0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
برای اولین بار و با استفاده از روش پلیگونال انجام شد

بررسی تكنیك ساخت و آسیب‌های وارده بر مسجد جامع اصفهان

كارشناسان ایتالیایی برای شناسایی تكنیك ساخت، ملات به كار رفته و آسیب‌های احتمالی موجود در سازه مسجد جامع اصفهان، این مسجد را مورد بررسی‌های پلیگونال قرار دادند.
بررسی‌های پلیگونال روشی ویژه است كه در آن متخصصان با استفاده از پرتوهای الكترونیكی و لیزری می‌توانند تصویری كامل و جامع از پشت و درون یك سازه داشته باشند.فریبا سعیدی»، كارشناس باستان‌شناسی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان در مورد این بررسی‌ها گفت: «با توجه به این كه مسجد جامع اصفهان از نظر معماری و نحوه ساخت، سازه‌ای بسیار پیشرفته و منحصر به فرد محسوب می‌شود و از اوایل اسلام تا دوران صفویه و حتی قاجاریه با تغییرات مختلفی مواجه شده است، متخصصان ایتالیایی در بخش‌های غربی و ایوان استاد، بررسی‌های پلیگونال را انجام دادند.»
وی با اشاره به این كه این بررسی‌ها برای اولین بار در كشور انجام می‌شود، گفت: «با مشخص شدن نتایج این بررسی‌ها تا چند ماه دیگر، ایتالیایی‌ها بدون هیچ تخریبی متوجه خواهند شد كه این سازه در هر بخش چگونه ساخته شده و از چه ملات و ابزاری در ساخت آن استفاده شده است.»
كارشناسان ایتالیایی از سال‌های قبل از انقلاب، بررسی‌ها و كاوش‌های باستان‌شناسی را با همكاری كارشناسان ایرانی آغاز كرده‌اند. هم اكنون نیز گروهی متشكل از متخصصان ایرانی و ایتالیایی، بررسی‌های باستان‌شناسی را در این مسجد انجام می‌دهند.
سعیدی در مورد این كه آیا با انجام مطالعات پلیگونال می‌توان آسیب‌های وارد شده به سازه را نیز روشن كرد، گفت: «در انجام مطالعات پلیگونال متوجه خواهیم شد درون سازه مسجد با چه آسیب‌های احتمالی مواجه شده است و بخش‌های مختلف سازه مسجد از لحاظ آسیب‌شناسی چه وضعیتی دارند.»
مسجد جامع عتیق اصفهان از جمله قدیمی‌ترین و مهم‌ترین مساجد كشور است كه ایران قصد دارد آن را در فهرست میراث جهانی یونسكو به ثبت برساند. این بنا به علت داشتن بقایای معماری از دوره‌های مختلف از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
میراث خبر

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری