0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بحث در مورد برگزار شدن یا نشدن اکسپو هنرهای تجسمی در سال 91 و نیز بررسی وضعیت کنونی معماری کشور و جایگاه فهم معماری ایران از پنجره بوشهر در جریان معماری ایران و برگزاری دوسالانه تصویرگری نیایش در مشهد مقدس از نکات خواندنی هفته گذشته اخبار حوزه هنرهای تجسمی بوده است.

2 Salane_tasvir_gari_niayes

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر مهدی حجت در کارگاه فهم معماری گفت: کارگاه فهم معماری ایران از پنجره بوشهر یک ضرورت فوق‌العاده مهم برای نجات معماری کشورمان از بیراهه‌ای که دچارش شده است.

در این نشست دکتر مهدی حجت، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، دکتر ناصر نوروززاده چگینی استاد مدعو دانشگاه شهید بهشتی و دکتر محمدرضا رحیم‌زاده عضو هیات علمی دانشگاه شهیدبهشتی، حضور داشتند.

در این میزگرد که در حضور خبرنگاران رسانه‌های مکتوب و خبرگزاری‌ها برگزار شد، وضعیت کنونی معماری کشور و جایگاه فهم معماری ایران از پنجره بوشهر در جریان معماری ایران به بحث گذاشته شد.

دکتر مهدی حجت در این میزگرد، تلاش رسانه‌ای برای استعلای معماری کشور را ستود گفت: حرکت‌های این چنینی و حرکت‌هایی مانند کارگاه فهم معماری ایران از پنجره بوشهر یک ضرورت فوق‌العاده مهم برای نجات معماری کشورمان از بیراهه‌ای که دچارش شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت معماری ایرانی تاکید کرد: تقریبا هر کتاب معماری عمومی که در جهان درباره معماری جهان نوشته شده است، ناگزیر به معماری ایران مراجعه می‌کند و از افتخارات معماران گذشته ایران سخن می‌گوید.

_ معاون هنری وزارت ارشاد در نخستین نشست خبری امسال گفت که رسانه‌ها در انعکاس اخبار مبالغه می‌کنند و خبرنگارها هم در سوالات خود تنها پیاز داغ جریانات را زیاد می‌کنند.

حمید شاه‌آبادی؛ معاون هنری وزیر ارشاد در نخستین نشست خبری سال 91 رودرروی خبرنگاران نشست ولی در مواجه با سوالات چالشی و انتقادی که معاونت او را به چالش می‌کشید گفت: رسانه‌ها مبالغه می‌کنند و خبرنگارها هم در سوالات خود تنها پیاز داغ جریانات را زیاد می‌کنند.

در ابتدای نشست شاه‌آبادی گفت: معاونت هنری در پنج حوزه تجسمی، موسیقی، نمایشی، آموزش و مد و لباس سالی پرتلاش و پرتحرک را پشت سرگذاشت به عنوان مثال در حوزه تجسمی در ماموریت‌های اجرایی ما چهار بی‌ینال بزرگ را برگزار کردیم و یا در حوزه موسیقی در تولید آلبوم و حمایت اجراهای سنتی و هدفمند کردن موسیقی‌های پاپ فعالیت زیادی داشتیم.

معاون هنری ارشاد در ادامه در مورد برنامه‌های سال 91 حوزه مدیریت خود گفت: در عرصه تجسمی اکسپو را در بهار امسال و در اواخر خردادماه برکزار می‌کنیم و همجنین دوسالانه تصویرگری را خواهیم داشت. کتاب نگارخانه‌های کل کشور را نیز چاپ خواهیم کرد.

وی از اتمام کار و اجرای یحتمل طرح هنر کارت در سال‌جاری خبر داد و گفت:‌ امسال طرحی را برنامه‌ریزی کردیم به نام طرح هنر کارت که به وسیله این کارت هنرمندان می‌توانند از خدمات تخفیف‌دار مراکز خدماتی و تفریحی استفاده کنند.

وی در مورد خرید آثار هنری از بحث بودجه نیم دهم درصدی گفت: مرجع گزارش دهی نگارخانه ها نیستند بسیاری خریدها صورت گرفته و در پایان تیرماه ذیحساب های ادارات گزارش خود را ارائه می دهند ولی در کل ما نیز از روند کل خرید آثار هنری توسط ادارات نگران و دلخوریم.

_ مؤسسه آفرینش‌های هنری و موسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی با همکاری انجمن فرهنگی هنری تصویرگران دومین دوسالانه تصویرگری نیایش را بهار امسال در مشهد مقدس برگزار می‌کند.

این دوسالانه در سه بخش با موضوعاتی چون امام رضا (ع)، نیایش و داستان‌های مذهبی برگزاری می‌شود و در بیان هدف‌های آن در فراخوان به مواردی چون گسترش ارزش‌های انسانی و معنوی به عنوان بخش مهمی از فرهنگ ایرانی- اسلامی،توجه به جنبه‌های تصویری مفهوم نیایش،تشویق هنرمندان تصویرگر به خلق آثار با موضوع‌های مذهبی و اخلاقی به ویژه زندگی و سیره حضرت امام رضا (ع)، توجه به جنبه‌های تصویری بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) و مفهوم زیارت،شناسایی، حمایت و تجلیل از هنرمندان تصویرگر و معرفی چهره‌های نو در عرصه تصویرگری، تحقق چشم‌انداز آستان قدس رضوی در عرصه فرهنگ و هنر اسلامی به ویژه اشاعه فرهنگ مذهبی از طریق هنر اشاره شده است.

_ نگارستان آن، فعالیت‌های سال 91 خود را با نمایش انفرادی عکس‌های ستاره سنجری آغاز کرد.

مجموعه عکس پایان استمراری ستاره سنجری که نخستین نمایشگاه انفرادی این عکاس جوان محسوب می شود، جمعه 25 فروردین در نگارستان آن به نمایش در آمد.

پایان استمراری روایت‌گرمرگ همزاد زندگی است را از زاویه تازه و تا به حال دیده نشده به عنوان تم موضوعی دستمایه قرار داده است.

سنجری در این عکس‌ها، مرگ را از دریچه چیدمان اشیای کاربردی، روزمره و کم اهمیتی در کنار تصویرهای کلاسیک از اشیاء بی‌جان به تصویر کشیده است. این عکس ها در عین حال از فضایی با تونالیته های رنگی مختلف بهره می برند و نوستالژی نقاشی‌های کلاسیک را در نگاه اولیه به بیننده یادآوری می کنند.

_ دو نمایشگاه عکس فریبا فرهنگی با موضوعات طبیعت و بهزیستی از روز پنج شنبه 24 فروردین در نگارخانه فرهنگسرای خاوران افتتاح شده است.

فریبا فرهنگی؛ هنرمند عکاس در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: این نمایشگاه در گالری شماره یک فرهنگسرای خاوران با موضوع عکس‌هایی از طبیعت و در گالری شماره 2 همین فرهنگسرا با موضوع عکس‌هایی از بهزیستی به مدت یک هفته و از ساعت 9 تا 19 برپا خواهد بود.

_ مراسم رونمایی کتاب «تو آن نبودی که شفق را خونین آفرید» با حضور جمال‌الدین اکرمی و پرویز کلانتری امروز، جمعه 25 فروردین‌ماه برگزار می‌شود.

مراسم رونمایی کتاب «تو آن نبودی که شفق را خونین آفرید» با حضور جمال‌الدین اکرمی نویسنده اثر و پرویز کلانتری روز جمعه 25 فروردین از ساعت 6 بعدازظهر تا هشت شب در محل فروشگاه کتاب آمه برگزار خواهد شد.

«تو آن نبودی که شفق را خونین آفرید» در کنار تحلیل و بررسی داستان‌های پرویز کلانتری - که بیشتر او را به عنوان یک نقاش می‌شناسیم - و 2 گفتگو و سه داستان از وی را نیز شامل می‌شود.

بخش نخست کتاب به گفتگوها اختصاص یافته و نویسنده در بخش دوم نگاهی به داستان‌های کلانتری دارد که مطالب این بخش عناوینی همچون نام کتاب، رفتار با زبان، فضاسازی و گرایش‌های بینامتنی، ساختارشکنی، خیال‌انگیزی، استعاره‌ها و نشانه‌ها، مرگ و بیداری مولف، قاعده‌افزایی، وفاداری به تاریخ هنر معاصر ایران، مینی‌مالیسم در آثار کلانتری، برخی پراکندگی‌ها را شامل می‌شود.

در بخش سوم کتاب سه داستان از کلانتری و از کتاب «نیچه نه، فقط بگو: مش اسماعیل» آورده شده که شامل هپنینگ آرت، مارکو با صندوقچه‌ای قدیمی از خاطرات، من آن نبودم که شفق را خونین آفرید است.

این مراسم در فروشگاه کتاب آمه به آدرس چهارراه کارگر، ابتدای بلوار کشاورز غربی، شماره 308 برگزار می‌شود.

_ شش مهمان ویژه خارجی نخستین جشنواره جایزه جهانی بیداری که حضورشان در این برنامه قطعی است، معرفی شدند.

دیوید بارنت؛ عکاس امریکایی، پکا لوری؛ طراح پوستر فنلاندی، چاز ماویان دیویس؛ طراح پوستر اهل زیمباوه، الکساندرا فالدینا و اسوتلانا فالدینا؛ طراحان پوستر روس و موسسان استودیو فالین، هیکابی دمیرچی؛ کاریکاتوریست ترک و ماریا دوسوکرو رودریگز؛ طراح و کاریکاتوریست برزیلی مهمانان خارجی ویژه ای هستند که در نخستین جایزه جهانی بیداری در ایران حضور خواهند یافت.

خیزش ملل جهان، بیداری اسلامی در جهان معاصر، پایداری در برابر نظام سلطه و مبارزه با استبداد چهار موضوع جایزه جهانی بیداری است. آثار مربوط به ناکارایی نظام سرمایه‌داری نیز موضوع پنجمی است که در این جشنواره مطرح خواهد شد.

این جایزه در سه رشته کاریکاتور، پوستر و عکاسی در سال جاری برگزاری می‌شود که در هر رشته شش جایزه اهدا خواهد شد.

جایزه جهانی بیداری در 3 رشته پوستر، عکس و کاریکاتور با شعار "بیداری،‌حقیقت دنیای امروز، نویدبخش فردای نیک" اردیبهشت‌ماه از سوی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می‌شود.

_ ایراهیم حقیقی خبر از برگزاری اولین نمایشگاه عکس خود در اردیبهشت امسال داد.

اول اردیبهشت تازه‌ترین آثار عکاسیابراهیم حقیقی در نمایشگاهی با عنوان "طبیعت بیجان" در گالری آران به روی دیوار می‌رود.

ابراهیم حقیقی؛ هنرمند گرافیست، نقاش و عکاس در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: آخرین آثار عکاسی خودم را که حاصل فعالیت در سه سال اخیر است، در گالری آران به نمایش خواهم گذاشت. موضوع این عکسها طبیعت بیجان است.

وی افزود: در این نمایشگاه نزدیک به 18 قطعه عکس به روی دیوار خواهد رفت که موضوع آن طبیعت بیجان در آثار نقاشان کلاسیک جهان است.

وی ادامه داد: در عکاسیهایم از نقاشیهای طبیعت بیجان از جمله ظرف و ظروف، میوه، قرقاول و... استفاده کردهام مثل آثار پل سزان و یا تمام آثاری که در دوران نقاشی کلاسیک آفریده شده‌است. حقیقی خاطرنشان کرد: این اثار به مدت دو هفته بر روی دیوار گالری آران خواهند ماند.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری