امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

برج پیزا - ایتالیا
راه حل نهایی برای پیشگیری از كج شدن بیشتر برج

از سلسله مقالات معرفی شاهکارهای معماری جهان
امیر طائفی

در 27 فوریه 1964 دولت ایتالیا برای جلوگیری از سقوط این برج درخواست كمك كرد. یك گروه از مهندسان، ریاضیدانان و تاریخدانان در جزایر آزور گرد هم آمدند تا راه‌های پا بر جا نگه داشتن و استحكام برج را بررسی كنند.
ساخت برج كج پیزا بدون هیچ تغییری در طرح اولیه آن دویست سال به طول انجامیده است.


برج كج پیزا، برج ناقوس‌دار كلیسای جامع ایتالیاست. ساخت این برج از آگوست 1173 شروع شد و (با دو وقفه طولانی‌مدت) بدون هیچ تغییری در طرح اولیه حدود 200 سال به طول انجامیده است.
در گذشته تصور می‌شد كه كجی برج پیزا بخشی از طرح اولیه آن بوده است ولی امروزه می‌دانیم كه این مساله صحت ندارد. ساخت این برج به صورت عمودی طراحی شده بود ولی در طول ساخت آن به تدریج كج شد (برخی معتقدند كه اگر این برج كج نمی‌شد، بی‌شك یكی از فوق ا‌لعاده‌ترین برج‌های ناقوس‌دار دنیا می‌شد.)
این برج به دلیل كجی و زیبایی خاصی كه دارد از سال 1173 تاكنون همیشه كانون توجه همگان بوده است.

در طول ساخت این برج تلاش‌های زیادی انجام گرفت تا با بكارگیری مصالح ساختمانی خاص جلوی كج شدن آن گرفته شود. بعدها ستون‌ها و دیگر بخش‌های تخریب شده برج بیشتر از یك بار جایگزین شدند و امروزه زیرساخت‌های جدیدی برای كم كردن میزان كج شدن برج و افزایش طول عمر آن به كار گرفته می‌شود.
برج كج پیزا با 863/55 متر ارتفاع در 8 طبقه ساخته شده است. قطر بیرونی این بنا 484/15 متر و قطر داخلی آ» 368/7 متر است. ضخامت دیوارهای پایه آن 08/4 متر است و وزن آن حدود 500/14 تن برآورد می‌شود.
جهت شیب این برج در فاصله سال‌های 1173 تا 1250 به سمت شمال و از سال 1272 تا سال 1997 به سمت جنوب متمایل بوده است تا سال 1997، این برج 2/5 متر نسبت به سطح افق كج شده است.


ناقوس این برج 5/3 تن وزن دارد. این برج در پشت كلیسای بزرگ شهر پیزا واقع شده است.
ساخت این برج در سه مرحله انجام گرفته است. ساخت اولین طبقه این برج ناقوس كه سنگ‌های مرمر سفیدرنگ در آن به كار رفته است از نهم آگوست 1173 دوران پیروزی‌های نظامی و خوشبختی شروع شد اولین طبقه این برج از ستون‌هایی كه به صورت دایره‌وار در كنار هم قرار گرفته بودند، تشكیل شده بود كه در جهت مقابل تاق‌های بی‌روزنه خم شده بودند در مورد هویت معمار برج كج پیزا بحث‌های زیادی وجود دارد. سال‌ها تصور می‌شد كه این بنا، كار گوگلپلمو و بونانو پیزانو بوده است. سنگ قبر بونانو پیزانو در سال 1820 در پای این برج كشف شد.


بعد از اینكه طبقه سوم این برج در سال 1178 ساخته شد به دلیل اینكه 3 متر در كارهای زیرساختی آن اشتباه شده بود، برج كج شد. البته طرح این برج از آغاز نقص داشت با درگیر شدن بیزانس در جنگ با جنوا، لوكا و فلورانس ادامه ساخت این برج به مدت 100 سال با تعلیق رو به رو شد. در سال 1198 چند ساعت به طور موقت روی این بنای ناتمام نصب شد. در سال 1272 ساخت این بنا توسط معماری به نام جیوانی دی سیمونه از سر گرفته شد. 4 طبقه بدین ترتیب ساخته شد. مجددا در سال 1284 با شكست بیزانس در جنگ ساخت بنا متوقف شد. در سال 1372 آخرین طبقه آن كه محل قرار گرفتن ناقوس بود توسط توماسودی آندرا پیزانو ساخته شد و ناقوس در محل خود قرار گرفت. وی در تلفیق عناصر گوتیك به كار گرفته شده در جایگاه ناقوس با سبك رومانسك ( معماری اروپایی قرن‌های یازدهم و دوازدهم كه به تقلید از معماری رومی دارای تاق‌های ضربی و دیوارهای ضخیم بود) برج موفق عمل كرد. در واقع در بالاترین نقطه این برج هفت ناقوس وجود دارد كه هر كدام یكی از نوت‌های موسیقی را دارد و بزرگ‌ترین آنها در سال 1655 نصب شده است.


در سال 1838 معماری به نام الساندرو دلا گرادسكا گذرگاهی در اطراف این برج حفر كرد كه این امر موجب افزایش كج شدن این برج شد.
بنبتو موسولینی دستور داد تا این برج را به حالت عمودی برگردانند به همین خاطر درپای آن بتون ریخته شد كه این امر منجر به فرو رفتن برج در سطح زمین شد.
در طول جنگ جهانی دوم ارتش آمریكا دستور تخریب تمامی برج‌های ایتالیا را داد كه برج پیزا در دقیقه آخر از این خطر در امان ماند.
در 27 فوریه 1964 دولت ایتالیا برای جلوگیری از سقوط این برج درخواست كمك كرد. یك گروه از مهندسان، ریاضیدانان و تاریخدانان در جزایر آزور گرد هم آمدند تا راه‌های پا بر جا نگه داشتن و استحكام برج را بررسی كنند. بعد از دو دهه كار و فعالیت روی این پروژه، برج در ژانویه 1990 به روی عموم بسته شد. در طول این مدت ناقوس‌های برج برای كم شدن از وزن‌شان از محل خودجا‌به‌جا شدند. ساختمان‌های اطراف برج برای رعایت نكات ایمنی تخلیه شدند. بعد از یك دهه بازسازی و تثبیت وضعیت آن برج در 15 دسامبر سال 2001 به روی عموم مردم باز شد.


روش‌های بسیاری برای پا بر جا نگه‌داشتن برج پیشنهاد شده كه از آن جمله می‌توان به استفاده از وزنه‌های 800 تنی سربی درپای آن اشاره كرد. راه‌حل نهایی برای پیشگیری از كج شدن بیشتر برج انتقال 38 متر مكعب از سطح بر آمده زیر آن بود. طبق آخرین اطلاعات این برج تا 300 سال دیگر پا بر جا خواهد بود.

----------------------------------------------------------------------------------

عکس : آرشیو معماران
برای خرید عکس ها با ابعاد بزرگتر و بدون نشان ثبت شده، با ما تماس بگیرید:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
کلیه حقوق بر ای سایت معماران محفوظ است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # ارزو 1392-11-15 16:26
شاهکار دوره رومانسک است
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری