0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بازار تاریخی تبریز که سال ۸۹ به‌ عنوان نخستین و بزرگترین بازار سرپوشیده جهان در فهرست میراث یونسکو به ثبت رسیده بود، برنده بزرگترین جایزه معماری در جهان شد.

بازار تاریخی تبریز برنده بزرگترین جایزه معماری در جهان شد

به گزارش خبرنگار مهر، جایزه معماری آقاخان، هر سه سال یک بار به یک یا چند معمار زنده دنیا اعطا می‌شود. این جایزه از نظر مالی برترین جایزه معماری در جهان به شمار می‌رود. هدف از این جایزه شناخت نمونه‌های برتر معماری است که هم طرح‌های بدیع و هم عوامل اجتماعی، بهبود و توسعه‌ها آن‌ها و مفاهیم بازسازی، محافظت و طراحی محیط زیست را نیز در برمی‌گیرد.
 
جایزه معماری آقاخان بر روی شیوه‌های بومی و اسلامی و راهکردهای معماری کهن و نوین در توسعه جهان سوم متمرکز است و برندگان این جایزه همیشه معماران نیستند آنها می توانند مقامات، مشتریان، سازندگان، مهندسان و صنعتگران باشند.
 
چندی پیش  20 نامزد برای دریافت جایزه یک میلیون دلاری آقاخان معرفی شدند که دو پروژه از ایران در دو شهر محلات و تبریز بودند یکی بازار تاریخی تبریز و دیگری آپارتمانی در شهر محلات.
 
در این باره، حسین اسمعیلی سنگری، مدیر پایگاه میراث جهانی بازار تبریز به خبرنگار مهر گفت: جایزه آقاخان برای سال 2013 به طرح های مرمتی و معماری  5 کشور جهان از جمله ایران، سودان، فلسطین، مراکش و اتریش تعلق گرفت که جایزه مالی آن بین این 5 کشور تقسیم می شود بنابراین سهم ایران به دلیل برنده شدن طرح مرمتی بازار برگ تبریز 200 هزار دلار است.
 
وی گفت: آقای سید محمد بهشتی، مشاور ارشد سازمان میراث فرهنگی به نمایندگی از مسئولان این سازمان برای دریافت جایزه به کشور پرتغال رفته و آن را دریافت کرده است. پس از بازگشت آقای بهشتی و هیات همراه، تکلیف هزینه کرد این جایزه مشخص می شود.

بازار تاریخی تبریز برنده بزرگترین جایزه معماری در جهان شد

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری