0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ساماندهی محله سیروس تهران بررسی شد

نشست نقد فضای شهری با موضوع بررسی موردی محله سیروس تهران روز دوشنبه 27 آذرماه در خانه‌ هنرمندان ایران برگزار شد.

خانه هنرمندانبه گزارش سایت خبری خانه‌ی هنرمندان ایران، این نشست که با حضور آقایان منصوری، ابلاغی از وزارت مسکن و شهرسازی، مختاری از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، زنوزی و اطهاری برگزار شد.
چکیده‌ای از مسایل مطرح شده در این نشست از این قرار است، بافت‌های فرسوده شهری به طور عمده به سه گروه مراکز ارزشمند تاریخی، پهنه‌های میانی مساله دار و گستره‌های حاشیه‌ای شهرها تقسیم پذیر بر این اساس، مسایل، معضلات و نیازها، ویژگی‌های کالبدی – فضایی واجتماعی اقتصادی و دامنه فوریت‌های مداخله در هر یک از سه گروه نیز از تفاوت‌های ماهوی برخوردار است.
در این نشست طرح ویژه محله سیروس مورد بررسی قرار گرفت. این طرح با رویکردی مشارکتی به منظور سازماندهی، بهسازی و نوسازی این محله قدیمی‌ در مرکز تهران تهیه شده است. محله سیروس به خیابان‌های 15 خرداد در شمال، ری در شرق، مولوی در جنوب و شهید مصطفی خمینی در غرب محدود می‌شود. این محله به رغم حفظ بافت تاریخی و عناصر ارزشمند، قرار گرفتن در مرکز کلانشهر و همجواری با بازار تهران، سال‌ها است که با فرسودگی، کمبود و یا نبود خدمات شهری و زیر ساخت‌ها، کیفیت نازل محیطی، رکود فعالیت‌ها، جمعیت گریزی و ناهنجاری اجتماعی و بزهکار روبرو است.
هدف‌های کلی این طرح نیز چنین برشمرده شد؛ تامین مشارکت مردم، بخش عمومی، بخش خصوصی و دولت در سطوح برنامه‌ریزی، طراحی و فعالیت‌های عمرانی و ساخت و ساز و اداره محله.
ساماندهی بافت فرسوده و ناکارآمد موجود از طریق بهبود تاسیسات زیربنایی و تامین خدمات شهری متناسب با جمعیت. بهسازی ونوسازی بناها و فضاهای عمومی ‌از طریق ارایه روش‌های تشویقی برای ساکنان و سرمایه‌گذاران.
همچنین راهبردهای ساماندهی این طرح نیز، ارتقای جایگاه وکیفیت محیط، تاکید برتقاطع‌های چهار گوشه محله، احداث گذرهای پشتیبان، تعیین گذرهای پشتیبان به عنوان حد فاصل، برقراری پیوند کالبدی و فضایی، ایجاد ورودی‌ها و دروازه‌های شاخص، ایجاد محورهای اصلی محله‌ای، ساماندهی و محیطی گذرگاه‌های فرعی، تعیین گستره‌های مناسب و تعیین گستره‌های مناسب خالص عنوان شد.
نشست نقد فضای شهری با عنوان بررسی موردی محله سیروس تهران از سوی جامعه مهندسان معمار ایران روز دوشنبه 27 آذرماه در تالار بتهوون خانه‌ی هنرمندان ایران برگزار شد

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری