امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

زمانی نزدیك، بعد از هفته هایی چند، یك آسمان خراش مارپیچ كه هم اكنون در حال بالا رفتن است از برجهای پترناس مالزی(Petronas) فرا تر خواهد رفت.این برج كه تایپه (Taipei 101) 101 نام دارد،بلندترین برج جهان خواهد شد.

 

این خیلی بیشتر از خوش شانسی است كه ساختمانی به ارتفاعی چنین بلند برسد.مالكان آن بر این باور هستند كه از ساختمان مدت بسیار طولانی بعد از آنكه ركورد آنان توسط سازندگان دیگر شكسته شد،استفاده كنند.

به محض اینكه معماران ،لی(C.Y.Lee) و شركا طرح اولیه را برای برج تایپه 101 كه 1667 فوت ارتفاع دارد وبه یك ساقه محكم نی می ماند را تمام كردند ، سازنده آن هاراس لین(Harace Lin)

به دنبال رییس پروژه فرستاد.

لین می گوید:ما می خواهیم از هر اشتباهی جلوگیری كنیم.لین رییس مركز همكاریهای مالی تایپه كه یك كنسرسیم از بانكها و شركتهای بیمه شاخص جزیره هستند، می باشد.این كنسرسیم تامین كننده سرمایه بانكی7/1 میلیارد دلاری این برج است كه در برگیرنده مراكز خرید و فروش و دفترهای كاری برای 12000 نفر و همچنین بازار بورس تایوان خواهد بود.

با وجود اینكه ساختتایپه 101 نوامبر سال آینده به طور كامل به پایان خواهد رسید،اما این برج هم اكنون حدودا 4 برابر بلند تر از نزدیكترین همسایگانش و مسلط بر خط افق آسمان تایپه كه شامل ساختمانهای نه چندان بلند به هم چسبیده خاكستری رنگ است،می باشد.

یك مخروط 197 فوتی كه در نیمه های اكتبر اضافه می شود،برج تایپه 101 را بلندتر از برجهای پترناس مالزی كه 1483 فوت ارتفاع دارند خواهد كرد.

آسمان خراش تایپه 101 به داشتن سریع ترین آسانسورهای جهان مباهات می كند.34 آسانسور دو طبقه كه می توانند با سرعت 37 مایل در ساعت حركت كنندو افراد را در كمتر از 39 ثانیه به طبقه 90 برسانند.

سطح بیرونی ساختمان به 8 قسمت شیب دار(8 یك عدد معروف به خوش شانسی برای چینی هاست)تقسیم شده است كه با شیشه های مات پوشانده شده اندو عكس آسمان در آنها منعكس می شود.اینها توسط سمبل ruyi تزیین شده اند. سمبل ruyi كه متعلق به چینی هاست اشكالی شبیه قاشق است كه بیانگر رضایت و تكامل هستند.همچنین بنا به سمت جنوب می باشد كه یك جهت مناسب و خوش یمن است.

وانگ(C.P.Wang) معمار و رییس این پروژه می گوید:ما این ساختمان را بر اساس فلسفه یكی شدن با طبیعت طراحی كرده ایم.ساختمان مانند یك گیاه رشد می كند تا به آسمان برسد.این خیلی از ایده غربی برای غلبه بر طبیعت فاصله دارد.

وانگ می گوید:تنها مشكل این پروژه جاده ای بود كه مستقیما در حوضهساختمان قرار داشت

كه می توانست بیماری و شغلهای كاذب و مشكلاتیرا برای ساكنان ایجاد كند.اما این مشكل به سادگی با اضافه كردن یك بودجه برای بستن جاده حل شد.

وانگ در یك مصاحبه،در مورد سمبلها گفت:این سمبل ها را ساختیم تا به مردم كمك كنیم احساس خوش شانسی كنند.

این یك نبرد بزرگ بود كه تایپه 101 به اندازه كافی محكم باشد تا در مقابل طوفانهای سخت و زمین لرزه هایی كههمیشه تایپه به آنها دچار است مقاومت نماید.

وانگ می گوید:محیطی كه با آن سر و كار داریمیكی از سرسخت ترین مكانهای دنیا برای ساختن ساختمانهای خیلی بلند است.

راه حل، یك اسكلت قوی برای 62 طبقه اول است كه شامل ستونهای غول پیكر فولادی كه توسط بتون بسیار مقاوم پر شده اند ،می باشد.بقیه اجزاء ساختمان سبك هستند وساختمان بیشتر از فولاد و شیشه ساخته شده است.

لین می گوید:برج طراحی شده دارای مقاومت در برابر قویترین زلزله ها در یك دوره 2500 ساله (استاندارد صنعتی آن 400 سال می باشد)و لرزشهایی بیشتر از 7 درجه در مقیاس ریشتر می باشد.

تایپه 101 همچنین می تواند در مقابل قویترین توفانهادر یك دوره 100 ساله یا در مقابل نیروی تندباد با سرعت 180 فوت در ثانیه مقاومت كند.

اگر یك هواپیما به برج برخورد كند مانند آنچه در 11 سپتامبر در جریان حمله به مركز تجارت جهانی رخ داد،وانگ می گوید:این برج مدت بسیار بیشتری سر پا می ماند تا افراد بتوانند فرار كنند.

Taipei   101

ترجمه :معماران (saba)

 

تمامی حقوق برای سایت Memaran محفوظ است

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # alp_eraslan 1391-12-20 15:24
khoob bood mer30 :-)
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری