0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بقعه سكینه بانو در ورامین بازسازی و مرمت شد

مرمت و بازسازی بقعه سكینه بانو مربوط به دوره ایلخانی واقع در شهر تاریخی ورامین پس از دو سال به پایان رسید. این بقعه كه در 1000 متری امامزاده شاه حسین و 1600 متری مسجد جامع و در 1500 متری برج علا الدوله ورامین واقع شده با اعتباری بالغ بر 000/000/80 ریال از سوی میراث فرهنگی استان تهران مرمت شده است. این بنا با ساختاری از خشت گل و فاقد هرگونه تزیینات و ارزش معماری دارای ورودی با تاق هلالی و گچكاری است.    

مرمت و بازسازی بقعه سكینه بانو مربوط به دوره ایلخانی واقع در شهر تاریخی ورامین پس از دو سال به پایان رسید.

این بقعه كه در 1000 متری امامزاده شاه حسین و 1600 متری مسجد جامع و در 1500 متری برج علا الدوله ورامین واقع شده با اعتباری بالغ بر 000/000/80 ریال از سوی میراث فرهنگی استان تهران مرمت شده است.

این بنا با ساختاری از خشت گل و فاقد هرگونه تزیینات و ارزش معماری دارای ورودی با تاق هلالی و گچكاری است.

به گزارش واحد اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی كشور در قسمت شرق این بنا قبر امامزاده در اتاقكی به ابعاد 335 در 345 سانتیمتر قرار دارد.

تصور می شود اتاقك مزبور بخش الحاقی به بنای اصلی است كه مدتی به عنوان چله خانه مورد استفاده قرار گرفته و بعدها نیز محل تدفین شده است.

گنبد این بنا طی سالهای اخیر در اثر برف و باران و رطوبت شدید دچار تركهای عمیقی شده و 16 طاقنمای اطراف داخل گنبد نیز آسیب دیده بود.

مرمت قسمت های آسیب دیده ایوان، تعویض آجرهای فرسوده دیوارهای اطراف گنبد و بازسازی مجدد آن، مرمت قسمت های عرق چین گنبد و آجرفرش كردن آن و دوخت درزهای دیوار از جمله اقدامات مرمتی صورت گرفته در این اثر تاریخی است.

ایجاد كانال رطوبت زا، ایجاد پی آجری در اطراف بنا و تقویت پایه های اصلی جهت استحكام بیشتر، بازسازی قسمت های فرو ریخته، نصب پنجره های چوبی طبق طرح سنتی، مرمت شكاف های سقف گنبد و اندود گچی مجدد آن، بند كشی كلی نمای بیرونی و ... از دیگر موارد مرمتی و بازسازی این بنای تاریخی محسوب می شود.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری