امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلس معماری معاصر فایدن

سبحان آهنی

اطلس معماری معاصر فایدن:

تنوع دیدگاهها،گونگونی فرمها و طرح ها وبالاتراز آن بیشماری تکنیکهای ساخت همگی مبرهن دشواری عصرجدید در تدوین فرهنگی برای سبک شناسی هنر و طبعاً معماری است.

در راستای کوششی برای تبیین و شناسایی این داده های جهانی،اطلس فایدن نخستین مرجع با چنین گسترۀ وسیعی از چشمگیرترین آثار معماری بنا شده بعد از ژانویۀ 1998 می باشد که بی شک تا امروز در تاریخ نقد معماری جهان،چه از لحاظ تعدد آثار و چه ظرافت بررسی آنها نمونه ای مشابه برای آن نمی توان یافت.

از دیباچۀ این اثر گفتنی است که گردآوری آن ماحصل چندین سال تلاش سازمان انتشاراتی فایدن می باشد.این سازمان در سال 1923 در وین توسط دکتر هورویز و  گلدشایدرو  تحت عنوان  فائدو  تأسیس  گردید  که  بعدها  به فایدن تغییر نام  داد. در ارایۀ لیست اولیه  آثارعلاوه بر بررسی  یکایک  منابع معماری توسط متخصصین اطلس،عدۀ کثیریازاساتید معماری، منتقدین ،دانشگاهها، مورخین و ... با گروه فایدن همکاری داشته اند.از بین 4000 اثر گردآودی شده تنها آثاری از کمیتۀ تخصصی تدوین اطلس رأی اعتماد کسب کردند که در یکی از جنبه های روح نوآوری،فونکسیون،تکنیک ساخت و زیبایی شناسی سخنی نو برای روح زمانۀ خود داشتند.

آخر دست از میان طیف وسیع آثارکه ویلای خصوصی، کاخ دادگستری، میدان عمومی و ... را شامل شده است،1052 اثر به نام 665 معمار از 75 کشور جهان در لیست نهایی آثار ارائه شده در اطلس ثبت گردید.

بسا آثاری که تا روز نشر اطلس خارج از مرز جغرافیایی زادگاهشان ناشناخته بودند.چه از این دست اثری که چشمانمان را لبریز غرور کرد،خانه ای بود از مهرداد ایروانیان در شیراز که تنها اثر ایرانی مندرج بر نقشۀ اطلس فایدون به شمار می رود.

در هر حال مجموعۀ حاضر به صورت چکیده ای از مسیر حیات معماری جهان در چند سال اخیر ارائه شده است که یقینأ از کامل ترین مراجع و سودمندترین منابع برای معماران و منتقدین معماری خواهد بود.باشد که این اولین ترجمۀ اثر به زبان فارسی که به سعی ناقص این بنده و همکاری مسؤلین محترم سایت معماران منتشر می شود، یاریگر حیات معماری نوپای امروز ایران زمین گردد.

سبحان آهنی

برای دسترسی به بخش مجله معماری معاصر اینجا کلیک کنید

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری