0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با رها شدن قنات های استان یزد

بازار تاریخی محمدعلی خان یزد رو به ویرانی است

با نادیده گرفتن قنات های شهر یزد در زمان طراحی اولین نقشه توسعه شهری یزد و استفاده مردمی از قنات ها به عنوان خــروجی فاضلاب و عبور آنها از زیر بازار محمدعلی خان یزد، این بازار در معرض تخریب جدی قرار گرفته است. بهشتی مدیر كل میراث فرهنگی استان یزد با اعلام این خبرگفت: بازار محمدعلی خان واقع در قسمت جنوب غربی چهار راه شهدا (امیرچخماق) یكی از بازارهای قدیمی مربوط به دوره قاجار است.    

به گزارش سازمان میراث فرهنگی كشور

با نادیده گرفتن قنات های شهر یزد در زمان طراحی اولین نقشه توسعه شهری یزد و استفاده مردمی از قنات ها به عنوان خــروجی فاضلاب و عبور آنها از زیر بازار محمدعلی خان یزد، این بازار در معرض تخریب جدی قرار گرفته است.

بهشتی مدیر كل میراث فرهنگی استان یزد با اعلام این خبرگفت: بازار محمدعلی خان واقع در قسمت جنوب غربی چهار راه شهدا (امیرچخماق) یكی از بازارهای قدیمی مربوط به دوره قاجار است.

وی با اشاره به مشاهدات پژوهشی گفت: در گذشته قنات جدیده از میدان امیرچخماق منشعب شده و پس از عبور از میان بازار به مدرسه مصلی وارد می شده است.

به گفته وی این قنات ها با ورود سیستم آب رسانی لوله كشی تبدیل به مخزنی برای فاضلاب مغازه ها و خانه های مجاور شده اند.

به گزارش واحد اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی كشور، رطوبت این فاضلابهای راكد باعث وارد شدن صدماتی به تاقها و تویزه های بازار تاریخی محمدعلی خان یزد شده است.

ساخت و سازهای غیرقانونی كسبه بر روی برخی از آب انبارها و نقب های موجود در بازارهای یزد و بنای مغازه هایی جدید با توجه به ساختار غیرپایدار، این مغازه ها را در معرض ریزش قرار داده است.

مدیر كل میراث فرهنگی استان یزد گفت: متاسفانه دو مغازه كه بر روی پایاب احداث شده بود دچار ریزش شده كه خوشبختانه خسارات جانی دربر نداشته است.

بهشتی با اشاره به بیش از 20 رشته قنات شهر یزد گفت: متاسفانه به علت عدم رعایت حریم قنوات و نبودن یك سیستم كنترل صحیح اكنون ما ناظر ورود فاضلابها به درون مجرا و پوكه این قناتها هستیم.

وی افزود: مسدود كردن نورگیرها و پایاب ها كه قبلا در فواصل مشخص و معین وجود داشته و نیز پر كردن قسمت هایی از مسیر قنوات واقع شده در منازل و گذرها باعث حبس بخارهای آلوده در زیرزمین و تخریب و ریزش تدریجی لایه های فوقانی و در نهایت فروكش كردن ناگهانی یك یا چند خانه خواهد شد.

بهشتــی با اشاره به اینكه این مسئله یكی از مهمترین مشكلات تهدید كننده ناحیه و اماكن تاریخی یزد است گفت: امیدواریم ادارات، سازمانهای ذیربط كه متكفل مسئله قنات های استان هستند با نظارت میراث فرهنگی و همكاری سایر ارگانها و مردم به حل این مشكل استان بپردازند.

گفتنی است بازارا محمدعلی خان یكی از آثار تاریخی است كه به شماره 7787 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند.

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری