0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

برج های دوقلو البحر که در سال 2012 تکمیل شد با 29 طبقه در 145 متر ارتفاع در ابوظبی پایتخت امارات عربی متحده قرار دارد. یکی از برج ها شورای سرمایه گذاری ابوظبی را در خود جای داده و دیگری میزبان دفتر مرکزی بانک الهلال  است.
ویژگی بارز این برج ها پوسته ای متشکل از 2000 عنصر چتری شکل است که در پاسخ به شدت تابش آفتاب باز و بسته می شوند.

برج های دوقلو البحر ابوظبی

 

این برج های سازگار با محیط زیست از اولین ساختمان های حوزه خلیج فارس است که موفق به دریافت رده نقره ای "رهبری در انرژی و طراحی زیست محیطی"(LEED) شده است.
طراحی این برج توسط شرکت "Aedas Architects" و ساخت آن توسط گروه "الفطیم" صورت پذیرفته است.
نگاهی اجمالی به آب و هوای ابوظبی مشخص می کند که این شهر دارای آب و هوایی با آفتاب شدید، دمای روزانه ای به طور پیوسته بالای 35 درجه سانتیگراد و احتمال بارش صفر درصد می باشد. طراحی در چنین شرایط آب و هوایی دشواری حتی برای برترین معمارانی که طراحی زیست محیطی در اولویت کارشان است، بسیار دشوار خواهد بود. گذشته از مشکلات فراوانی که ماسه برای سلامت ساختمان ایجاد می کند، با چنین دمای بالا و تابش شدیدی تامین شرایط آسایش در داخل ساختمان تقریبا غیر ممکن خواهد بود مگر با تدابیر هوشمندانه.
در مواجهه با چنین شرایط دشواری، مهندسین شرکت "Aedas Architects" برای نمای برج های البحر پوسته هوشمندی را طراحی کردند که ایده اولیه آن از "مشربیه" گرفته شده بود.

برج های دوقلو البحر ابوظبی


استفاده از شرح پارامتری برای هندسه پنل های این نمای پویا، مهندسین را موفق به شبیه سازی عملکرد نما در پاسخ به شدت تابش آفتاب و تغییر زاویه تابش در طول روز های مختلف سال نمود.
آن قسمت از پوسته نما که وظیفه سایه اندازی را به عهده دارد، مانند پرده ای با فاصله 2 متر از جداره بیرونی ساختمان به وسیله قاب های مستقلی مستقر گردیده است. هر مثلث با فایبر گلاس پوشیده شده و برای پاسخ به حرکت خورشید (به عنوان راهکاری برای کاهش خیرگی نور و همچنین شدت آفتاب تابشی به داخل) برنامه ریزی شده است. شب هنگام تمام صفحات بسته می شود.

برج های دوقلو البحر ابوظبی


پیتر آبورن، نائب رئیس آئداس چنین می گوید:"همه آنها در شب تا می شوند و مانند چتر بسته می شوند و مقدار بیشتری از لایه زیرین نما را می توانید ببینید. صبح که خورشید طلوع می کند، صفحه هایی که در طرف شرق ساختمان قرار دارند باز می شوند و با حرکت خورشید به دور ساختمان، تمام پوسته با خورشید حرکت می کند."

برج های دوقلو البحر ابوظبی

برج های دوقلو البحر ابوظبی


بر اساس تخمین ها چنبن پوسته ای 50 درصد شدت آفتاب تابشی به درون را می کاهد، و انرژی مورد نیاز ساختمان را برای تهویه مطبوع کاهش می دهد. علاوه براین، قابلیت سایبان در کنترل ورود نور، امکان استفاده بیشتر از شیشه های با رنگ طبیعی را در نما فراهم می کند؛ چیزی که نور طبیعی بیشتری را در داخل ساختمان به ارمغان می آورد و نیاز به نور مصنوعی را کم می کند. این یعنی استفاده از روشی قدیمی به سبک جدید.

برج های دوقلو البحر ابوظبی


در بخش پروژه های مهندسی پایدار و با رویکرد فرهنگی و شهری پایدار، برج های دوقلوی البحر موفق به دریافت جایزه نوآوری در ساختمان های بلند 2012 از سوی شورای ساختمان های بلند و زیستگاه شهری شد.
کریس ویلکینسون از داوران جایزه می گوید: "نمای برج های البحر با سامانه هوشمندش به عنوان پاسخی مطلوب به شرایط خورشیدی و نوری ،چیزی است که هرگز در این مقیاس در گذشته بدست نیامده بود. ضمن اینکه چهره بیرونی این پوسته ریشه در بافت فرهنگی منطقه دارد."   
چنین جوایزی اهمیت یکپارچگی بیشتر را بین فرم های معماری، سازه، سیستم ها و استراتژی طراحی پایدار را گوشزد می کنند .

برج های دوقلو البحر ابوظبی

 

ویدئو:

برج های دوقلو البحر با نمای هوشمند

Loading the player...

تصاویر بیشتر

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری