0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک کارشناس معماری با بیان اینکه به معماری ایرانی در دانشکده‌ها تنها از منظر تئوری نگاه می‌شود، گفت: پایه‌ی فرهنگی و کاربردی معماری ایرانی در دانشگاه‌ها بسیار ضعیف است.

«باید ساختمان‌های قدیمی را با حفظ نمای آن بازسازی کنیم»

یوسف گرجی، کارشناس معماری و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار بخش تجسمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: متاسفانه آن‌چه که امروز در دانشکده‌های معماری به آن پرداخته می‌شود، معماری غربی و روز دنیاست و ارزشی که باید برای معماری ایرانی و اسلامی قائل باشند، وجود ندارد. اکثر دانشجویان در دوره‌ی تحصیل خود به شدت به معماری روز وابسته می‌شوند و واحدهای معماری ایرانی را تنها به صورت تئوری می‌گذرانند.
 
او افزود: پایه‌های فرهنگی و کاربردی معماری ایرانی در دانشگاه‌ها بسیار ضعیف است. واحدهای فشرده‌ی درسی در زمان ناکافی به دانشجویان ارائه می‌شود و استادان این رشته هم مجبورند فقط به کلیات بپردازند. در این صورت دانشجویان مجبور می‌شوند بقیه‌ی اطلاعات را از اینترنت دریافت کنند.
 
گرجی در ادامه به لزوم حفظ بناهای ارزشمند از نظر معماری اشاره کرد و گفت: معماری و نمای بیرونی ساختمان‌ها بیانگر بخشی از هویت یک جامعه و تداعی‌کننده‌ی فرهنگ آن است. در میان متولیان دولتی سازمان میراث فرهنگی می‌تواند با استفاده از امکانات و نیروهای آموزش دیده در حفظ بناهای ارزشمند موثر باشد.
 
این استاد دانشگاه با بیان اینکه در اجرای قوانین مربوط به حفظ معماری‌های با ارزش ضعف وجو دارد، اظهار کرد: قانون‌هایی برای رسیدگی به بناهای ارزشمند و تاریخی وجود دارد، اما اجرای ضعیف این قوانین از سوی دستگاه‌ها و متولیان مربوطه است که مشکلات بزرگی را به وجود می‌آورد.
 
او ادامه داد: دولت در چند سال گذشته وامی را به بافت‌های فرسوده اختصاص داده بود که متاسفانه با ضعف نظارت بر اجرای صحیح قوانین، این وام‌ها در اختیار کسانی قرار گرفت که با دیدگاه بسازبفروشی وارد کار شدند و به تخریب بافت‌های ارزشمند پرداختند.
 
گرجی در پایان خاطرنشان کرد: ما هم می‌توانیم مانند کشورهای اروپایی با استفاده از شیوه‌های ساخت و ترفندهای مختلف، ساختمان‌های قدیمی را با حفظ نمای آن بازسازی کنیم.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری