0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شهرستان بندر انزلی که همچون تابلویی زیبا در دل استان همیشه سرسبز گیلان جلوه گری می کند هر ساله پذیرای گردشگران داخلی و خارجی از اقصی نقاط کشور و حتی جهان است

00

 

این شهرستان توریستی و دلربا به لحاظ داشتن جاذبه های دیدنی و چشم اندازهای حیرت انگیز از موقعیت گردشگری خاصی در استان و کشور بهره مند است.

بندر انزلی با داشتن طبیعتی زیبا، تالابی دیدنی و کیلومترها ساحل نرم، شنزار و چشم اندازهای دل انگیز باعث می شود تا سالیانه میلیونها گردشگر داخلی و خارجی به منظور تماشای تالاب منحصر بفرد و استفاده از دریای نیلگون و سواحل آرام آن به این منطقه سفر کنند.

تالاب انزلی به عنوان اکوسیستم آبی - طبیعی بی نظیر، گردشگران زیادی را به خود جلب میکند

" تالاب انزلی " که یکی از جلوه های منحصربفرد گردشگری کشور و دنیاست در 40 کیلومتری شمال رشت و در جنوب غربی شهرستان بندرانزلی و دریای خزر قرار دارد. وسعت این تالاب  در فصول زمستان و بهار به دلیل افزایش بارندگی به 120 کیلومتر مربع می رسد و در تابستان و پائیز به 80 کیلومتر تقلیل می باید.

01

تالاب انزلی که یک تالاب بین المللی است، زیستگاه مناسبی برای آبزیان، پرندگان مهاجر و محل تخم ریزی ماهیان به ویژه ماهیان سفید به شمار می آید و هر ساله با توجه به زیبایی های چشمگیر خود به عنوان اکوسیستم آبی - طبیعی، گردشگران زیادی را به خود جلب کند.

بندر انزلی؛ محل ترنم موزیک

" محل ترنم موزیک " از دیگر جاذبه های گردشگری بندر انزلی است که در سال 1311 شمسی به همت شهرداری و از سوی مهندسی آلمانی ساخته شد، مساحت کلی این بنا 76 متر مربع است.

این محل زمانی دسته موزیک 30 نفری و 38 نفری پرورشگاه شهرداری با نظم ترتیب خاص همچون نظامیان و با لباسهای یک رنگ و زیبا در آنجا مترنم بود.

از سال 1360 این بنای زیبا محلی برای مبارزه با گرانفروشان شد تا اینکه در سال 1366 شمسی شهردار وقت دوباره به ترمیم این محل پرداخت و به صورت اولیه در آورد و خود نام آن را " حافظیه " گذارد زیرا درست شبیه حافظیه شیراز است.

حافظیه شیراز که شبیه محل ترنم موزیک انزلی ولی بزرگتر است، ساختمان آن از سال 1313 شروع و در سال 1316 پایان یافته است.

گردشگران به " مناره انزلی " سری بزنند

" مناره انزلی " از جاذبه های مهم گردشگری بندر انزلی است و سالانه مسافران زیادی را به سوی خود فرا می خواند. طبق نوشته ها در کتب تاریخی و سفرنامه ها، خسرو خان گرجی حاکم گیلان آن را در سال 1230 هجری قمری برابر 1815 میلادی و 1194 شمسی از آجر بنا کرده است.

هدف از ایجاد این بنا دیده بانی از دریا و هم به منزله فانوس دریایی بوده تا دریا نوردان شب هنگام ساحل را با مشاهده روشنایی در بالای مناره، شناسایی و شناور خود را به داخل کانال برسانند، روی این اصل چراغی بر فراز آن روشن و نگهبانی در آنجا به کشیک دادن می ایستاد

02

در سال 1307- 1308 شمسی پس از مرمت این برج، ساعت چهار سویی که به قیمت 119 هزار و 980 ریال از کشور آلمان خریداری شده بود بر بالای آن نصب شد. 

 

ارتفاع منار28 متر و تا بالکن 20 متر است، مساحت زیر بنا 50 متر مربع بوده که تا بالا با شیب بسیار کم قطر آن کمتر می شود، پی مناره 10 تا 15 متر است. 

 

قدمت " بلوار انزلی " که بیش از 100 سال است از جاذبه های گردشگری این شهرستان محسوب می شود، این بلوار 35 هزار متر مربع وسعت دارد و به دلیل قرار گرفتن در ساحل دریا، از سه طرف نیز مشرف به رودخانه است و دو موج شکن را از سمت شمال در روبرو دارد که به صورت دروازه ای با ابهت، آغوش پر مهر خود را به روی همه تماشاگران طبیعت گشوده است.

" موزه نظامی " از جلوه های زیبا و باشکوه گردشگری انزلی

 

" کاخ انزلی " از جلوه های باشکوه گردشگری این شهرستان است و درمیان پشته و بین دو پل انزلی و غازیان در محوطه وسیعی واقع شده است، قبل از ساخت آن در جایش کاخ زیبا و با شکوه " خوشتاریا " قرار داشت که  وقتی هنوز روشنایی برق در ایران وجود نداشت شبها غرق در نور بود.این بنا  در سال 1307 شمسی آتش گرفت و سوخت، بنای کاخ میان پشته از سال 1308 شمسی به دستور رضا شاه آغاز و پس از دو سال در سال 1310 به پایان رسید.

از کارهای هنری این ساختمان پله ای است که طبقات سه گانه را به هم وصل می کند به طوری که اگر شخصی در شیروانی ساختمان باشد طوری پله ها بدون پایه جا گذاری شده که در آن واحد کف زیرین را خواهد دید.

مساحت زیر بنای این کاخ هزار و 168 متر مربع است، بدنه ساختمان دو جداره و از بلوک سیمانی ساخته شده و دارای 11 اتاق و یک سالن پذیرایی با چهار سرویس حمام و دستشویی است، داخل اتاقها به طرز زیبایی گچ بری شده و لوستر بزرگ شش شاخه ای کریستال با زنجیری در سرسرای کاخ آویزان است

03

از سال 1367 نیروی دریایی پس از تعمیرات اساسی کاخ را به موزه نظامی تبدیل و انواع سلاحهای گرم و سرد را از زمان صفویه تاکنون در قفسه های مخصوص جاسازی و در معرض دید عموم قرار داده که یکی از نقاط دیدنی و خاطره انگیز بندر انزلی است.بازدید از این موزه نظامی برای عموم آزاد است.

" موج شکن ها " از شاهکارهای معماری و بسترهای برای توسعه گردشگری

" موج شکن ها " که از شاهکارهای معماری در نوع خود بوده از دیگر جاذبه های گردشگری شهرستان بندرانزلی است، قرارداد ساخت این بنای عظیم در سال 1313 هجری قمری برابر 1274 شمسی بین دولت ایران و روسیه منعقد شد، طول موج شکن غازیان 750 متر و موج شکن انزلی 520 متر است و کار ساختمان آن در سال 1293 شمسی پایان یافت.

 

بدون شک بندر انزلی دارای چشم اندازهای زیبا و دل انگیز با طبیعتی بکر و منحصر به فرد از قبیل ساحل، دریا، تالاب و غیره جلوه خاصی به این منطقه بخشیده است. بنابراین این شهرستان که از مقاصد مهم گردشگری در کشور و حتی دنیاست باید زیر ساختهای مناسب از قبیل هتل، متل، مهمانپذیر، سکوهای نشیمن، سرویس های بهداشتی، محل نصب چادر و سایر امکانات برنامه ریزی تا گردشگران ضمن تفریح و تفرج با کوله باری از خاطرات خوش به شهر و دریار خود بازگردنند..

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری