0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

بازار محمدعلی خان متعلق به دوره قاجار واقع در قسمت جنوب غربی چهار راه شهدا (میدان امیرچقماق) كه قسمت هایی از آن چندی پیش به علت مشكل قنات های رها شده شهر فرو ریخته بود در حال مرمت است.

سیدمحمد بهشتی مدیر كل میراث فرهنگی استان یزد با اعلام این خبر گفت: استادكاران و گروه مرمت و احیا اكنون در عمق 8 تا 14 متری در زیر بازار ...

بازار یزد

 

 

سیدمحمد بهشتی مدیر كل میراث فرهنگی استان یزد با اعلام این خبر گفت: استادكاران و گروه مرمت و احیا اكنون در عمق 8 تا 14 متری در زیر بازار مشغول فعالیت بی وقفه برای جلوگیری از گسترش دامنه تخریب ها هستند.

به گفته وی فعالیت های انجام شده تاكنون شامل جمع آوری قسمت های آسیب دیده به منظور حفاظت دائمــی كــارگاه، جمع آوری بخش های فروریخته تا رسیدن به پایاب و مدخل ورودی قنات، استخراج نخاله ها و خاك های داخل مصب های قنات، شناسایی مسیرها، مرمت كانال های فروریخته، داربست و مهار نمودن ریزش و زیربندی دیوارها و پایاب است.

مدیر كل میراث فرهنگی استان یزد با اشاره به اینكه بودجه های میراث فرهنگی به تنهایی كفاف اجرای انبوه پروژه ها را نمی دهد گفت: مرمت بازار در همین مراحل اولیه80 میلیون ریال هزینه در برداشته كه با توجه به نبــود اعتبــار برای ادامه كار رها كردن آن در این مرحله باعث از بین رفتن مرمت های انجام شده خواهد شد.

به گزارش واحد اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی كشور، با آغاز فعالیت مرمت و استحكام بخشی، دلیل ریزش قسمت هایی از بازار كه قبلا عامل اصلی آن مشكلات قنات ذكر شده بود قطعیت بیشتری یافت.

عبور دو رشته قنات در عمقهای3 و 14 متری از زیر بازار محمد علی خان از جمله عواملی است كه بازار را با تخریب مواجه ساخته است. عبور می كنند.

حل معضل قنات های رها شده شهر یزد با قرار گیری در برنامه كلان شهر یزد و تخصیص بودجه ای مستقل با همكاری ارگان های مربوطه و نظارت دقیق و علمی میراث فرهنگی قابل حل خواهد بود.

گفتنی است با نادیده گرفتن قنات های شهر یزد در زمان طراحی اولین نقشه توسعه شهری و نیز استفاده مردمی از قناتها به عنوان خروجی فاضلاب و عبور آنها از زیر بازار محمدعلی خان یزد این بازار در معرض تخریب جدی قرار داد و بخشهایی از آن فروریخت.

مأخذ : خبرگزاری میراث فرهنگی

"

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری