0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی می‌گوید از وقتی به چین رفته و شهر شانگهای را دیده، نظرش نسبت به طرح انتقال پایتخت تغییر کرده‌است. او می‌گوید موافق ساماندهی پایتخت است، اما طرحی که در حال حاضر ارائه شده، جامع و کامل نیست

از وقتی به چین رفتم، نظرم درباره طرح انتقال پایتخت تغییر کرده‌است

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه مجلس ـ چند روز پیش امیر خجسته، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور از بررسی طرح انتقال پایتخت از تهران در کمیسیون شوراها سخن گفته بود. وی هدف از ارائه این طرح را در جهت تشکیل شورای عالی انتقال پایتخت و به منظور بررسی، جمع بندی و اظهار نظر در خصوص تراکم زدایی از تهران و انتقال پایتخت سیاسی و اداری آن به جهت سازماندهی شهر تهران دانسته بود.
 
اما «سید رمضان شجاعی کیاسری»، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی در گفت و گو با خبرگزاری CHN می‌گوید که با اصل موضوع انتقال پایتخت موافق است، اما طرحی که در حال حاضر ارائه در کمیسیون بررسی می‌شود، طرح کامل و جامعی نیست.
 
او به سفر اخیرش به چین اشاره می‌کند و می‌گوید: «از وقتی به چین سفر کرده‌ام و شانگهای را دیده‌ام، نظرم تغییر کرده است. در این شهر با حدود 24 میلیون نفر جمعیت کسی احساس نارضایتی نمی‌کند. این شهر حدود 300 کیلومتر پل دو طبقه و سه طبقه دارد و 200 کیلومتر مترو. حدود سه هزار برج 100 طبقه در این شهر وجود دارد، با این حال شهر بسیار آرامی است.»
 
نماینده مردم ساری در مجلس با تاکید بر این که «نظرم درباره طرح انتقال پایتخت تغییر کرده است»، تصریح می‌کند: «به نظرم انتقال پایتخت هزینه‌های اضافه است. باید راهکارهای اساسی و فنی پیش‌گرفته شود. البته این طرح نقاط مثبتی دارد. برخی از سازمان‌ها و دستگاه‌ها نیازی نیست در تهران باشند باید از تهران بروند. چه اصراری هست که کشتیرانی در تهران باشد؟ چرا باید سازمان جنگل و مراتع در تهران باشد؟ می‌تواند در شمال کشور باشد. ارتش و سپاه می‌توانند در حاشیه شهر باشند. این‌ها مسائلی است که باید فکر اساسی دیگری برای آن شود.
 
به عقیده کیاسری انتقال پایتخت «هزینه های اجتماعی» دارد. ساکنان هر استان انتظار دارد پایتخت به استان آنها بیاید. او اصل ساماندهی پایتخت را قبول دارد، اما می‌گوید: «ممکن است این ساماندهی انتقال به حاشیه باشد یا متمرکز کردن دستگاه ها باشد. اما دنیا این مشکل را به شکل دیگری حل و فصل کرده‌است، به نوعی که جمعیت کم نشده‌است، زندگی راحتی دارند، ترافیک ندارند؛ اما ما خیلی سخت می‌گیریم.
 
او در پایان تاکید می‌کند: «من با کلیت طرح مبنی بر ساماندهی یا انتقال پایتخت موافق هستم، اما با این طرح که در حال حاضر ارائه شده است مخالفم.»

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری