0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بادگیر آب انبار متعلق به‌دوره قاجاریه راوند درحالی منحرف به راست شد که خطر ریزش آب‌انبار راوند را تشدید کرد. پیش از این فعالان میراث‌فرهنگی هشدارهایی را نسبت به وضعیت نابسمان و تخریب‌های عمیق آب‌انبار و بادگیر متعلق به آن داده بودند. با این‌حال هنوز هیچ عملیات مرمتی روی این اثر تاریخی و ثبت شده ملی از سوی کارشناسان میراث‌فرهنگی کاشان صورت نگرفته است.

انحراف بادگیر پاچنار خطر ریزش آب‌انبار راوند را تشدید کرد

خبرگزاری میراث‌فرهنگی‌‌ـ‌گروه میراث‌فرهنگی ـ آب‌انبار پاچنار رواند کاشان در مردادماه 87 به ثبت ملی رسید اما این بنا هم چون بسیاری از آثار ملی دیگر تنها نام ثبت را یدک می‌کشد. درحال‌حاضر وضعیت این آب‌انبار و بادگیر وابسته به آن به‌قدری نابسامان است که فعالان میراث‌فرهنگی نیز به‌تازگی خبر از انحراف بادگیر آن را می‌دهند.

«رضا نبی راوندی» یکی از دوستداران میراث فرهنگی راوند در اینباره اینطور به خبرگزاری میراث‌فرهنگی می‌گوید: «وضعیت آب انبار پاچنار راوند بسیار نابسامان است.  این آب انبار که متعلق به دوران قاجار است و در تاریخ دوم مرداد1387به شماره ی 23014در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده با مشکلات و چالش‌های بسیاری مواجه است به طوری‌که یکی از بادگیرهای این آب انبار مقداری به سمت راست منحرف و ترک بزرگی روی آن پدیدار شده است».

انحراف بادگیر پاچنار خطر ریزش آب‌انبار راوند را تشدید کرد

به اعتقاد این دوستدار میراث‌فرهنگی،آب‌انبار راوند که در دوره قاجار توسط  مردم راوندِ کاشان برای تامین آب آشامیدنی در محله ی قدیمی و کهن راوند به نام محله ی پاچنار بنا شده درحال‌حاضر با وضعیت اسفناکی مواجه است به‌طوری‌که  بارها به میراث فرهنگی کاشان گوشزد شده اما هنوز اقدامی از سوی متولیان صورت نگرفته است. چندی پیش اداره کل میراث‌فرهنگی استان کاشان از این اثر بازدید شد اما پس از آن دیگر خبری از آن‌ها نشد.

انحراف بادگیر پاچنار خطر ریزش آب‌انبار راوند را تشدید کرد

رضا راوندی، نبود تابلو و معرفی‌نامه را از دیگر مشکلات این بنای تاریخی می‌داند. چنانچه دیواره‌های کاروانسرا محل نصب اعلامیه و یادگاری‌های مختلف شده است. بماند که راهرو و پله‌های آب‌انبار محل تبدیل به محل انباشت شده است.

انحراف بادگیر پاچنار خطر ریزش آب‌انبار راوند را تشدید کرد

حال باگذشت پنج سال از ثبت بنای پاچنار هنوز هیچ اقدام مرمتی برای حفاظت از آن صورت نگرفته است. این درحالی است که محله تاریخی پاچنار راوند بناهای تاریخی بسیاری از جمله خانه عاشورا، خانه عمارت ،مسجد تاریخی پاچنار  و آب انبار پاچنار در برگرفته است.  به‌گفته دوستداران میراث‌فرهنگی، اهالی راوند از مسئولان میراث فرهنگی کاشان خواستار حل مشکلات بناهای تاریخی این شهر هستند.

انحراف بادگیر پاچنار خطر ریزش آب‌انبار راوند را تشدید کرد

میراث راوند درحالی مورد تهدید جدی قرار گرفته است که پیش از این مسجد پاچنار، خانه‌ منصوری‌ها و مسجد جامع راوند در معرض تخریب‌های جدی قرار گرفته بود.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری