0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با بالا رفتن تیرآهن های «بنای یاد بود شهید گمنام» در نزدیکی ارگ تاریخی انار، حاشیه همچنان در حواشی این ارگ تاریخی جولان می دهد. فعالان میراث فرهنگی به ادامه ساخت این بنای یاد بود معترض هستند. کارشناسان و مسئولان سازمان میراث فرهنگی روزه سکوت گرفته اند. نماینده شهرستان انار در مجلس نیز معتقد است ساخت بنای شهید گمنام، مشکلی برای ارگ ایجاد نمی کند.

نماینده انار در مجلس: بنای شهید گمنام، مشکلی برای ارگ ایجاد نمی کند!

خبرگزاری میراث فرهنگی: با بالا رفتن تیرآهن های «بنای یاد بود شهید گمنام» در نزدیکی ارگ تاریخی انار، حاشیه همچنان در حواشی این ارگ تاریخی جولان می دهد. فعالان میراث فرهنگی به ادامه ساخت این بنای یاد بود معترض هستند. کارشناسان و مسئولان سازمان میراث فرهنگی روزه سکوت گرفته اند. نماینده شهرستان انار در مجلس نیز معتقد است ساخت بنای شهید گمنام، مشکلی برای ارگ ایجاد نمی کند.
 
آغاز پروژه ساخت بنای یادبود شهید گمنام در حریم ارگ تاریخی انار حدود دو سال پیش کلید خورد. اما اعتراض دوستداران میراث فرهنگی هر از چند گاهی روند ساخت این بنای یادبود را متوقف می کرد، اما هفته پیش با بالا رفتن تیرآهن ها عملیات ساخت و ساز بطور جدی آغاز شد تا دوباره صدای اعتراض های فعالان میراث فرهنگی بلند شود.
 
با این حال تاکنون خبری مبنی بر توقف عملیات ساخت بنای یادبود منتشر شده است و به نظر می رسد مسئولان بنیاد شهید و امام جمعه شهرستان انار که حامیان اصلی ساخت بنای یادبود شهید گمنام هستند، تصمیم شان برای ساخت و اتمام این بنا قطعی است.

حسین آذین، نماینده شهرستان های رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به برخی انتقاد ها درباره ساخت بنای یاد بود در نزدیکی ارگ تاریخی انار به خبرگزاری CHN می گوید: ارگ تاریخی انار در ارتفاع واقع شده، اما بنای یادبود شهید گمنام با فاصله و در پایین ارگ قرار دارد و هیچ مشکلی برای ارگ به وجود نمی آورد.
 
او با تاکید بر این که «مهم است در کنار چنین مجموعه تاریخی، یک بسته فرهنگی وجود داشته باشد»، می گوید: درست است که خود ارگ فرهنگی است، اما مقبره شهید گمنام فضایی معنوی کنار ارگ ایجاد کرده و محل زیارت مردم شده است. مردمی که اعتقاد دارند هم زیارت می کنند و هم از ارگ بازدید می کنند. یعنی می توان گفت رونق ارگ هم بیشتر شده است. از دیگر سو این موضوع تاثیرات فرهنگی مثبتی روی مقبره شهید گمنام اثرات مثبت خوبی دارد و یاد آور دوران دفاع مقدس است.
 
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان کرمان دی ماه سال 90 با حضور نشست شورای شهر مجوز کتبی احداث بنای یادبود شهید گمنام را گفت. او همچنین توانست زمین این بنا را که حدود 400 متر در نظر گرفته بود را به 1500 متر افزایش داد. این درحالی است که پیش از این نشست اکثر اعضای شورای شهر انار با احداث چنین سازه ای در نزدیکی ارگ انار مخالف بودند. به گفته فعالان میراث فرهنگی ساخت آرامگاه 15 متری در نزدیکی ارگ انار حریم حفاظتی و بصری آن را به خطر می‌اندازد.
 
اما نماینده شهرستان انار در مجلس به انتقاد فعالان میراث فرهنگی چنین پاسخ می دهد که «من در جلسه دیدن نقشه های مختلف برای ساخت بنای یاد بود حضور داشتم. این بنا ارتفاع چندانی ندارد و نمی تواند ارگ انار را تحت الشعاع قرار دهد. من تا اینجا در جریان هستم و شاید اطلاعات دیگری باشد که من در جریان نباشم. بنای در نظر گرفته شده نمونه ای است که برای شهید گمنام در جای دیگری کار کرده اند. ارتفاع این بنا حداکثر به اندازه دو طبقه ساختمانی است و منظر ارگ انار را تحت تاثیر قرار نمی دهد.»  
 
این اظهارات درحالی از سوی نماینده انار در مجلس نهم بیان می شود که با نگاهی به عکس های منتشر شده از روند ساخت بنای یادبود شهید گمنام انار به راحتی می توان متوجه مخدوش شدن منظر این ارگ شد. به نظر می رسد نماینده شهرستان انار در مجلس یا تعریف حریم بصری اماکن تاریخی را نمی داند یا عکس های جدید از روند ساخت بنای یادبود شهدای گمنام را ندیده است.
 
ادامه صحبت های آذین درباره ساخت بنای یادبود شهید گمنام در نزدیکی ارگ تاریخی انار نشان از وجود اختلاف نظرهایی بین مسئولان اداره میراث فرهنگی شهرستان انار با دیگر مسئولان این شهرستان دارد. او می گوید: اعتقادات برخی افرادی که در میراث فرهنگی حضور دارند با فرهنگ ما سازگاری ندارد. نباید این چنین باشد که افراد تنها از ارگ انار بازدید داشته باشند. در کنار آن پتانسیلی هم باشد و از مقبره شهید گمنام بازدید کنند. این شهید گمنام برکت و ارزش دارد و نمی توان از تاثیرات مثبت آن گذشت. بنابراین من فکر نمی کنم ساخت این بنا مشکلی برای ارگ انار ایجاد کند.

امام جمعه انار: مسئولان میراث فرهنگی موافقت کردند
 
حجه الاسلام ابراهیمی امام جمعه شهرستان انار که از مدافعان ساخت بنای یادبود در نزدیکی ارگ تاریخی انار است، در اظهاراتی  حرم شهید گمنام را از افتخارات مردم شهرستان انار دانست. او کسانی که به ساخت حرم و نصب ضریح شهید گمنام انتقاد میکنند را این چنین مورد انتقاد قرار می دهد: «آنها مقام شهداء را درک نکرده اند، بروند مطالعات دینی خود را افزایش دهند بعد نظریه پردازی کنند».
 
او همچنین در سخنان اخیرش در مراسم آغاز طرح هجرت دانش آموزان بسیجی مبارزه با فرهنگ شهادت و کاستن از ارزش والای شهیدان در اذهان مردم را یکی از شگردهای دشمنان نظام و مزدوران داخلی آنها دانست و انتقادها به ساخت بنای یادبود شهید گمنام را به عنوان نمونه این موضوع مطرح کرد.
 
او در اظهاراتش به تندی به منتقدان ساخت بنای یادبود شهید گمنام تاخت و گفت: « در همین قضیه شهید گمنام آمدند ناجوانمردانه یک روز گفتند عراقی است، یک روز به پدر و مادر چشم انتظار او توهین کردند و گفتند پدر و مادر او معلوم نیست چه کسی است، یک روز گفتند حرم نگویید، یک روز گفتند ضریح نگذارید، یک روز گفتند نظر سنجی کنیم مردم رای بدهند شهید را از داخل شهرمان ببریم بیرون شهر وحالا هم دایه مهربانتر از مادر شده برای میراث فرهنگی».
 
ابراهیمی در ادامه اظهاراتش با اشاره به این که مسئولان میراث فرهنگی ساخت بنای یادبود شهید گمنام در نزدیکی ارگ انار را  بدون ایراد دانسته اند، توضیح داد که « مسئولین متولی میراث میگویند ساخت حرم شهید در حریم ارگ نیست. خودشان آمدند انار از نزدیک دیدند و گفتند از نظر ما مشکلی نیست که صورت جلسه آن موجود است. برخی به مسئولین میراث هم اشکال میگیرند و آنها را متهم به خیانت میکنند. من مطمئنم اگر میخواستیم یک سینما بسازیم، یک رقاصخانه بسازیم، نه تنها مخالفت نمیکردند بلکه حمایت هم میکردند همانطور که قبلا انواع ساخت و سازها در حریم ارگ انجام شد و اینها کوچکترین اعتراضی نکردند.»   
 
از اظهارات امام جمعه شهرستان انار می توان به این نتیجه رسید که مسئولان میراث فرهنگی اگرچه هیچ اظهار نظر رسمی در این باره نکرده اند، اما مخالفت ساخت بنای یاد بود نیستند و ساخت این بنا در نزدیکی ارگ تاریخی انار را بدون مشکل دانسته اند.
 
سازمان میراث فرهنگی؛ موافق یا مخالف؟
 
سازمان میراث فرهنگی و گردشگری هنوز تکلیف خود را با این موضوع روشن نکرده است. این سازمان در پی انتشار مطلبی با عنوان « اسکلت فلزی به جنگ انار می رود» در خبرگزاری CHN جوابیه ای منتشر کرد که بند یک این جوابیه هر گونه دخل و تصرف با تغییر ظاهری و ماهوی در عرصه آثار ثبت شده کشور را «تخلف» نامیده است که بر اساس قوانین جزایی جمهوری اسلامی ایران شامل مجازات خواهد بود.
 
سازمان میراث فرهنگی در بند سوم این جوابیه به جایگاه والای مقام شهیدان گمنام در نظام جمهوری اسلامی ایران اشاره کرده و افزوده که «سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خود را مفتخر می داند که این فرصت در اختیار این سازمان و یکی از بناهای تاریخی زیر مجموعه سامان قرار گرفته است که ادای دینی برای فرهنگ پاسداری و مقاومت را داشته باشد.»
 
در چهارمین بند این جوابیه هم آمده که اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان در تعامل با مسئولان استانی و بنیاد شهید استان کرمان، این درخواست را ارائه کرده است که در خصوص ساخت بنای در خورشان شهید گمنام و در عین حال سازگار و هم خوان با اثر تاریخی ارگ انار طرح های مناسبی را ارائه نماید که متاسفانه طرح های ارایه شده نه تنها در خور آن شهید نبوده بلکه هیچگونه همخوانی را نیز با بنای تاریخی نداشته است.
 
در آخرین بند این جوابیه پر از تناقض نیز آمده چنین آمده است که «پیرو مذاکره با معاون محترم میراث فرهنگی استان کرمان مقرر گردید با ایجاد تعاملی جدید فرایند ساخت و ساز فعلا متوقف شود تا طی جلسه ای با مسئولان مرتبط استانی موضوع به نتیجه نهایی و قاطع و مورد نظر هر دو طرف برسد.»
 
اما با گذشت یک ماه از انتشار این جوابیه، نه تنها روند ساخت و ساز بنای یاد بود شهید گمنام متوقف نشد، که عکس هایی از بالا رفتن تیرآهن های این بنای یاد بود در فاصله حدود 80 متری ارگ انار منتشر شد. پس از انتشار این عکس ها جمعی از روزنامه‌نگاران و فعالان و دوستداران میراث فرهنگی در نامه ای سرگشاده به آتوسا مومنی مومنی، معاونت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اقدامی غیرقانونی و خطرساز خواندن ساخت بنای یاد بود شهید گمنام از او خواستند که «چاره‌ای فوری» برای این موضوع بیاندیشد و اظهار امیدواری کردند آتوسا مومنی که به تازگی بر مسند معاونت میراث فرهنگی تکیه زده است، گامی موثر برای حفظ این اثر تاریخی بردارد.
 
معاون سازمان میراث فرهنگی اما هنوز سر خوش از ثبت جهانی کاخ گلستان است و اظهار نظری درباره بالا رفتن تیر آهن های بنای یادبود کرمان نکرده است و روند ساخت بنای یاد بود در شهرستان انار همچنان ادامه دارد. کارشناسان میراث فرهنگی هم که بدون شک با ساخت این بنای یادبود در نزدیکی ارگ انار مخالف هستند، روزه سکوت گرفته اند و اظهار نظری نمی کنند.
 
مسئولان سازمان میراث فرهنگی در آخرین روزهای کارشان در این سازمان پر حاشیه، بیشتر از این که به مشکلات و کاستی ها رسیدگی کنند، به دنبال بهانه ای برای برگزاری جشن ها و سمینارها هستند تا ثابت کنند که با موفقیت سازمان را به دولت یازدهم تحویل خواهند داد، البته اگر چنین شود.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری