0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

طرح ایجاد مرکز مطالعات بین المللی خشت به یونسکو ارائه شد

خلاصه ای از طرح ایجاد مرکز بین المللی تحقیقات خشت در ایران به یونسکو ارائه شد. در این طرح گروههای کاری و اجرایی فعال در مرکز مطالعاتی خشت مشخص شده است.»روز گذشته مایکل پتزل رئیس شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی (ایکوموس) از پیشنهاد ایران درباره ایجاد مرکز بین المللی تحقیقات خشت در ایران استقبال کرد. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
مصطفی قوانلو قاجار

خلاصه ای از طرح ایجاد مرکز بین المللی تحقیقات خشت در ایران به یونسکو ارائه شد.
به گزارش «میراث خبر»محمدرضا نقصان محمدی رئیس دانشگاه هنر ومعماری یزد با اعلام این مطلب افزود:«طرح مقدماتی ایجاد مرکز مطالعاتی بین المللی خشت به نماینده یونسکو«یوکا یوکیلیهتو»ارائه شده است.در این طرح گروههای کاری و اجرایی فعال در مرکز مطالعاتی خشت مشخص شده است.» وی افزود:«سعی ما بر این است تا در حاشیه نهمین کنفرانس بین المللی مطالعه و حفاظت معماری خشتی،جلسه مشترکی با مسئولان ایکوموس،ایکروم و یونسکو داشته باشیم.تا بتوانیم موافقت نهایی جامعه جهانی میراث فرهنگی را با طرح پیشنهادی ایران جلب کنیم.» عضو انجمن ایکوموس ایران اضافه کرد:«هنوز در مورد چگونگی شکل گیری و جزییات تشکیل این مرکز مطالعاتی تصمیم گیری نشده،و تنها به طور شفاهی با طرح ایران موافقت شده است.
روز گذشته مایکل پتزل رئیس شورای بین المللی بناها و محوطه های تاریخی (ایکوموس) از پیشنهاد ایران درباره ایجاد مرکز بین المللی تحقیقات خشت در ایران استقبال کرد.پتزل درنهمین کنفرانس بین المللی مطالعه و حفاظت معماری خشتی، (ترا 2003) که در باغ دولت آباد یزد بر گزار می شود،گفت، «من از ایده آقای بهشتی درباره ایجاد مرکز بین المللی تحقیقات خشت در ایران بسیار استقبال می کنم.»
ایران در صدد است تا مرکز تحقیقات بین المللی خشت در یزد یا چغازنبیل ایجاد شود. احتمال می رود یکی از تصمیمات ترا2003 در پایان این کنفرانس،پذیرفتن پیشنهاد ایران باشد که تا به حال از سوی برخی از دست اندرکاران کنفرانس و شرکت کنندگان خارجی با استقبال رو به رو شده است.سید محمد بهشتی رییس سازمان میراث فرهنگی ایران در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس(ترا2003)یزد را از جهت های مختلف با ارزش توصیف كرد و از این شهر به عنوان پایتخت بناهای خشتی جهان نام برد و از آمادگی ایران برای راه اندازی مركز دایمی حفاظت و آموزش معماری خشتی در یزد خبر داد
در ایران هزاران هکتار بنای خشتی وجود دارد که به دلیل سالها بی توجهی،در معرض نابودی قرار گرفته است.بسیاری از کارشناسانی خارجی که در روز اول کنفرانس از بافت تاریخی یزد بازدید کردند محله فهادان را «بی نظیر» و «اعجاب انگیز» خواندند.
کنفرانس «ترا» برای سومین بار در یزد برگزار می شود.این کنفرانس بزرگترین همایش بین المللی است که تاکنون در زمینه میراث فرهنگی در ایران برگزار شده است.«ترا» اولین بار در سال 1351 در یزد برگزار شد. در سال 1356 نیز این کنفرانس دوباره در یزد برگزار شد. اما در سال های پس از انقلاب، «ترا» از موطن اصلی خود رخت بست و راهی کشورهایی مثل ترکیه، پرو، ایالات متحده امریکا، پرتغال و انگلستان شد. محققان و کارشناسان ایرانی و خارجی که علاوه بر ایران از کشوهایی مثل مصر، شیلی، ایالات متحده امریکا، عمان، تاجیکستان، ژاپن، ایتالیا و فرانسه به یزد آمده اند، در روزهای 8 تا 11 آذر با ارایه مقالات علمی و با شرکت در جلسات کاری آخرین یافته های خود در زمینه حفاظت از معماری خشتی را آشکار خواهند کرد.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری