0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

ایسای معمار قصر ساسانی بیشابور رادرقرن سوم میلادی بنا کرد

محوطه تاریخی بیشاپور كه در نزدیكی شهر كازرون جای گرفته است، در زمان اردشیر اول ساسانی ساخته شده و تا قرن پنجم هجری قمری مورد استفاده بوده است. این شهر از جمله اولین شهرهای دنیا محسوب می شود كه دارای زمان ساخت مشخص است. زمان ساخت آن روی دو ستون یادبود شهر و نام معمار آن اپسای كه در سال 266 میلادی شهر را ساخته، حك شده استششمین فصل كاوش در شهر تاریخی بیشاپور عروس شهرهای ساسانی، از اول دی ماه با هدف مشخص شدن بخشی از معابر و كاخ والرین در این مجموعه تاریخی آغاز خواهد شد.
به گزارش «میراث خبر»، محوطه تاریخی بیشاپور كه در نزدیكی شهر كازرون جای گرفته است، در زمان اردشیر اول ساسانی ساخته شده و تا قرن پنجم هجری قمری مورد استفاده بوده است. این شهر از جمله اولین شهرهای دنیا محسوب می شود كه دارای زمان ساخت مشخص است. زمان ساخت آن روی دو ستون یادبود شهر و نام معمار آن اپسای كه در سال 266 میلادی شهر را ساخته، حك شده است.
«مصیب امیری» مسئول پژوهشكده دایمی بیشاپور درباره كاوش های این فصل گفت: «در این فصل كاوش قصد داریم تا كاوش ها را در دو بخش مركزی شهر در نزدیكی ستون های یادبود و معابر شرقی و غربی و در بخش ساسانی در كاخ والرین را ادامه دهیم.»
وی گفت: «در این فصل كاوش كه ششمین كاوش در محوطه تاریخی بیشاپور بعد از انقلاب اسلامی محسوب می شود، ما به دنبال كشف بخشی معابر اصلی شهر برای دسترسی بهتر به فضاهای شهری و مشخص كردن بنای كاخ والرین در قسمت ساسانی هستیم.»
كاوش های باستان شناسی در شهر تاریخی بیشاپور از سال 1314 توسط رومن گریشمن فرانسوی آغاز شد و بعد از او به ترتیب دكتر سرفراز و مهندس مهریار در این محوطه تاریخی دست به كاوش زدند.
تاكنون طی كاوش های صورت گرفته در این محوطه تاریخی، آثار بسیار مهمی از كاخ ها و بناهای دوره ساسانی و قسمت هایی از بناهای دوره اسلامی تا قرن پنجم هجری قمری به دست آمده است.
بیشاپور شامل سه بخش اصلی شهری است كه بخش اول توسط یك حصار مستحكم محصور شده و شامل بناهای مذهبی و حكومتی بوده كه مهم ترین این بناها معبر آناهیتا، تالار تشریفات، ایوان و حیاط موزاییك و كاخ والرین است. بخش دوم شامل نگهبان شهر یعنی قلعه دختر است كه بر فراز كوه و مشرف به محوطه شهر جای گرفته و قسمت آخر شهر نیز مربوط به آثار دوره اسلامی است.
هم اكنون شهر تاریخی بیشاپور به علت عبور و مرور روزانه 15 هزار وسیله نقلیه سبك و سنگین از میان‌ آن و ساخت یك پل در نزدیك خود به شدت در خطر نابودی قرار گرفته است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری