0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

برج رادیو تلویزیونی ترکمنستان به عنوان شاهکار معماری جهان در کتاب رکودهای گینس ثبت شد.این برج که "اوغوزخان" (جد ترکمن‌ها) نام دارد، برج جدید و مدرن رادیو تلویزیون دولتی ترکمنستان است که ماه گذشته میلادی با حضور رئیس جمهور ترکمنستان به مناسبت بیستمین سالگرد این کشور افتتاح شد.

این برج عظیم که در دامنه کوه "کپه داغ" در جنوب عشق‏ آباد پایتخت کشور ترکمنستان قرار دارد، توسط شرکت "پلی مکس" ترکیه احداث شده‏ است.

01


گفته می‏شود که دولت ترکمنستان برای این برج که "مرکز رادیو و تلویزیون ترکمنستان" نامیده می‏شود، بیش از 100 میلیون یورو هزینه کرده ‏است.

این برج منحصر به فرد و کم نظیر در منطقه آسیای مرکزی، به شکل یک ستاره بزرگ 8 ضلعی احداث شده است و دارای 31 طبقه است.

ارتفاع کلی برج مرکز رادیو و تلویزیون ملی ترکمنستان 211 متر است و در طبقه بیست و نهم این ساختمان، رستورانی با گنجایش 290 نفر قرار داشته که از آنجا تمام شهر عشق آباد به خوبی قابل مشاهده است.

عشق آباد - ترکمنستان

این ساختمان کم نظیر که مساحت داخلی آن بیش از 60 هزار متر مربع است به پیشرفه‏ترین تجهیزات، دستگاههای رادیو و تلویزیونی، استودیوهای برای تهیه برنامه‏ های رادیو و تلویزیون و نیز پخش مستقیم برنامه تجهیز شده است.

 ستاره اوغوزخان در واقع چهارمین شگفتی دیدنی ترکمنستان است که در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت شده است.

برج مخابراتی عشق آباد

 

این در حالی است که نخستین بار در سال 2001 میلادی بزرگترین فرش ترکمنی دستباف جهان به مساحت 301 متر مربع به وزن 1200 کیلوگرم در کتاب رکوردهای گینس ثبت شد.

بزرگترین فرش ترکمنی دستباف جهان

 

همچنین بلندترین میله آهنی ویژه پرچم به ارتفاع 133 متر در عشق‏ آباد از دیگر مواردی است که در کتاب رکوردهای جهانی گینس ثبت گردیده است.

بلندترین میله آهنی ویژه پرچم


این میله در سال 2008 میلادی در منطقه جنوب عشق‏آباد در نزدیکی موزه ملی این کشور  نصب شده ‏است و بر آن پرچم ترکمنستان به اندازه 52/5 در 35 به وزن 420 کیلوگرم نیز به اهتزاز درآمده است.

همچنین در سال 2010 میلادی نیز مجموعه فواره‌های خودویژه واقع در میدان ورودی فرودگاه بین‏ المللی عشق‏ آباد احداث شد که این مجموعه منحصر به فرد که با پیشرفته‏ ترین تجهیزات رایانه‏ ای مجهز است، "اوغوزخان و پسران ایشان" نامیده می‏شود و در کتاب رکوردهای گینس به عنوان مجموعه شگفت انگیز فواره‌ای، معماری، مجسمه سازی و چراغانی ثبت شده ‏است.
 
در مرکز این مجموعه فواره‌ای، مجسمه اوغوزخان (جد ترکمنها) و در اطراف آن نیز مجسمه شش فرزند ایشان نصب شده است.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # alp_eraslan 1391-12-20 15:18
ali bood mer30
hala ma turkmanha mitoonim ghad alam konim
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری