0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان كشور: امروز ما در بیشتر فضاها و معماری شهری در كشور بویژه در كلان شهرها دچار یك بحران هویت هستیم.

معماران ما از برجسته ترین معماران دنیا هستند اما بدون در نظر گرفتن ارزش های بومی و انسانی در ساخت و سازها تقلید می كنند.

سید مهدی هاشمی

'سیدمهدی هاشمی' روز دوشنبه در همایش بین المللی معماری به مناسبت روز جهانی معماری در مشهد افزود : در واقع ما طی این سال ها ارزش های معماری خود را به فراموشی سپرده ایم و معماران ما در نوآوری ها هم به دنبال كپی برداری هستند.
وی اظهار داشت : معماران ما از برجسته ترین معماران دنیا هستند اما بدون در نظر گرفتن ارزش های بومی و انسانی در ساخت و سازها تقلید می كنند.
وی ادامه داد : همین كپی برداری و عدم توجه به ارزش های بومی ، اسلامی و ایرانی موجب شده تا وضعیت نابسامانی را در معماری و شهرسازی داشته باشیم.
وی با بیان اینكه معماری غنی ترین و مهم ترین بخش فرهنگ ، تمدن و آمیخته ای از علم، هنر، فن ، ذوق و سلیقه است، گفت : این هنر ضمن آنكه تامین كننده نیاز اولیه انسان بوده وسیله ای برای هویت سنجی تمدن بشری است.
وی با بیان اینكه آلودگی های امروز شهرها موجب افزایش دما در دنیا شده ، افزود: بخش عمده این وضعیت ناشی از استفاده بی حد از سوخت های فسیلی است كه با وجود تلاش های بسیار در
جهت حفظ محیط زیست و تامین امنیت محیطی انسان ، همچنان مخرب است.
وی اظهار داشت : ما در مكان یابی، شهرسازی و معماری باید حداكثر توجه به محیط زیست را داشته باشیم اما كمتر بدان پرداخته ایم.
وی با اشاره به اینك نخستین نسخه منشور حقوق اسكان بشر را ایرانیان در سال 57 به سازمان ملل ارائه كردند، گفت : صنعتی شدن نباید موجب شود ما در معماری و شهرسازی به تكرار و ایجاد محیط های ملال آور گرایش یابیم.
وی خطاب به شهرداران افزود : نباید اجازه داد تراكم بی حساب و كتاب و كارشناسی نشده بسته به علاقه و سلایق در شهرها صورت گیرد.
وی گفت : مردم همچنان به دلیل آنكه تامین رفاه ، امنیت و آسایش خود را در مجموعه های آپارتمانی و برج ها نمی یابند به دنبال خانه های ویلایی هستند و لذا تراكم باید متعادل باشد.
وی ادامه داد : در واقع این تراكم نباید پراكندگی زیادی داشته باشد كه نتوانیم از عهده جمع و جور كردن فضاها برآییم و نه آنقدر زیاد باشد كه عوارض درازمدت را به ما تحمیل كند در واقع باید با شرایط محیطی ، بومی ، منطقه و كشور ما سازگار باشد.
هاشمی افزود : مسوولان باید نسبت به این نیاز اولیه انسانی كه در قانون هم به آن تاكید شده توجه كرده و زمینه ای برای دستیابی همه مردم به زمین ، خدمات و تسهیلات اسكان مناسب
فراهم كنند.
وی تاكید كرد : در این راستا باید بهترین سرمایه خود كه نیروی انسانی متخصص است بدرستی استفاده كنیم و در جهت اعتلای مهندسی ساخت و ساز و معماری بومی و متفاوت گام برداریم.
دبیر همایش بین المللی معماری یك روزه نیز در این زمینه به ایرنا گفت : این همایش برای نخستین بار در كشور با محوریت شعار روز جهانی معماری یعنی شهرها و تغییرات آب و هوایی برپا شد.
'فرشاد تاتاری' افزود : 400 نفر از متخصصان و فعالان شهرسازی ایران و تعدادی از متخصصان فن خارج از كشور در این همایش به تبادل تجربیات و بررسی راهكارها و زمینه های مناسب برای احیای معماری بومی و مناسب شرایط موجود می پردازند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری