0

طبقه بندی آرشیو

وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه بخش خصوصی ایران در کشور عراق مسکن می‌سازند، گفت: بنیاد مسکن آماده مشارکت برای احداث کارخانه محصولات ساختمانی در عراق هست.

13900922162342 PhotoA

به گزارش مهر، علی نیکزاد در جلسه ای که امروز با وزیر مسکن و آبادانی عراق برگزار شد، اظهار داشت: عراق توسط دولت برگزیده اقوام این کشور اداره می شود که هدف آن تکمیل و تسریع در احداث زیرساختهای مورد نیاز آن است و از آنجا که ایران خواهان عراقی امن، با ثبات ، پایدار و پیشرفته است، دو کشور می توانند در حوزه راه و شهرسازی همکاری های گسترده‌ای با یکدیگر داشته باشند.

وی افزود: در بخش مسکن به خاطر اراده دولت، پشتیبانی رئیس جمهوری، حضور کانون انبوه سازان و بخش خصوصی قدرتمند با داشتن 230 هزار نفر نیروی فنی و مهندسی و داشتن تجربیات ارزشمندی آمادگی کامل برای تبادل آنها با کشور عراق راداریم.

وزیر راه و شهرسازی بابیان اینکه در دو سال گذشته حرکت خوبی در بحث صنعتی سازی مسکن در ایران صورت گرفته است، تصریح کرد: به همین منظور از هیئت عراقی دعوت می شود از توانمندیهای مرکز تحقیقات راه و شهرسازی بازدید کنند.

وی با اشاره به اینکه این اقدامات باعث ساخت ۲،۷میلیون واحد مسکونی در شهرها و روستاها شده است، اظهار داشت: بنابراین برای ساخت واحدهای مسکونی با کیفیت و استاندارد مشخص در کوتاهترین زمان ممکن و با قیمت مشخص توسط بخش خصوصی از سوی انبوه سازان ایرانی در جمهوری عراق آمادگی کامل وجود دارد.

نیکزاد افزود: علاوه بر این، ساخت و بازسازی کارخانه های تولید مصالح ساختمانی مانند سیمان نیز در عراق انجام میشود، زیرا ایران هم اکنون 78 میلیون تن سیمان را در سال تولید می کند.

در ادامه محمد صاحب الدراجی وزیر مسکن عراق با انتقاد از اینکه توافق نامه های قبلی میان دو کشور هنوز به مرحله اجرا نرسیده است، گفت: همه می دانند که از سال 1980 تاکنون، چه بر سر عراق و زیرساختهای آن به واسطه جنگ و اقدامات صدام آمده است تا جایی که ما امروز علاوه بر نیاز به توسعه راهها با کسری 2.5 میلیون واحدی مسکن نیز روبرو هستیم که این نیاز به صورت روزانه به دلیل رشد جمعیت در حال افزایش است.

وی با بیان اینکه امروز در حالی نیازمند ساخت هزاران کیلومتر راه در کشورمان هستیم که باید دهها هزار کیلومتر راه دیگر را نیز بازسازی و نگهداری کنیم، گفت: ثبات سیاسی و امنیتی در عراق باعث ثبات اقتصادی خواهد شد و باید بگویم که تولید نفت عراق در سال 2016 با حضور شرکتهای خارجی به شش میلیون بشکه در روز افزایش می یابد.

وزیر مسکن عراق بابیان اینکه بیش از 20 موافقت نامه‌ و قرارداد و یادداشت تفاهم با وزارت مسکن و آبادانی عراق منعقد شده است، اما عملا یک پروژه هم وجود ندارد که به صورت عملی انجام شده باشد، گفت: در مذاکرات این سفر باید دلیل عدم عملی شدن این تفاهم نامه ها بررسی شود و پیشنهاد می‌کنم کمیته پیگیری با حضور نمایندگان دو طرف تشکیل شود تا کار را پیگیری کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر بخش دولتی و شرکتهای خصوصی عراقی قادر به اجرای طرحهای حوزه راه و شهرسازی نیستند، بنابراین از حضور شرکتهای خارجی در حوزه های عمرانی عراق استقبال کرده و خواهان سرمایه گذاری در این زمینه ها هستیم که می تواند بسیار اقتصادی نیز باشد.

وی افزود: درخواست ما از ایران برای ساخت ۱۵هزار واحد مسکونی و مجتمع دولتی و ۱۰۰هزار مسکن است، ضمن آنکه در حال حاضر 60 درصد از مصالح ساختمانی عراق از ایران تامین می شود و نیروی انسانی متخصص نیز تقریبا همین نسبت را دارد .

صاحب الدراجی، تصریح کرد: هزینه ساخت هر مترمربع مسکن مهر در ایران در حالی حدود 300 دلار است که این رقم در عراق با همین کیفیت به 700 دلار می رسد و این به معنی این است که اگر بخش خصوصی ایرانی در عراق حضور یابد، سود 100 درصدی در عراق خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه شرکتهای ایرانی تا به امروز نتوانستند آنچنان که باید در حوزه های راه و شهرسازی کشور عراق وارد شده و موفق عمل کنند، اظهار داشت: چنانچه این شرکتها با حمایت دولت ایران وارد حوزه راه و شهرسازی عراق شوند هم موجب تحکیم هر چه بیشتر روابط سیاسی دو کشور خواهد شد و هم اینکه کالا و زوار ایرانی بسیار آسانتر وارد خاک عراق خواهند شد.

وزیر مسکن و آبادانی عراق تاکید کرد: هدف از سفر به ایران تنها برای امضای یک توافقنامه نبوده است، بنابراین دوست دارم وقتی به کشورم بازگشتم بگویم که با حضور در ایران این تعداد پروژه را با این قیمت مشخص و زمان دقیق تحویل موفق به امضای قرارداد شده ام.

وی تصریح کرد: هیئت همراه خواهان عملیاتی شدن تفاهمنامه های قبلی به ویژه در زمینه اتصال راه های دو کشور و شروع عملی حضور شرکتهای ایرانی در حوزه راه و شهرسازی در عراق هستند تا جایی که هر شرکت ایرانی که از سوی وزارت راه و شهرسازی ایران معرفی شد ما برای همکاری با آن و در اختیار قرار دادن تسهیلات لازم تمام امکانات را در اختیار او قرار دهیم.

وزیر راه و شهرسازی هم با تاکید بر عزم ایران در عملیاتی شدن تفاهمنامه هایی که امضا می شوند، راسخ است، گفت: از آنجایی که ما تفاوتی بین عمران و آبادانی ایران با کشور عراق نمی بینیم ، جلسه ای با 20 شرکت توانمند بخش خصوصی ترتیب داده و چنانچه شرکتهای انبوه سازی ایران بخواهند در کشور عراق اقدام به ساخت واحدهای مسکونی کنند حتما مراقبت های لازم را انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد: بطور حتم شرکتهایی را برای ساخت مسکن عراق وارد کار خواهیم کرد که بتوانند واحدهای مسکونی در خور شان مردم عراق احداث کنند و باعث حفظ آبروی ایران شوند.

نیکزاد با ارائه پیشنهادی مبنی بر رسیدن به یک توافق مشترک در دو روزآینده بر سر قیمت، کیفیت و زمان ساخت واحدهای مسکونی مورد نیاز عراق، اظهار داشت: در صورتی که کار ساخت واحدهای مسکونی از سوی شرکت‌های ایرانی در عراق آغاز شود، معاون امور بین الملل خود را مامور می کند تا هر دو ماه یکبار از وضعیت ساخت واحدها بازدید کرده و شخصا روند انجام کارها را به صورت هفتگی رصد کند.

وی در پایان با بیان اینکه برای جلسه فردا چهارشنبه باید چهار محور را نهایی و مشخص کرد، گفت: بنیاد مسکن آماده مشارکت برای احداث کارخانه محصولات ساختمانی در عراق است و مرکز تحقیقات موضوع صنعتی سازی ساختمان در عراق را به تفاهم برساند.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: تا فردا قیمت و زمان آغاز و پایان پروژه و همچنین فروش نقد و اقساط تولیدات مصالح ساختمانی مشخص شود.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری