0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شهرستان املش دارای مناطق زیبا و جذابیت خاصی برای گردشگران داخلی و خارجی است، مناظر طبیعی در این شهرستان نگاه هر دوست دار طبیعت را به شدت مجذوب خود می ‌کند

00

 

به گزارش خبرنگار مهر، مسافران نوروزی و گردشگرانی که برای فرار از زندگی شهری به سوی طبیعت کشیده می شوند، می توانند شهرستان املش دراستان گیلان را به عنوان مقصد سفرانتخاب کنند.

 

املش درفصل بهار بهترین وضعیت جغرافیایی را دارد، فضای سرسبز و دلنشین کوهها و جنگلهای سرسبز آن لطافتی خاص به روحهای لطیف انسانها می دهد.

 

املش؛ ارزشمندترین جلوه های جهانگردی و توریستی گیلان

املش؛ ارزشمندترین جلوه های جهانگردی و توریستی گیلان

 

این شهرستان یکی از مهمترین و ارزشمندترین جلوه های جهانگردی و توریستی گیلان به شمار می آید که برای توسعه و گسترش صنعت گردشگری از توانایی های قابل توجهی برخوردار است.

 

املش از سمت شمال و شرق با شهرستان رودسر، از سمت جنوب با شهرستان سیاهکل و از سمت شمال غرب و غرب با شهرستان لنگرود همسایه است.

 

شهرستان مزبوراز نظر ژئومرفولوژی و ناهمواریها به سه منطقه جلگه ای، کوهپایه ای و کوهستانی تقسیم شده و بخش جلگه ای از آبرفتهای رودهای شلمانرود، کیارود و رود کهنه گویه به وجود آمده که شهر املش بر مخروط افکنه شلمانرود بنا شده است.

 

بخش جلگه ای و کوهپایه ای در گذشته نه چندان دور پوشیده ازجنگل انبوه بود اما امروزه به باغات چای تبدیل شده است، بخش کوهستانی در جنوبی ترین قسمت شهرستان واقع شده و پوشیده از مراتع و بلندترین قله آن ناتشکوه است.

 

مناطق جلگه ای و کوهپایه ای دارای آب و هوای معتدل خزری و مناطق کوهستانی دارای زمستانهای سرد و پوشیده از برف، یخبندان و تابستانهای خنک و ملایم است.

 

املش دراصل " ام " و " لش " بوده که " ام " به معنی " رود " و " لش " به معنی " راکد " است، بنابراین املش یعنی رودخانه راکد می باشد.

 

بدین ترتیب شهرستان املش با وجود باغات زیبای چای و مناطق ییلاقی خوش آب و هوا دارای جاذبه توریستی بوده و هرساله مسافران زیادی را از دیگر شهرهای کشور جذب می کند و موقعیت شهرستان به گونه ایست که به دلیل مناطق ییلاقی و باغات زیبای چای بسیار از جاذبه های توریستی داخلی و خارجی برخورداراست و بستر مناسب برای توسعه صنعت گردشگری دارد.

 

فهرست جاذبه های فرهنگی، تاریخی و طبیعی شهرستان املش شامل برج تاریخی میل امام با ارتفاع هفت متر،خانه های قدیمی خاندان صوفی، قلعه شاه نشین قلعه، بافت تاریخی شهر املش، تالاب زربیجار، مناطق ییلاقی و باغات چای، غار تلاین گورج و هفت خم تله سر، یخچال طبیعی ملجادشت، دهکده ییلاقی، تندرستی خسیب دشت، هلودشت، چشمه آب معدنی لوزان و غیره است.

 

" برج تاریخی میل اُمام " از جاذبه های تاریخی املش است

برج تاریخی میل اُمام از جاذبه های تاریخی املش است

 

برج تاریخی میل اُمام " از جاذبه های تاریخی املش است و هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن این آثار به منطقه سفر می کنند.

 

قلعه میل امام در دهستان سمام بخش رانکوه املش قرار دارد، ارتفاع برج در گذشته بیشتر از 670 سانتیمتر بوده و قطر پایه های آن بین 120 تا 140 سانتیمترمربع متغیر است و بخشی از آن تخریب و بقایای آن در سطح تپه پراکنده است و از این برج برای دیده بانی و راهنمایی مسافران و یا شاید برای ارسال پیام با دود و آتش استفاده می کردند.

 

این قلعه در میان مردم منطقه به برج امام و آتشکده دوره ساسانی نیز مشهور است و در فرهنگ جغرافیای ایران آمده است: " در اطراف این میل بقایای ابنیه قدیمی از قبیل آجر و سفال مشاهده شده است " البته برخی از ریش سپیدان محل نیز معتقدند این محل در گذشته آتشکده بوده است.

 

" خانه های قدیمی خاندان صوفی " گردشگران را بسوی خود فرا می خواند

 

" خانه های قدیمی خاندان صوفی " از دیگر جاذبه های تاریخی املش است که مورد توجه گردشگران از اقصی نقاط کشور است، این بنا در وسط شهر املش و در ارتفاع 45 متر بالاتر از سطح دریا قراردارد.

 

درختان کهنسال در محوطه این اثر تاریخی وجود دارند و دیوارهای آن آجری است، در روستای امام نیز خانه های صوفی به همین سبک با الگوی معماری ییلاقی ساخته شده که به آنها عمارت هم می گویند.

 

" قلعه شاه نشین گورج " از دیگر جاذبه های تاریخی املش است که مربوط به دورانهای پس از اسلام است، این اثر در بخش رانکوه روستای گورج واقع شده و در دوم آبان ماه سال ۱۳۸۲با شماره ۱۰۶۵۳به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

برای دیدن قلعه گورج نخست باید به املش و از آنجا به دو کیلومتریِ شمالِ روستای گورج رفت، قلعه گورج بینِ روستای گورج و رودخانه چاکرود، رودی کوهی به ارتفاع هزار و 600 متر واقع شده است.

 

این قلعه بین مردم منطقه به نامهای گورجی قلاکوتی، قلعه گردان، شانشین قلعه و قلعه اسماعیلیان معروف است، دسترسی به قلعه از روستای گورج از جاده مالرو، کنار صخرههای طبیعی و دامنه های جنگلی بعد از گذر از سربالایی تند، امکانپذیر است.

 

محوطه قلعه با چهار دیوار از پستی و بلندی کوهها محصور شده است، در شمال غرب قلعه گورج بقایایی از دیوار استحفاظی بزرگی که 25 متر طول و هشت متر ارتفاع دارد، دیده می شود.

 

" قلعه شاه نشین گورج " متعلق به دوره اسماعیلیه است

قلعه شاه نشین گورج متعلق به دوره اسماعیلیه

 

در ساخت این دیوار از تخته سنگهای طبیعی و گل و آهک استفاده شده است، در سطح جنوبی قلعه دو برج سنگی بزرگ وجود دارد، در محوطه داخلِ قلعه نیز چند آب انبار برای ذخیره آب باران ساخته شده که تنها وسیله ذخیره آب در این قلعه بوده است.

 

در سطح قلعه آثاری از دیوارها و پیِِ بناها دیده می شود که نشان می دهد این قلعه، مسکونی و نظامی بوده است، متاسفانه قسمتهای مختلف این آثار بر اثر کاوشهای غیر مجاز فراوان به شدت ویران شده است، دیوارها و حصارهای قلعه چون در قله کوهی واقع شده که از هر طرف شیب دارد، از نظر دفاعی قلعه را چنان مستحکم می کرد که دسترسی به آن برای مهاجمان کار آسانی نبود، با توجه به سبک معماری می شود این قلعه را متعلق به دوره اسماعیلیه دانست.

 

" تالاب زربیجار " از جاذبه های طبیعی شهرستان املش است که گردشگران را مسحور خود می کند، این تالاب بخشی از استخر زربیجار است، قسمت نخست در کنار جاده و قسمت دوم به صورت تالاب همراه با گونه های تالابی است، روی آب را جلبک فرا گرفته و در داخل آن درختهای توسکاست.

 

" تالاب زربیجار " به روی گردشگران لبخند می زند

تالاب زربیجار

 

زربیجار زیستگاه پرندگان مهاجری است که در فصل زمستان به این مکان کوچ می کنند، مرغابی، اردک هوایی، چنگر و خوتکا از جمله این پرندگان است.

 

به هر حال شهرستان املش با طبیعتی زیبا و جاذبه های بی شمار طبیعی و تاریخی سفره سرسبز و پرنعمت خویش را در ‌آس‍ت‍‍ان‍ه‌ سال نو و ب‍‍ه‍‍ار طبیعت، برای استقبال و پذیرایی از گردشگران نوروزی گسترده است‌ از اینرو گردشگران در سفر به گیلان دیدن این جلوه های بی بدیل الهی را در سال نو از دست ندهند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # مژگان 1391-07-02 14:26
گنبدی که به انواع اثار املش معرفی شده در املش نیست بلکه در روستای پیرمحله واقع در هشت کیلومتری رودسر است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # نسرین 1392-11-05 21:12
بسیار زیبا ممنونم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # نسرین 1392-11-05 21:12
بسیار زیبا ممنونم از شما
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری