0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آمدند ابرویش را درست کنند، زدند چشمش را هم کور کردند. این ضرب المثل مصداق روشنی از اقدامات مسئولان در تزیین و ساماندهی قورخانه تاریخی است. آن ها برای زیباسازی سردر قورخانه تهران که یکی از آثار ملی دوران قاجار است از رنگ و سنگ کامپوزیت بهره بردند. این سردر که در حال حاضر به عنوان دروازه ورود به مترو میدان امام خمینی (ره) مورد استفاده قرار می گیرد، در دوران قاجار و در زمان ناصرالدین شاه بنا شده است.

استفاده از رنگ و سنگ کامپوزیت برای تزیین بنای تاریخی! + عکس

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه میراث فرهنگی –  قورخانه تاریخی این روزها کاملا بی سلاح است. چنانچه چندی قبل مدیران به این نتیجه رسیدند که بهترین راه برای تزئین این سردر استفاده از پوشش رنگ است. بنابراین دیوارهای قورخانه را که روزی بر هر کدام از آن ها نقش هایی از اسلحه های آن زمان بود را با رنگ های سبز و آبی مزین کردند.

استفاده از رنگ و سنگ کامپوزیت برای تزیین بنای تاریخی! + عکس

دوستداران میراث فرهنگی معتقدند، قورخانه با اینکه زمانی محلی برای ساخت اسلحه و وسایل نظامی و جنگی بوده اکنون در برابر این حوادث بی دفاع است . نکته اینجاست که بخش بزرگی از عمارت قورخانه تهران، در طی سالیان مدید، به علت بی‌توجهی مسئولان و فرسودگی ناشی از گذر زمان به شدت تخریب شده و تنها دروازه بزرگ فلزی و بنای دو طبقه‌ای از آن در محدوده خیابان خیام تهران به جای مانده است. این اثر در مرداد ماه سال 1376 در فهرست آثار ملی ایران نیز جای گرفته است.

استفاده از رنگ و سنگ کامپوزیت برای تزیین بنای تاریخی! + عکس

با توجه به پیگیری های مستمر انجام شده جهت زدودن رنگ ها، این بار مدیریت تصمیم بر آن گرفت که این اثر را با سنگ های کامپوزیت تزئین کند و روی دیوارهای یک اثر ملی از سنگهای مرمر به عنوان تزئین استفاده کرده است.
 
چندی پیش بخش شمالی دیوار کاملا تخریب و با استقاده از مصالح کاملا جدید ، دیواری چند متر عقب تر بنا شد.

استفاده از رنگ و سنگ کامپوزیت برای تزیین بنای تاریخی! + عکس

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری