0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکسال و نیم از مرمت ناقص بخشهایی از خانه نصیر الدوله به عنوان کاملترین خانه تهران از نظر شاخص‌های معماری گذشته و اعتباری که برای مرمت این خانه هزینه شد به دلیل بی‌توجهی مسئولان از بین رفت به طوریکه اکنون بخش اندرونی آن به تلی از خاک تبدیل شده است.

preview

 

به گزارش خبرنگار مهر، خانه نصیرالدوله (آصف الدوله) در خیابان امیرکبیر و در کوچه میرزا محمود وزیر که جز اولین معابد ایجاد شده در تهران است واقع شده و با توجه به تنها کتیبه چوبی باقی مانده که تاریخ 1272 روی آن حک شده، این بنا متعلق به اوایل دوران ناصرالدین شاه قاجار است و روی نقشه حصار صفوی با عنوان باغ وزیر مختار فرانسه مشخص شده است.

01

خانه نصیرالدوله در دو طبقه ساخته شده و شامل قسمت‌های مختلفی نظیر شاه نشین، کالسکه خانه و ساختمان اصلی است.

02

این خانه که دارای مالکیت شخصی است به لحاظ ساختار معماری و عناصر تزئینی جز کاملترین خانه‌های تاریخی تهران محسوب می‌شود، چون تنها خانه ای است که در کنار معماری فوق العاده آن دارای همه الحاقات یک خانه سنتی ایرانی است.

03

خانه نصیرالدوله با دو هزار متر مربع مساحت باقی مانده بنایی به جامانده از دوره فتحعلی شاه قاجار است که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران به اشتباه آن را به جای خانه مرحوم مدرس خرید و سپس به ارزش تاریخی آن پی برد.

04

این خانه حدود 20 سال زباله دانی ساکنان خیابان مدرس بوده است، به گونه ای که در نخستین روزهای مرمت بنا، حدود 400 تن خاک که از تخریب بنا و زباله های مردم در آن انباشته شده بود، از این خانه تاریخی خارج شده بود و در سال 87 نیز کالسکه خانه این اثر تاریخی از محل اعتبارات استانی و زیر نظر سازمان میراث فرهنگی مرمت شد اما اکنون سقف قسمت کالسکه روی آن که به اصطبل زیبایی منتهی می شود، در حال تخریب است.

05

همچنین این خانه با دو پلاک ثبتی در سالهای 82 و 83 به نام خانه و تالار آینه ثبت شده است. اما عملیات مرمت این خانه به دلیل نبود بودجه کافی، نیمه کاره رها شد.

06

 اکنون بعد از گذشت یک سال و نیم از مرمت آن، بارش برف و باران و توجه نکردن سازمان میراث فرهنگی باعث شده، این اثر ثبت شده در آثار ملی رو به ویرانه ای تبدیل شود.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری