0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
الازهر، دانشگاهی در قالب یك مسجد

دانشگاه جامع الازهر مصر با بیش از هزار سال قدمت، عنوان قدیمی ترین دانشگاه جهان را به خود اختصاص داده استدانشگاه جامع الازهر مصر با بیش از هزار سال قدمت، عنوان قدیمی ترین دانشگاه جهان را به خود اختصاص داده است.

تأسیس جامع الازهر به دوران حكومت فاطمیون برمی گردد. فاطمیون از بزرگترین سلسله‌های حكومتی آفریقای شمالی بودند.خلفای فاطمی منسوب به حضرت فاطمه و شیعه اسماعیلی هستند.

بنیان گزار مسجد جامع الازهر ،" جوهر كاتب صقلی" سردار "معزالدین الله" چهارمین خلیفه‌ی فاطمی بود كه در پی فتح مصر و شهر قاهره، به فرمانش مسجد الازهر در جنوب شرقی وبه سمت قصر خلیفه در میان محله‌ی ترك و دیلم ساخته شد.

كار احداث الازهر در 4 آوریل 970 میلادی شروع شد و در 22 ژوئن 972 میلادی به پایان رسید و در همان رمضان نخستین نماز جمعه در آن اقامه شد.

لغت « جامع » یعنی مسجد بزرگ ومسجدی كه در آن نماز جمعه می‌خوانند.این گونه مساجد نخستین بار درزمان پیامبر اكرم (ص) ساخته شدند. چون در این مساجد علاوه بر مسائل دینی و سیاسی ، مسائل علمی نیز یاد داده می شود، عنوان «‌جامع» یا « دانشگاه‌های عمومی اسلامی» برای آن به كار رفت.

اما در سال 988 میلادی، عزیز، پسر و جانشین "معزالدین الله" با توسعه مسجد جامع الازهر به طور اختصاصی دانشگاه علوم اسلامی الازهر را بنا نهاد كه تا كنون با تغییراتی برجای مانده است.


واژه « الازهر » نیز به معنای تابش و پرتوافكنی است.البته گفته می شود "الازهر" به اسم زهرا لقب حضرت فاطمه اشاره دارد اما برخی معتقدند دلیل این نامگذاری درخشندگی آن در میان سایر اماكن مصر است.

دانشگاه الازهر طی قرون و اعصار متمادی دچار تغییرات و تحولات زیادی شده به طوری كه در ابتدا مذهب شیعه در آن تدریس می شد ولی هم اكنون پایگاه اصلی یادگیری علوم مربوط به اهل تسنن است.

حتی گفته می شود دانشگاه الازهر در برهه ای از زمان به عنوان اقامتگاه بی خانمان ها شناخته می شد.بنای دانشگاه جامع الازهر همچنین جزو آثار مهم معماری اسلامی است و از لحاظ قدمت، تركیب تاریخی و تزیینات داخلی آن ویژگی های منحصر به فردی دارد.

مسجد و مركز آموزشی الازهر به دلیل اهمیت فرهنگی در دوران‌ مختلف توسعه و تغییر شكل یافته به طوری كه ارتباط میان نوع معماری با فرهنگ جامعه در آن مشهود است.

الازهری كه در زمان فاطمیون ساخته شد ،در زمان حكومت های دیگر توسعه پیدا كرد و بیشترین تغییر در زمان حكومت عثمانی ها در دانشگاه الازهر رخ داد.

در زمان های گذشته به معماری این دانشگاه اهمیتی داده نمی شد اما مقریزی نخستین مورخی بود كه به تفصیل ساختمان الازهر را توصیف كرد و در كتاب" الخطط "خود در مورد معماری محراب‌ها ،كتیبه‌ها ، چلچراغ‌ها و قندیل ها سخن گفته است.

نوع معماری در این دانشگاه نمونه ای بارز از معماری اسلامی و عربی است اما در دوره های مختلف با توجه به نوع معماری آن دوران ها ، معماری چندگانه در این بنا دیده می شود.

این بنا با گذشت زمان توسعه یافته و به آن می توان نام موزه ای از معماری های مختلف را داد چراكه شیوه‌های گوناگون معماری اسلامی و تزیینات ساختمانی را در خود جای داده است.در این بنا مجموعه‌ عظیمی از طاق‌ها و ستونها به سبك‌های مختلف دیده می شود.

الازهر در اصل مسجدی بود كه به سبك كلاسیك مساجد ساخته شد وتغییرات عمده‌ الازهربر اثر نفوذ سبك معماری آفریقای شمالی در آن به وجود آمد.

بر این پایه وسعت فوق العاده‌ای به شبستان مركزی مسجد داده شد و آن را به نوعی تالار تشریفاتی خاص جشن‌ها تبدیل كرد . معماری الازهر با عقیده‌ عبادت و پرستش ساده و بی پیرایه تناسب كامل دارد.

قدیمی ترین قسمت مسجد، سالن اصلی نمازگزاران است كه پنج راهروی موازی آن را شكل می دهد.یكی از زیباترین بخش های دانشگاه الازهر پنجره های قوسی شكل آن است كه در دوره فاطمیون شكل گرفته و دارای طراحی جذابی است .در قرن 15 میلادی پنجره های كلیسای معروف كرومرد انگلیس از این بنا الگو برداری شد.

در قرن 18 میلادی و در زمان حكومت عثمانی ها ، الازهر توسعه چشمگیری داشت و دومین سالن بزرگ نمازگزاران در آن ساخته شد.در آن دوران بسیاری از ساختمان های داخلی بنا در هم ادغام شدند.

الازهر در حال حاضر حدود 12 هزار متر مربع یعنی بیش از دو برابر دوره‌ی فاطمی مساحت دارد و بر فراز آن 5 مناره دیده می شود.

منبع: www.alazhar.org

UAN

"

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری