمانی از بندرهای اصلی ایران و خاورمیانه و محل پهلوگیری کشتی‌های بزرگ بود. بازرگانان سیرافی به دوردست‌های آسیا و آفریقا سفر دریایی می‌کردند.

 

بافت تاریخی بوشهر

 

بافت تاریخی بوشهر با حدود 35 هکتار مساحت، در دل این شهر بندری قرار دارد و از بافت‌های منحصربه‌فردی است که متناسب با شرایط اقلیمی منطقه شکل گرفته است.

 

مصالح غالب ساختمان‌های این بافت، سنگ و گچ بوده و سقف بناها نیز از مصالح چوبی است که پس از 100 سال، دوام حقیقی خود را از دست داده و نیاز به مرمت مداوم و مستمر دارد؛ از این رو، با گذشت سالیان متمادی، عمر مفید ساختمان‌های درون بافت پایان یافته است.

بوشهر

 

منطقه حفاظت‌شده نای‌بند

 

منطقه حفاظت‌شده نای‌بند منطقه در ۳۲۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر شامل خلیج نای بند، منطقه حفاظت شده نای بند و جنگل‌های حرای (مرزهای عسلویه، بساتین و هاله) است. این منطقه با وسعت ۲۲هزار و 500 هکتار بصورت دماغه مرتفع در ساحل جنوبی خلیج نای بند قرار دارد.

 

گونه‌های کل و بز، قوچ و میش، و گونه نادر جبیر و جیرفتی را در بر دارد.در چشم انداز طبیعی این منطقه دارای خورهای متعدد، جنگلهای حرا، سواحل ماسه‌ای و درختان کهنسال انجیر معابد، دشتهای مشجر دره‌های عمیق و صخره‌ای وجود دارد.

 

این منطقه از نظر تنوع جانوران وحشی منحصر به فرد است و دارای میش و قوچ، کل، بز وحشی، آهو، جبیر و پلنگ است. جبیر را آهوی هندی و آهوی کویری نیز می‌نامند. جبیر کمی کوچکتر از آهو با پوست اُخرایی رنگ است که رنگ سفیدی در زیر شکم دارد. شاخ آن مستقیم با انحنایی در طرف جلو است که پیچ قلاب مانند نوک شاخ آهوی ایرانی را ندارد.

 

پارک ملی دریایی نایبند با مساحت ۴۹ هزار و ۸۱۵ هکتار در دو استان بوشهر و هرمزگان قرار دارد.

 

مجموعه پارک ملی دریایی زیر نظر اداره کل محیط زیست شهرستان کنگان است. حدود ۲۷ هزار هکتار این منطقه دریایی و بقیه خشکی است.

بوشهر

 

پایتخت انرژی ایران

 

میدان گازی پارس جنوبی (در قطر: گنبد شمالی) بزرگترین میدان گازی جهان است که در خلیج فارس و در آبهای سرزمینی ایران و قطر واقع شده‌است. این میدان گازی بین ایران و قطر مشترک بوده و در کشور قطر میدان گازی گنبد شمالی نام دارد. در صورت برداشت کامل گاز این میدان، انرژی ده سال کل ساکنان کره زمین تامین می شود.

 

مساحت این میدان ۹ هزار و ۷۰۰ کیلومتر مربع است که سه هزار و 700 کیلومتر مربع آن در آبهای سرزمینی ایران و شش هزار کیلومتر مربع آن در آبهای سرزمینی قطر قرار دارد.حجم گاز برداشت‌شدنی میدان به همراه میعانات گازی، معادل ۲۳۰ بیلیون بشکه نفت خام است.

 

ذخیره بخش ایرانی میدان ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز درجا و ۱۰ تریلیون مترمکعب گاز قابل برداشت و ۱۷ بیلیون بشکه میعانات گازی (۹ بیلیون بشکه قابل برداشت) است که ۵۰ درصد ذخایر گازی ایران و هشت درصد از ذخایر گازی جهان است.

بوشهر

 

کاخ بردک‌سیاه

 

کاخ بردک‌سیاه واقع در شهر برازجان از توابع بخش مرکزی شهرستان دشتستان یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

 

کاخی مربوط به عصر هخامنشی است، ودر ۱۲ کیلومتری شهر برازجان واقع شده‌است، این کاخ در حاشیه رودخانه دالکی قرار دارد، و بعد از کاخ کوروش بنا شده و فاقد ظرافت‌ها و ترکیب خاص رنگ‌های سیاه و سفید کاخ‌های برازجان و پاسارگاد است.

 

ظاهر کاخ سنگ سیاه از لحاظ سبک هنر معماری و ترکیب رنگ‌های سیاه و سفید و مشخصات ظاهری آن نشان می‌دهد که این کاخ بعد از کاخ برازجان ساخته شده‌است. کاخ سنگ سیاه دارای تالاری مرکب از ۱۰ ستون است، در دو ردیف پنج تایی که به سبک و پلان و نقشه‌های هخامنشی ساخته شده و مخصوصا قابل انطباق با پاسارگاد و برازجان است.

بوشهر

 

منطقه حفاظت‌شده حله

 

این منطقه در سواحل خلیج فارس در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال شرقی بندر بوشهر است. مساحت آن بالغ بر 42 هزار هکتار است که حدود نیمی از آن تالابی است و آب آن از تالاب رود حله می باشد. تشکیل این تالاب بر اثر طغیان رودخانه و تغییر مسیر دادن این تالاب با نفوذ مسیر سابق در زمینهای مجاور تشکیل شده است.

 

گیاهان آبزی تالاب زیستگاه پرندگان آبزی و کنارآبزی است. پوشش گیاهی آن شامل بوته های شور پسند - گیاهان علوفه ای - درختان گز - گردو - اشک - و گیاهان تالابی نخل مردابی - نی - بزواش - پیازین و گزنه پالویی (پیازین و نی بیشترین تراکم دارند) است.

 

این منطقه زیستگاه جانورانی چون گراز، شغال، گرگ، روباه معمولی و خرگوش است و پرندگانی نظیر دراج (به وفور وجود دارد)، کوکر، قمری، کبوتر چاهی، چکاوک، کاکلی، حواصیل خاکستری، درنا، غاز خاکستری، فلامینگو، پلیکان، پاخاکستری، بوتیمار، اردک کله تیر، اردک نوک پهن، هوبره و انواع باز در آن بسر می برند.

بوشهر

 

گور دختر

 

گوردختر واقع در بخش مرکزی شهرستان دشتستان یکی از آثار تاریخی دورهٔ هخامنشی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است.

 

این بنا آرامگاه دختر (آتش سا) یا مادر (ماندانا) یا خواهر کوروش بزرگ است. شاپور شهبازی از باستان‌شناسان بزرگ ایران معتقد بود که این گور به کوروش کوچک تعلق دارد. لویی واندنبرگ نیز آن را متعلق به کورش یکم می‌دانست.

 

گور دختر یعنی دختر گبر یا زرتشتی، در خاور جادهٔ برازجان به کازرون قرار دارد که بنای آن دارای سقف و بدنه سنگی شبیه آرامگاه کورش بزرگ است که البته هخامنشیان در برازجان تنها گور دختر را از خود به یادگار نگذاشته‌اند و علاوه بر آن «چرخاب» متعلق به کوروش در یک کیلومتری جنوب غرب برازجان و کاخ«سنگ سیاه» و کاخ«بردک سیاه» در دشتستان نیز بناهایی مربوط به این دوره از تاریخ در این سرزمین هستند.

 

معماری بنای گور دختر درست مشابه آرامگاه کوروش در پاسارگاد اما در مقیاسی کوچکتر است. کل بنا از ۲۴ قطعه سنگ در ابعاد مختلف ساخته و بوسیله بست‌های دم چلچله‌ای به یکدیگر متصل شده‌اند.

 

کوه پردیس (پدری)

 

این کوه به عنوان یکی از عجایب شهرستان جم محسوب می‌شود و پژوهشهای بسیار زیادی روی این کوه انجام شده که دارای نتایج جالب و شگفت‌آوری بوده و تعابیر مختلفی را به جا گذاشته است.

 

این کوه در قدیم با عنوان کوه جم، پوز یا پدری نامیده می‌شد چون قله این کوه شبیه پوز است. اما در کتاب اوستا از این منطقه به "ور جم کرد" نام برده می شود به همین دلیل نام جم نیز بر آن گذاشته شده اما یک پژوهشگر با استفاده از نام "پدری" که نام رسمی کوه و به معنی پارادایس یا بهشت اوستاست، واژه پردیس را برای آن انتخاب کرد به همین دلیل اکنون از واژه پردیس در کل کشور برای اماکن، مناطق حتی نام دختران نیز استفاده می شود.

 

قله این کوه که رفته رفته از ارتفاع آن کاسته شده، نزدیک‌ ترین نقطه کره زمین به خورشید، ‌است زیرا در نزدیکی خط استوا بلندترین ارتفاع، قله همین کوه‌ است. حتی اورست حدود هزار متر از پوز پدری پائین‌تر است و یک قله مستقل جداگانه محسوب می‌شود.

بوشهر

 

جنگل گلو بردکان

 

یکی از مناطق نمونه‌ی گردشگری در شهرستان جم استان بوشهر ، جنگل گلوبردکان واقع در بخش ریز این شهرستان است. این جنگل با داشتن درختان بسیار سایه‌گستر و رود تقریباً دائمی همه ساله پذیرای مهمانان بسیاری است.

 

جنگل گلوبردکان ریز از جمله مناطقی است که عید نوروز بسیار پر تردد و مهمان‌پذیر بوده و به دلیل وسعت نسبتاً زیاد تعداد زیادی از مسافران نوروزی و مردم بومی می‌توانند از محیط مفرح آن استفاده کنند.

بوشهر

 

گنبد نمکی جاشک

 

کوه جاشک، کوه نمک یا گنبد نمکی جاشک در استان بوشهر، یکی از بزرگ‌ترین و فعالترین و زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه و از جاذبه‌های طبیعی استان بوشهر است که در بهمن سال ۱۳۸۶ بعنوان اثر طبیعی ملی فسیلی به عنوان یکی از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست به ثبت رسید که اکنون در اختیار محیط زیست قرار گرفته و محیط بانی آن در روستای جاشک از توابع دهستان آبدان شهرستان دیر در آینده نزدیک ایجاد می‌شود.

 

مهمترین خصوصیات بارز و متفاوت کوه نمکی جاشک به نوع نمکهای این کوه نمکی، گنبدها و غارهای منحصر به فرد، آبشارها، بلورها و... می‌توان اشاره داشت.

بوشهر

 

موزه مردم شناسی بوشهر

 

در دوران پهلوی دوم و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از این‏ عمارت همچون گذشته به عنوان ساختمان شهرداری استفاده‏ می‏شد، به پیشنهاد اداره میراث فرهنگی و بنیاد ایران‏شناسی در صدد برآمدند از آن بنا به عنوان«موزه مردم ‏شناسی بوشهر»استفاده‏ کند.

 

عمده مصالح تشکیل دهنده این بنا سنگ‏های مرجانی، گچ،چوب ساج می‏باشد که به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت‏ به دلیل نزدیکی به دریا و موریانه نخست اطراف ستونها را با بند کمال(کنبال)که از الیاف درخت نارگیل درست‏ می‏شود می‏پیچانده‌‏اند و سپس روی پوست مزبور با گچ‏ تزئین داده‏‌اند. این ساختمان دارای دو طبقه است.

بوشهر

 

نیروگاه اتمی بوشهر

 

نیروگاه اتمی بوشهر یکی از نمادهای بالندگی ایران اسلامی در دستیابی به فناوری‌های نوین در علم هسته‌ای است.

 

سواحل زیبای خلیج فارس

 

سواحل زیبای خلیح فارس و غروب های سحر انگیز آن مهم‌ترین مکان های دیدنی استان بوشهر را تشکیل می دهند. جزیره خارک در نزدیکی شهرستان گناوه واقع شده و از مهم ترین جاذبه‌های طبیعی منطقه و یکی از جزایر زیبای خلیج فارس به شمار می آید. این جزیره از مناطق بسیار قدیمی منطقه بوده و دارای آثار تاریخی متعددی است.

 

مرز طولانی استان بوشهر با خلیج فارس سواحل بسیار زیبایی را برای استان بوشهر رقم زده است.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # الی 1392-01-21 17:29
با سلام و تسلیت ایام فاطمیه

بسیار متشکرم، با اجازه یکی از عکساتونو برداشتم و توی وبلاگم استفاده کردم
منبع نداره عکس؛ عیبی نداره؟ امیدوارم راضی باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری