0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بازسازی قدیمی ترین میدان تهران

همزمان با اتمام نورپردازی و بازسازی میدان حسن آباد نخستین و قدیمی ترین میدان تهران، هویت فراموش شده این مكان تاریخی و خیابان های اطراف آن احیا شده و به مراكز تاریخی شهر قدیم تهران تبدیل می شوند.

حسن آباد

 

میدان حسن آباد
 
همزمان با اتمام نورپردازی و بازسازی میدان حسن آباد نخستین و قدیمی ترین میدان تهران، هویت فراموش شده این مكان تاریخی و خیابان های اطراف آن احیا شده و به مراكز تاریخی شهر قدیم تهران تبدیل می شوند.
به گزارش «میراث خبر»، مهندس سعید سادات نیا مشاور میراث فرهنگی استان تهران با بیان این مطلب افزود: میدان حسن آباد از جمله مهم ترین میراث تاریخی و فرهنگی شهر تهران محسوب می شود كه متاسفانه در جریان توسعه شهری، هویت تاریخی آن تا حدود زیادی مخدوش شده است. با توجه به ارزش های تاریخی این میدان قدیمی اقدامات گسترده ای برای احیا و بازسازی فضای فرهنگی آن انجام شده كه نورپردازی اصولی و كارشناسی از مهم ترین فعالیت های صورت گرفته در این زمینه بوده است.
وی با بیان این كه تاكنون اعتباری معادل ۴۰۰ میلیون ریال برای نورپردازی این مكان تاریخی هزینه شده است، افزود: به منظور فراهم كردن شرایط بازدید از بناهای اطراف میدان حسن آباد، پس از انجام مطالعات كارشناسی و براساس معیارهای جهانی و با توجه به كیفیت بناهای تاریخی، این محوطه نورپردازی شده و به زودی این منطقه به یكی از نقاط گردشگری تهران تبدیل خواهد شد.
سادات نیا با تاكید بر ضرورت احیای فضاهای هویت بخش شهری در تهران گفت: شهرداری و میراث فرهنگی در بازسازی و احیای فضاهای با ارزشی چون میدان حسن آباد و میدان توپخانه اتفاق نظر دارند و هر دو دستگاه با سیاست های تشویقی و حمایتی خود، زمینه ایجاد فضاهای فرهنگی تاریخی را در شهر فراهم می  كنند. وی افزود: میدان حسن آباد از معدود مناطق شهر تهران است كه بخشی از تاریخ و فرهنگ شهر را در فضای كالبدی و مكانی خود جای داده كه با تبدیل آن به یك مجموعه تاریخی فرهنگی تهران، می توان ظرفیت پذیرش گردشگران داخلی و جهانگردان را در این منطقه از تهران افزایش داد.
سادات نیا همچنین با تاكید بر ضرورت ایجاد «مركز شهرهای تاریخی»در سطح كشور، گفت: میدان حسن آباد در سال های آینده به یك مركز فرهنگی و تاریخی بزرگ تبدیل می شود و سازمان میراث فرهنگی در نظر دارد این محدوده از شهر را به مركز تاریخی شهر تهران تبدیل كند.
به گفته مشاور میراث فرهنگی استان تهران، تغییر بستر میدان حسن آباد به كف پوش سنگ از برنامه های آتی میراث فرهنگی و شهرداری تهران است كه با این اقدام، بخشی از هویت گذشته این میدان تاریخی به آن بازگردانده می شود.
میدان حسن آباد كه در گذشته «هشت گنبد» خوانده می شد، توسط میرزا «یوسف آشتیانی» صدراعظم ناصرالدین شاه بنا شد. وی این میدان را به نام فرزندش میرزا حسن خان مستوفی الممالك، میدان حسن آباد نامید. این میدان در زمان احداث در شمال غربی تهران قرار داشت. در فاصله سال های ۱۳۰۲ تا ۱۳۱۲ شمسی چهار ساختمان مجزا در چهار طرف میدان با اقتباس از طرح پالادیو _ معمار معروف عصر رنسانس ایتالیا- بنا شد. در سال ۱۳۴۵ ضلع جنوب شرقی این میدان تخریب و بانك ملی جایگزین آن شد. با تلاش بخش حفاظت آثار تاریخی اداره میراث فرهنگی استان تهران، در سال ۷۹ این بنا تخریب شده و به شكل اولیه آن بازسازی شد.
برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری