0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

بزرگ ترین بنای خشتی دوران اشكانیان نقشه برداری لیزری می شود

مجموعه تاریخی «كوه خواجه» كه با وسعتی بیش از 40 هزار متر مربع از بزرگ ترین بناهای خشتی باقی مانده از دوران پیش از اسلام است، به منظور انجام عملیات آسیب شناسی، نقشه برداری لیزری می شود.

 

 

kohe-khajeh

مجموعه تاریخی «كوه خواجه» كه با وسعتی بیش از 40 هزار متر مربع از بزرگ ترین بناهای خشتی باقی مانده از دوران پیش از اسلام است، به منظور انجام عملیات آسیب شناسی، نقشه برداری لیزری می شود.
به گزارش «میراث خبر»، تهیه نقشه های لیزری این محوطه تاریخی با دستگاه های مجهز در سه ماهه سوم سال جاری انجام خواهد شد.
چندی پیش نیز آسیب شناسی مقدماتی كوه خواجه پس از 45 روز و با انجام عملیات گمانه زنی، عكس برداری، تصویر برداری و نقشه برداری به پایان رسید.
كوه خواجه به صورت برجستگی بازالتی سیاه رنگ در فاصله 30 كیلومتری جنوب غربی شهر زابل و در میان دریاچه هامون قرار داد، مجموعه آثار واقع روی این كوه شامل یك بنای وسیع و آتشكده درون آن، دو قلعه خشتی، بقایای راه قدیمی و حصارهای مختلف و چند زیارتگاه مربوط به دوران اسلامی و تعداد بی شماری قبور سنگی است.
شاخص ترین و قدیمی ترین بنای این مجموعه،‌ كهن دژ آن است كه در دامنه شرقی كوه قرار دارد و با نام های مختلفی از جمله «قلعه رستم»، «قلعه كافرون» و... شناخته می شود. روی دیوارهای این بنا، نقاشی های دیواری منحصر به فرد بسیاری وجود داشت كه در حال حاضر تنها آثار و بقایای اندكی از آن برجا مانده است.
در سال های اخیر، مستند سازی كامل آثار كوه خواجه و تصحیح و تكمیل نقشه های كهن دژ انجام شد.
همچنین عملیات مرمت استحفاظی و استحكام بخشی از اضطراری بر روی برخی از بدنه ها، طاق ها و دیوارها برای حفظ شواهد و بقایایی موجود در مجموعه به پایان رسید.
با تهیه نقشه لیزری این بنا، علاوه بر مستند سازی دقیق اثر، با توجه به اولویت بندی طرح جامع سامان دهی و مرمت كوه خواجه، كلیه اقدامات پژوهشی، مرمتی و معرفی پروژه برای هر فصل مشخص می شود.

منبع : خبرگزاری میراث فرهنگی

"

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری