0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از ثبت "کوتی طاهری" در فهرست آثار ملی کشور خبر دادامید عزیزی با اشاره به اینکه کوتی یا انبار برنج طاهری که در روستای رودکنار واقع در دهستان دیناچال بخش پره‌ سر شهرستان رضوانشهر شناسایی شده است، افزود: این انبار 50 سال قدمت دارد.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان

به گزارش خبرگزاری مهر، امید عزیزی با اشاره به اینکه کوتی یا انبار برنج طاهری که در روستای رودکنار واقع در دهستان دیناچال بخش پره‌ سر شهرستان رضوانشهر شناسایی شده است، افزود: این انبار 50 سال قدمت دارد.

وی اظهارداشت: این بنا متعلق به حوزه فرهنگی - معماری جلگه غرب گیلان است و گونه ای از انبارهای برنج سنتی و بومی در منطقه محسوب می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: صاحب اولیه کوتی "بهروز طاهری" بود و این بنا پس از انجام مطالعات و واچینی در سال 1387 به عنوان بنای جانبی در محوطه خانه موسی زاده در روستای جلگه غرب سایت موزه میراث روستایی استان دوباره چینی شد.

وی افزود: مخزن کوتی روی ستونهای چوبی شکل گرفته و بام آن حالت مدور داشته و پوشش آن کلوش است.

عزیزی ادامه داد: موزه میراث روستایی در دل طبیعت جنگلی سراوان، روستاهای گیلان را با همان حال و هوای سرشار از صفا، محبت، دوستی و انسانیت در برابر دیدگان بازدیدکنندگان قرار داده و این گذشته پر‌خاطره و پر‌تجربه را در این موزه حفظ تا پیوند‌ دهنده نسل گذشته و حال و معرف گوشه‌ ای از فرهنگ و تاریخ گیلان باشد.

 

وی یادآورشد: با گردش در این مجموعه و با دیدن انواع خانه ‌های روستایی واچینی و دوباره ‌چینی شده از ۹حوزه‌ مختلف فرهنگی - معماری گیلان که خاطرات ۱۵۰سال گذشته‌ را با خود به همراه دارند و نیز مشاهده فعالیتهای روستائیان آن زمان بدون شک زندگی گذشته نه چندان دور گیلان برای بازدید کنندگان زنده خواهد شد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری