0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آمریکا در حال ساخت برج خورشیدی در صحرای آریزونا است که بعد از اتمام ساخت، دومین برج بلند دنیا بعد از برج خلیفه دبی خواهد بود. ارتفاع برج تقریباً 18 برابر برج آزادی تهران خواهد بود. طبق برنامه¬ریزی ها، این پروژه که در صحرای گرم و سوزان آریزونا کلید خورده، انقلابی در تولید انرژی الکتریکی از انرژی خورشیدی را ایجاد خواهد کرد.

برج خورشیدی

آمریکا در حال ساخت برج خورشیدی در صحرای آریزونا است که بعد از اتمام ساخت، دومین برج بلند دنیا بعد از برج خلیفه دبی خواهد بود.

05

ارتفاع برج تقریباً 18 برابر برج آزادی تهران خواهد بود. طبق برنامه­ریزی ها، این پروژه که در صحرای گرم و سوزان آریزونا کلید خورده، انقلابی در تولید انرژی الکتریکی از انرژی خورشیدی را ایجاد خواهد کرد.

برج خورشیدی

 

برج خورشیدی

 

برج خورشیدی

 

برج خورشیدی

 

در این طرح هوای زیر سطح مدور شیشه ای اطراف برج  توسط خورشید گرم می شود. هوای پر فشار گرم محبوس زیر سطح شیشه ای به سبب سبک شدن به سمت بالا حرکت کرده و هنگام عبور از مبادی ورودی برج، توربین های تولید کننده برق را می چرخاند و توربین ها این انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند و بدین ترتیب مقادیر زیادی انرژی پاک و ارزان تولید می شود. تخمین زده می شود که این سازه عظیم بتواند یک میلیون مگاوات ساعت نیرو تولید کند، نیرویی که برای تامین انرژی 150 هزار خانه کفایت خواهد کرد. ‏این پروژه توسط شرکت "ان وایرو میژن" (EnviroMission) طرح-ریزی شده است. مدیر این کمپانی در مقایسه این روش تولید انرژی در برابر سایر راه ها، ضمن تاکید بر نیاز نداشتن به آب در این فرایند و قابل اتکا بودن آن (انرژی تجدید پذیر و طبیعی) هزینه تمام شده تولید انرژی و ساخت چنین زیر ساخت هایی را قابل رقابت توصیف می کند. به نظر آنها صنعت نمی تواند چیزی بیشتر از این طلب کند. هزینه ساخت این برج 700 ‏ میلیون دلار برآورد شده و در صورت عملی شدن، 1500 شغل جدید برای مهندسان و کارگران ایجاد خواهد کرد.

 

07

کل پروژه برج و منطقه اطراف آن به همراه پانل های خورشیدی اطراف 2 ‏ مایل قطر دارد و قطر برج به تنهایی به اندازه یک زمین فوتبال است. این سازه مولد انرژی، دو برابر ساختمان معروف "امپایر استیت آمریکا" ارتفاع خواهد داشت. با این حساب با ارتفاع 792 ‏متر، تنها کمی از برج 828 ‏متری خلیفه در دبی کوتاه تر خواهد بود. نقشه های کنونی در حالی ارایه شده است که یک دهه پیش نمونه پیش الگوی آن در اسپانیا ساخته شده است. گرمای کافی صحرای آریزونا، سطوح صاف آن و خطوط ارتباطی نزدیک با کالیفرنیا دلایل انتخاب این منطقه برای احداث چنین برجی است.

برج خورشیدی

اگر همه چیز به خوبی پیش رود، برج های خورشیدی بعدی در مکزیک، هند و استرالیا احداث خواهد شد. البته در صورت موفقیت پروژه، برج های یبشتری از این دست در منطقه اولیه یعنی صحرای آریزونا ساخته می¬شود. به عقیده مدیر شرکت طراح پروژه(EnviroMission)، آریزونا به اندازه ای بزرگ هست که بتوان چندین پروژه برج خورشیدی دیگر را در آن کار کرد، بیشتر از نیم جین از آنها!

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # نقی خدابنده لو یگانه 1392-11-06 00:14
سلام من با مطالعه مطالب این برج هم خوشحال شدم هم تعجب کردم وهم افسوس خوردم خوشحال از اینکه با این طرح مشگل انرژی پاک حل میشود تعجب کردم نوشتید یک ملیون مگاوات برق تولید میکند یعنی هزار برابر نیروگاه اتمی بوشهر برق تولید میکند با برآوردی که کردم برق ناشی از نور خورشید حداکثر 200مگاوات است باتوجه به اینکه اختلاف دما پایین برج تا بالای آن بیشتر از 100درجه است لذا امکان دارد تا1000مگاوات برق تولید کند افسوس از این بابت می خورم که اگر پولی که روسها ازما گرفتن می توانستیم ده برابربرق این نیروگاه برق تولید کنیمو اگر پولهایی را که به عراق وسوریه وفلسطین ولبنان دادیم نمی دادیم میتوانستیم ده ها ازاین نیروگاه ها بسازیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری