0

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی از بازدید هفت هزار و 203 نفر در نیمه نخست تیر ماه سال جاری از موزه مشروطه خبر داد.

Rayise sazmane Mirase Farhangi va Gardeshgari Azarbaijane Sharghi

به گزارش خبرگزاری مهر ،  تراب محمدی  پیش از ظهر امروز چهارشنبه با اعلام این خبر افزود: از این تعداد بازدید کننده هفت هزار و 56 نفر مهمانان داخلی و 147 نفر مهمانان خارجی را شامل می شوند.
 
وی با اشاره به مهمانان خارجی موزه مشروطه گفت: موزه مشروطه در روزهای نخست تابستان، پذیرایی مهمانانی از کشورهای مختلف بوده و گروهی از کنسولگری ترکیه و کارکنان سفارت فرانسه نیز از این موزه بازدید کردند.
 
محمدی به پیشینه موزه مشروطه اشاره کرد و اظهار داشت: بنای تاریخی خانه مشروطه با معماری دوره قاجار، در محله قدیمی راسته کوچه و در ضلع غربی مجموعه بازار تبریز واقع شده است و مالک نخستین آن  حاج مهدی کوزه کنانی (معروف به ابوالمله) از شیفتگان حریت و آزادی بود.
 
رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ادامه داد: بنا به قسمت الحاقی آن در زمینی به مساحت 1300 متر مربع و با دو طبقه اندرونی و بیرونی حاصل ذوق هنرمندانه معمار تبریزی به نام «حاج ولی معمار» است که سالها در روسیه ساکن بود و پس از بازگشت به تبریز در سال 1247 ﻫ . ش آن را بنا نهاد.
 
محمدی ویژگی های خاص معماری دوره قاجار را یادآور شد و گفت: تزئینات چشمگیر به کارگیری نورگیر زیبا و چشم نواز موسوم به کلاه فرنگی با ستونها و در اتاق اصلی موسوم به «طنبی» و غلام گردش دور راه پله، هر کدام به نوعی ذوق و هنر ایرانی را به نمایش گذاشته و آنرا به یک نمونه منحصر به فرد تبدیل کرده است.
 
وی تصریح کرد: پس از مرمت و تجهیز طبقه اول که شامل تالار اصلی و اتاقهای گوشواره ای است، این بنا با نمایش اسناد و مدارکی از دوران پر فراز و نشیب انقلاب مشروطه با عنوان موزه آغاز به کار کرد که از مهمترین اموال ارایه شده در آن می توان فرش مشروطه، اسلحه کمری ستارخان، لوازم شخصی سران انقلاب و دیگر اسناد و مدارک اهدایی مرتبط با انقلاب مشروطه را نام برد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری