0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی- گردشگری و صنایع دستی بشرویه گفت: بشرویه ازجمله شهرستان­‌هایی است که آثار و ابنیه تاریخی متعددی را در خود جای داده و تا‌کنون 180 اثر آن مورد شناسایی قرار گرفته است

بشرویه، چهارمین بافت تاریخی خشت و گل خراسان­ جنوبی

هاشم اتفاقی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه خراسان جنوبی، اظهار کرد: از 180 اثر شناسائی شده تنها 54 اثر به ثبت آثار ملی رسیده است.
 
وی در خصوص تشریح بشرویه گفت: شهرستان بشرویه به فاصله 300 کیلومتری از مرکز استان خراسان جنوبی و در سمت شمال غربی این استان قرار گرفته که در مسیر مسافران و گردشگران استان‌های فارس، یزد، اصفهان، کهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال بختیاری و بوشهر واقع شده که به لحاظ ابنیه‌­های تاریخی و قدیمی مورد توجه گردشگران است.
 
اتفاقی به مهمترین آثار باستانی شهرستان اشاره کرد و افزود: از مهمترین آثار باستانی به لحاظ قدمت تاریخی در قبل از اسلام، قلعه دختر و پل ترناو و در دوره اولیه اسلام بنای مسجد "رقه" است که مورد توجه خاص قرار گرفته و در صدد بودیم این مسجد را به ثبت جهانی برسانیم که به لحاظ حجم زیاد مساجد ایران و جهان موفق به این کار نشدیم.
 
سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی- گردشگری و صنایع دستی بشرویه از آسیاب‌های آبی بشرویه نام برد و اظهارکرد: این آسیاب‌ها در ردیف آثار ملی ویژه‌ای هستند که هم به لحاظ معماری و استفاده از انرژی پاک و مثبت جریان آب، تامین معیشت آرد و نان مردم را به عهده داشته اند و در حال حاضر پس از مرمت و بازسازی به مکانی تفریحی و جذاب برای مردم شهرستان و بالاخص گردشگران نوروزی و تابستانی درآمده است.
 
اتفاقی از بافت تاریخی بشرویه به عنوان یکی از بافت‌های تاریخی ارزشمند کشوری یاد کرد که در ردیف چهارمین بافت تاریخی خشت و گل خراسان جنوبی قرار گرفته که مشهورترین آثار تاریخی از جمله محله "میان ده" با مجموعه آثار تاریخی شامل مسجد جامع میان ده، حوض انبار، حسینه حاج علی اشرف، مدرسه علمیه، کوچه مهری، موزه تاریخی، خانه مستوفی و عمارت خانه‌های باستانی را در خود جای داده که در نوع خود کم نظیر است.
 
وی به اقدامات صورت گرفته در زمینه مرمت آثار باستانی نیز اشاره کرد و گفت: احیاء کوچه مهری که در قدیم به عنوان بازارچه تاریخی بوده و مغازه‌های سنتی و تاریخی در آن وجود داشته با اعتباری معادل 40 میلیون تومان در سال گذشته مرمت شد و 60 درصد مغازه­‌های آن آماده بهره­‌برداری است.
 
اتفاقی از اقدامات ارزشمند میراث فرهنگی و گردشگری در این شهرستان به طرح مشارکت با مالکین ابنیه­‌های تاریخی و منازل قدیمی اشاره کرد و گفت: با تسهیلات میراث فرهنگی و کار کارشناسی به سبک قدیم این منازل احیاء و مرمت شده و قابل سکونت توسط مالک است.
 
وی ادامه داد: هرگونه تغییرات در ساخت وسازها بهتر است با هماهنگی و مشورت کارشناسان میراث فرهنگی انجام شود.
 
اتفاقی از کویر بشرویه به عنوان منطقه‌ای جذاب و دست نخورده یاد کرد و افزود: تا کنون هفت دوره همایش ملی کویرنوردی گردشگران برگزار شده است.
 
وی تصریح کرد: لازم است برای احیاء این صنعت جذاب کمپ گردشگری با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی راه‌اندازی شود.
 
سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی- گردشگری و صنایع دستی بشرویه عنوان کرد: از اقدامات بسیار خوبی که توسط میراث فرهنگی انجام شده، احیاء صنایع دستی به همراه آموزش­‌های ویژه طی دوره­‌های هنرآموزی با همکاری بخش خصوصی در قالب تعاونی است.
 
اتفاقی ادامه داد: کلاس­‌های آموزش هنرهای دستی شامل گلیم بافی، سفالگری، پته دوزی، سرمه دوزی و انواع معرق کاری دایر شده و هنرمندان پس از کسب درجه مهارت می­‌توانند از مزایای بیمه کامل تامین اجتماعی با پرداخت کمترین حق بیمه به مبلغ 35 هزار تومان استفاده کنند.
 
وی افزود: با توجه به رونق صنایع دستی پیشنهاد راه­‌اندازی بازارچه دائمی صنایع دستی و سوغات محلی در مجاورت مجتمع رفاهی بین راهی امام رضا(ع) داده شده که امیدواریم از سوی مسئولین شهرستان و استانی مورد حمایت قرار گیرد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری