0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بافت تاریخی سمنان با 18 هكتار وسعت و بناهای ارزشمندش، نگین شهرستان سمنان محسوب می‌شود؛ اما در سال‌های گذشته، اجرای پروژه‌های عمرانی، آسیب‌هایی را به این بافت وارد كرده و آن را تخریب كرده است. حال یك سالی است كه عده‌ای تلاش می‌كنند تخریب‌های واردشده به این بافت را بازسازی كنند تا هویت آن دوباره زنده شود.

بافت تاریخی سمنان

بهروز مرباغی كه در طرح بازسازی بافت تاریخی سمنان حضور دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این‌باره توضیح داد: بافت تاریخی سمنان 18 هكتار وسعت دارد كه اصلی‌ترین بناهای آن را مسجدجامع سلجوقی، مجموعه‌ی امامزاده یحیی (ع)، بازار، تكیه‌ی پهنه و چند عمارت تاریخی دیگر تشكیل می‌دهند. این بافت كه اصلی‌ترین بخش شهر سمنان است از نظر تاریخی و مذهبی بناهای شاخصی را در خود دارد و مهم‌ترین ویژگی‌ آن این است كه هنوز زندگی در آن جریان دارد؛ اما با وجود تمام این شرایط، تخریب‌هایی در آن رخ داده است.
 


او بیان كرد: حدود هشت سال پیش، طرحی برای ساخت یك خیابان به شكل «L» در وسط بافت تاریخی مطرح شد و شهرداری هم آن را اجرا كرد؛ ولی حالا به مخروبه‌ای تبدیل شده است و از آنجا كه با خواسته‌های سازمان میراث فرهنگی نیز تناقض داشت طرح موفقی نبود. در حال حاضر از نظر اجتماعی و كالبدی، وضعیت بافت تاریخی سمنان و این خیابان، هر روز پیچیده‌تر می‌شود.
 


وی با اشاره به این‌كه اگر اصول، معماری و شهرسازی بافت تاریخی سمنان رعایت شود، بازسازی خوبی را می‌توان انجام داد، اظهار كرد: در طرحی كه اكنون در حال اجراست، قصد داریم بخش‌هایی از بافت را كه تخریب شده است، بازسازی و هویت آن را دوباره زنده كنیم. علاوه بر این، تمام نیازهای امروزی را هم در آن جوابگو خواهیم بود.
 


این كارشناس معماری و استاد دانشگاه همچنین گفت: خیابانی كه در بافت كشیده شده، امكان توسعه‌ی مجموعه‌ی امامزاده یحیی را نیز از بین برده است و احتمال دارد این خیابان برداشته شود تا بافت به شكل یگانه درآید.
 


مرباغی با اشاره به این‌كه اگر روزی ساخت محورهای پیاده در كشور جدی شود، بسیاری از مشكلات حل خواهد شد، افزود: این تصور غلطی است كه كوچه‌های بافت‌ها را تغییر می‌دهیم تا مثلا آمبولانس یا ماشین آتش‌نشانی بتواند به كوچه‌ها وارد شود،‌ بلكه بهتر است تمهیدات دیگری را در نظر بگیریم، همان‌طور كه در كشورهای دیگر این‌گونه است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری