0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

در صورت موافقت كمیته فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
اولین ساختمان بلند مرتبه همجوار شمس العماره، بازسازی می‌شود

كنار شمس العماره، اولین ساختمان بلند مرتبه تهران، بنایی وجود دارد كه در زمان پهلوی دوم ساخته شده و از نظر ظاهر هیچ تناسبی با دیگر بناهای قاجاری كاخ گلستان ندارد. كارشناسان این مجموعه قصد دارند با تخریب این بنا، ساختمان تخریب شده قاجاری را دوباره بسازند.«احمد رضا حشمتی»، معاون كاخ گلستان در این باره گفت: «این ساختمان در زمان پهلوی دوم به جای یك ساختمان قدیمی باقی مانده از عهد قاجار ساخته شد. اما با وجود نمای سنگ مرمر هیچ سنخیتی با دیگر ساختمان‌ها ندارد. به همین دلیل تصمیم گرفتیم پس از شناسایی ویژگی‌های ساختمان قاجاری از روی عكس‌ها و طرح‌های باقی‌مانده، پس از تخریب بنای موجود، مشابه ساختمان قاجاری را مجددا بسازیم.»
حشمتی با اشاره به استخراج طرح و نقشه این بنا از روی عكس‌های قدیمی توضیح داد: «از طریق مقایسه تصویر ابعاد بنای قدیمی با ابعاد شمس العماره و تطابق آن با اصل بنا نقشه را به دست آوردیم. علاوه بر این امیدواریم پس از تخریب بنا به لایه‌هایی از پی و شالوده بنای قاجاری دست پیدا كنیم. با توجه به شباهت محل قرار‌گیری پنجره‌ها و جزییاتی این چنین دست یابی به اطلاعات از طریق كاوش در لایه‌های زیرین بنا دور از انتظار نیست.»
به گفته حشمتی بنای قاجاری را همزمان با ساخت شمس العماره در این محل ساختند اما بعدها به دلایل نامعلومی تخریب و به جای آن دیواری بنا شد. در دوران پهلوی دیوار را تخریب كردند ساختمان فعلی را به عنوان محل نگهداری اسناد و كتاب‌ها ساختند.»
این كارشناس درباره كاربری ساختمانی كه پس از تایید كمیته فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ساخته خواهد شد، به میراث خبر گفت: «متاسفانه نتوانستیم كاربری ساختمان قاجاری را از لا به لای اسناد و كتاب‌های موجود پیدا كنیم. به این ترتیب پس از انتقال كتاب‌های خطی و اسناد به ساختمانی كه به این منظور در ضلع شمالی مجموعه تجهیز شده است، ساختمان جدید را برای رفع یكی از نیازهای مجموعه كارگاه مرمت نقاشی، آزمایشگاه كاغذ یا نماز‌خانه مجهز می‌كنیم.»
به گفته حشمتی، عملیات ساخت این بنا 30 میلیون تومان هزینه می‌برد.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری