0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسجد امام و مدرسه چهارباغ اصفهان شکوه هنر صفوی را به رخ می‌کشانند؛ با این‌ حال، باران چندان به این شکوه اهمیتی نمی‌دهد و از یک غفلت استفاده کرده و بخشی از گنبد لخت این دو اثر را که پیش از این کاشی‌هایشان برای مرمت برداشته شده بود، خیس کرده‌است. رطوبت آثار تاریخی در اصفهان یک مشکل جدی است که در فصول پر بارش بیشتر خودنمایی می‌کند.

shah mosque

باران بلای جان گنبد مسجد امام و مدرسه چهارباغ شده‌است. پیش از این و به قصد مرمت، بخشی از کاشی‌های این دو گنبد برداشته شده بود اما حفاظی روی بدنه لخت آنها گذاشته نشد؛ باران بارید، و حالا گنبد‌های خیس مانده‌است و خطرهای در کمین؛ خطراتی که اگر زودتر به داد گنبدها نرسند، می‌توانند مشکل‌ساز شوند.

   به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، مرمت گنبد مسجد امام (مسجد جامع عباسی) اصفهان، قصه طول و درازی دارد. تا به حال بارها این مرمت انجام شده، کار تمام شده، اما دوباره از سرگرفته شده‌است. این‌بار بخشی از کاشی‌ها برداشته شدند تا مرمت نهایی انجام شود؛ اما حالا باران از لختی گنبد استفاده و حسابی آن را خیس کرده‌است.

            1 copy

گنبد بر اثر بارندگی خیس شده و حالا مرمت‌گران منتظرند تا پس از خشک شدن دوباره، به کارشان ادامه دهند. اما این‌بار گویا خیسی گنبد، خطرآفرین شده و به گفته برخی کارشناسان این رطوبت می‌تواند خطرات جدی‌تری به همراه داشته باشد.
 
گفته می‌شود که چنین وضعیت مشابهی درمورد مدرسه چهارباغ اصفهان نیز صادق است.

            2 copy

گره‌های کور مسجد امام به بارندگی و خیس شدن بخش‌های لخت گنبد ختم نمی‌شود. شب‌ها در پشت این مسجد و خارج از میدان نقش‌جهان، معتادان و ولگرد‌ها و آنها که کارتن خواب خطاب می‌شوند، گرد هم می‌آیند و شب را روز می‌کنند. دستشویی مسجد هم نم زده و بلای جان آجرهای سست آن شده‌است.

             3 copy

             4 copy

                           5 copy

                           6 copy

مسجد امام که به مسجد جامع عباسی نیز شهرت دارد یکی از مساجد میدان نقش جهان اصفهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌شمارمی‌رود. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن یازدهم هجری است. این اثر در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

                           7 copy

               8 copy

مدرسه چهارباغ که به نام مدرسه سلطانی و مدرسه مادرشاه نیز نامیده می‌شود، آخرین بنای تاریخی باشکوه دوران صفوی در اصفهان است که برای تدریس و تعلیم به طلاب علوم دینی در دوره شاه سلطان حسین، آخرین پادشاه صفوی، از سال ۱۱۱۶ تا ۱۱۲۶ هجری قمری ساخته شده است.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری