0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
پیشنهاد برنامه های فوری برای نجات بخشی برج آزادی ارایه شد

پیشنهاد اقدامات اولیه اجرایی با فوریت بالا برای نجات بخشی و سامان دهی برج آزادی، نماد تهران در آخرین جلسه رسیدگی به وضعیت این بنای تاریخی ارایه شد.

برج آزادی


به گزارش «میراث خبر»، به دنبال برگزاری جلسه بررسی مسایل كارشناسی برج آزادی كه هفتم مهر سال جاری با حضور مسئولان و كارشناسان مرتبط برگزار شده بود اقدامات اولیه اجرایی با فوریت بالا در هفت مورد مطرح شد.
براساس این گزارش تجهیز كارگاه و حصاركشی بخشی از این محوطه، شستشو، حفاظت اولیه و مرمت برج، كنترل و راه اندازی سیستم موجود دفع آب های سطحی اطراف ساختمان موزه ها، گمانه زنی برای تهیه نقشه ها، اجرای اقدامات مورد نیاز برای تاسیسات نورپردازی، جمع آوری تمام الحاقات اضافی به میدان آزادی، ساخت دفاتر كانكس و حل مسایل تاسیساتی از جمله اقداماتی است كه اجرای آن با فوریت بالا به كمیته تخصصی رسیدگی به موضوع برج آزادی ارایه شده است.
مهندس «سعید سادات نیا»، یكی از مشاوران تهیه طرح سامان دهی میدان آزادی همچنین از تصویب طرح ترافیكی سامان دهی میدان آزادی در جلسه هفتم مهر خبرداد و افزود: «آخرین تصمیم گیری ها، احداث دو زیرگذر جدید در میدان آزادی را قطعی كرده است و براساس طرح های جدید تمام تبادل سفرها از رینگ بیرونی میدان حذف می شود و محوطه شمال غرب ترمینال، بخش شمال شرقی میدان و جنوب نزدیك پادگان جی منتقل می شود.»
وی افزود: «براساس همین تصمیم گیری ها مقرر شده دو زیرگذر جنوب غربی به سمت فرودگاه و شمال شرقی به سمت بزرگراه یادگار امام تكمیل و اصلاح شود و در شمال و جنوب میدان آزادی دو زیرگذر جدید احداث خواهد شد.»
سادات نیا همچنین زمان اجرایی شدن طرح های ترافیكی میدان آزادی را در بهترین حالت یك سال آینده پیش بینی كرد.
همچنین در آخرین جلسه رسیدگی به مسایل برج آزادی، سامان دهی فضای سبز مركزی میدان و نورپردازی برج و محوطه پیشنهاد شده و در حال حاضر در مرحله بررسی های كارشناسی است.
مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری كه پیش از این مقرر شده بود در این جلسه حضور یابند، به دلیل تداخل برنامه ها با روز جهانی جهانگردی موفق به شركت در این جلسه نشد و جلسه سامان دهی برج آزادی بدون حضور آنان هفتم مهر، تشكیل شد.
برج آزادی از بناهای منحصر به فرد كشور و نماد تهران در جهان محسوب می شود كه طراحی آن مبتنی بر ارزش های معماری ایرانی است. هر چند این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده و هر گونه دخل و تصرفی در آن بدون اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ممنوع است اما بی توجهی مسئولان نسبت به نگهداری شایسته از این برج در سال های گذشته و نفوذ رطوبت از فضای سبز اطراف میدان آزادی به پی این ساختمان، آسیب های جدی به آن وارد كرده است. بر اساس بررسی های كارشناسی صورت گرفته تعویض لوله های فرسوده آبیاری فضای سبز اطراف برج آزادی و مرمت بخش هایی از نما كه بر اثر فرسودگی ناشی از گذر زمان دچار ریزش تعدادی از سنگ ها شده، از اولویت های اصلی طرح سامان دهی برج آزادی خواهد بود.
در سال 79 هزینه احیای برج دو میلیارد تومان برآورد شده بود و در زمانی كه مهندس الویری شهردار تهران بود برای برداشت چمن، عایق بندی و تعویض سنگ های برج با پرداخت 500 میلیون تومان اعتبار به شهرداری منطقه 9 موافقت شد. اما ظاهرا اقدام اصولی انجام نشده زیرا لوله های آب در زیر زمین این محوطه كاملا پوسیده و از بین رفته است و آبیاری چند ساله در محوطه چمن این منطقه نیز موجب شده كه پایه های بتونی این برج ضعیف شوند.
در 1345 طرح یك نماد معرف ایران بین معماران ایرانی به مسابقه گذاشته شد و در نهایت طرح مهندس حسین امانت، بیست و شش ساله و فارغ التحصیل دانشگاه تهران برنده و برای ساخت انتخاب شد.
عملیات بنا در یازدهم آبان 1348 آغاز شد و پس از بیست و هشت ماه كار، در بیست و چهارم دی ماه 1350 با نام برج شهیاد به بهره برداری رسید. معماری این برج تلفیقی از معماری دوران هخامنشی، ساسانی و اسلامی است. این بنای سه طبقه چهار آسانسور و دو راه پله و 286 پلكان دارد. در محوطه زیرین آزادی چندین سالن نمایش، نگارخانه، كتابخانه، موزه و ... قرار دارد. طول این بنا 63 متر، ارتفاع آن از سطح زمین 45 و ارتفاع از كف موزه 5 متر است. چمن كاری میدان آزادی و راه های اطراف آن، در نگاه از بالا شبیه سقف درونی مسجد شیخ لطف الله اصفهان است و طرح حوض های میدان هم برگرفته از حوض های باغ فین كاشان است.
مجموعه آزادی در 1353 به شماره 1008 در فهرست آثار ملی سازمان میراث فرهنگی ثبت شده و برخی معتقدند براساس قانون ثبت آثار، سازمان میراث فرهنگی مسئول حفاظت و رسیدگی به آن است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری