امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
بازار تهران از آثار مهم تاریخی و هنری شهر تهران است

مجموعه بازار تاریخی تهران در ضلع جنوبی خیابان 15 خرداد و حد فاصل خیابانهای مولوی، خیام و 17 شهریور كه در بافت قدیمی و تاریخی شهر واقع شده، چون گذشته مهمترین مركز تجاری و بازرگانی است.

بازار تهران همراه دیگر بناهای تاریخی محدوده خود مانند مسجد امام/ مسجد جامع و ... از مجموعه های مهم تاریخی و هنری شهر تهران محسوب می شود.مجموعه بازار تاریخی تهران در ضلع جنوبی خیابان 15 خرداد و حد فاصل خیابانهای مولوی، خیام و 17 شهریور كه در بافت قدیمی و تاریخی شهر واقع شده، چون گذشته مهمترین مركز تجاری و بازرگانی است.

بازار تهران همراه دیگر بناهای تاریخی محدوده خود مانند مسجد امام/ مسجد جامع و ... از مجموعه های مهم تاریخی و هنری شهر تهران محسوب می شود.

به گــزارش واحد اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی كشور، با توجه به مدارك و شواهد موجود، بنای اولیه بازار به دوره شــاه طهماسب صفوی و هم زمان با ساخت برج و بارو و دروازه های شهر تهران در حدود سال 948 _ 930 هـ . ق تعلق دارد.

چهار بازار لباف ها ، كرجی دوزها، سراج ها و نعل چی ها، قدیمی ترین بخش بازار تهران است.

چهار سوی بزرگ و كوچك آن در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و در این زمان نیز مجموعه بازار به طرف شمال غرب و غرب توسعه یافت.

تعدادی از راسته ها و رسته های بازار و نیز سرا و تیمچه های معتبر همچون بازار كفاشها، فرش فروشان، عباس آباد، بازار امیر، بازار چهار سوق بزرگ و ...در زمان ناصرالدین شاه به این بازار اضافه شد.

در این دوره بازارچه های دیگری در نقاط دور و نزدیكی بازار همچون بازارچه معیر و قوام الدوله كه به بازارچه دوقلو مشهور بودند ساخته شد.

در خیابان ناصرخسرو، نزدیك مجموعه اصلی بازار نیز بازارچه ها و تیمچه هایی وجود داشت كه امروزه بقایایی از آن مانند، بازارچه مروی از دوره فتحعلی شاه و تیمچه صدر اعظم باقی است.

رشد گسترش و پیشرفت سریع تهران معماری سنتی بازار را دچار آشفتگی بسیار كرد به طوری كه بخشهای زیادی از بازار نوسازی یا بازسازی شد و تناسب موجود میان بخش های مختلف آن از میان رفت.

در حال حاضر بخش های قدیمی و جالب توجه بازار عبارتند از سردر بازار در سمت سبزه میدان، بازار امیر، چهارسوق بزرگ، تیمچه های حاجب الدوله، علا الدوله، قیصریه و مهدیه و نیز بخشهایی از بازار كه در ارتباط با مسجد امام ، مسجد جامع و بناهای تاریخی دیگر قرار دارد.

بازار و سرای امیر از دیگر بخش های جالب توجه مجموعه است كه در حدود سالهای 68_ 1267 هـ . ق از اموال میرزاتقی خان امیركبیر، توسط شیخ عبدالحسین (شیخ العراقین) به همراه مسجد و مدرسه ای معروف به همین نام ساخته شد.

منبع : روزنامه همشهری

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری