0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خانه‌ها و بناهای تاریخی بسیاری در شهرهای مختلف استان سمنان قرار دارند که شماری از آنها نیز در ردیف آثار تاریخی استان به ثبت ملی رسیده‌اند. این بناهای تاریخی گنجینه‌هایی هستند که اگرچه از گذشته‌ها آمده‌اند، اما می‌توانند دیروزهای فرهنگ و هنر این سرزمین را در گیر و دار روزهای پرشتاب امروز به فرداهای نیامده‌مان پیوند دهند. آنچه در پی می‌آید معرفی مختصر شماری از این خانه‌ها، کوشک‌ها و بناهای تاریخی است که در ادامه می‌خوانید:

خانه‌های قدیمی سمنان

خانه‌ها و بناهای تاریخی، برگهای روشنی از تارخ هستند که روایتگر صفحاتی از زندگی اجتماعی، آداب، سنن و هنر معماری این سرزمین‌اند. خشت خشت این خانه‌ها و بناها ناگفته‌هایی از گذشته‌های دور به سلامت از هزارتوی تاریخ گذرانده‌اند و با خود به دنیای امروز ما آورده‌اند. هر کدام از این ناگفته‌ها می‌تواند ما را به بخش‌ها و صفحاتی از دیروزمان پیوند دهند.

خانه‌های قدیمی سمنان
 


بنای فتحعلیشاهی:

چشمه‌علی وعمارت آن

چشمه علی در 35 کیلومتری شمال دامغان قرار دارد و از قدیم الایام یکی از نقاط پر جاذبه بوده است. این محل با صفا در قدیم گردشگاه فرمانروایان و سلاطین بود، به طوریکه پادشاهان اولیه ایل قاجار علاوه بر توجه به شهر دامغان، چشمه علی را نیز مورد توجه قرار دادند. به همین جهت آقامحمد خان قاجار و فتحعلی شاه قاجار در محل چشمه، ساختمانهایی زیبا بنا نهادند.
 


بنای چشمه علی شامل دو قسمت است، یکی عمارت قراول‌خانه که بنایی خشتی است و معماری صفوی دارد و در زمان آقامحمدخان قاجار مورد استفاده قرار می‌گرفت و دیگری بنایی دو طبقه و آجری است که شالوده سنگی دارد و در داخل یک دریاچه طبیعی قرار گرفته است. این بنا مربوط به دوره فتحعلیشاه است. این پادشاه که در دامغان متولد شده بود، هر ساله ایامی را به عنوان تعطیلات در کنار این چشمه می‌گذراند.
 


در داخل استخری که آب چشمه علی پس از گذشتن از دل سنگ‌ها وارد آن می‌شود، ساختمان دو طبقه‌ای با پلان تقریباً مستطیل و در دونما ساخته شده است که به آن ساختمان فتحعلیشاهی می‌گویند. نمای شمالی دارای دو ستون زیبا با پوشش چوب است. بنا دارای درها و پنجره‌های متعدد به خارج بوده که به جهت متنعم شدن هر چه بیشتر از فضای دل انگیز بیرون ساخته شده است. در ساخت این بنا از ملات ساروج که از استحکام مناسبی برخوردار است، استفاده شده است.
 


منطقه چشمه علی دامغان در شمال شهر دامغان و حدود 30 کیلومتری این شهر و در بین روستاهای آستانه و کلاته رودبار واقع گردیده است.
 


بنای آقامحمد خانی:

در مقابل استخر دوم واقع و به صورت دو طبقه ساخته شده است. در این بنا طاق نماهای زیبای جناغی و تزئینات مقرنس کاری آجری به چشم می‌خورد. بخشی از ایوانها و راهروهای آنها با گچ پوشیده شده و مصالح بکار رفته در این ساختمان از خشت بوده که بعدها با آجر مرمت گردیده است.
 


خانه باقری:

در ضلع غربی میدان امام(ره) ساختمانی وجود دارد كه یكی از خانه‌های زیبای گرمسار است. این خانه به صـورت خانه باغ در دو طبقه با تزئینات فراوان ساخته شده است. شالوده بنا از خشت خام و نمای آن با آجرهای نامنظم به اشكال مختلف تزئین شده است. این ساختمان در دو طبقه و طبقه اول توسـط پنج پله به اشكوب اول هدایت می‌شود. طبقه دوم این بنا كه سقف آن با تیرهای چوبی و كاهـگل پوشانده شده، بازسازی شده است.
 


قبل از اینكه به بیوگرافی كامل این ساختمان پرداخته شود، اشاراتی به چگونگی ساخت و محل ساخت آن می‌‌كنیم.
 


ساختمان مورد نظر كه در گذشته در وسط یك باغ مشجر قرار داشته است، به طول و عرض300 * 280 متر مربع بوده و در قسمت ضلع شمال شرقی قرار دارد. اطراف آن دیوار بلندی با چینه و گل به ارتفاع 3.10 متر به صورت دیوار معروف شتری(كوهانی ) كه بقایای آن در محوطه شمالی، بوده، وجود دارد، در وسط باغ یك ساختمان متروكه و درخت كاجی كه به علت تفكیك نمودن زمینهای مجاور توسـط شهرداری و مالك به فـروش رفته، وجود دارد، ولی با توجه به اینكه اثـر مذكور(ساختمان فعلی) یكی از بناهای با ارزش این
 
شهرستان است، سازمان میراث فرهنگی اقدام به نگهداری و تصرف آن كرده و در حال حاضر محل فعلی اداره میراث فرهنگی شهرستان گرمسار است.
 


این ساختمان در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است و طبقه دوم كه دارای یك درب ورودی از قسمت شـرق داخل كوچه محل رفت و آمد بوده است، به پله‌های 30 سانتی مشرف می‌شود. شالوده بنا از خشت خام و سردرگاه اطراف دربها و پنجره‌ها از چوب بلند به جای تیرآهنی استفاده شده، ولی نمای آن با آجر خطایی تزئین شده است.
 


قطر دیوار در طبقه دوم 100 سانتیمتر ولی داخل آن به علت گردش هوا كاملاً باز است، بنابراین می‌توان گفت كه كل دیوارهای طبقه دوم به جز محل الحاق ستونهای آن تو خالی است. طبقه دوم دارای یك هـال بزرگ و دارای چهار اطاق 4 * 3 كه متصل به هال است، هم‌چنین درب شمالی ورودی به طبقه دوم و یك پله به ارتفاع 40 سانتیمتر ایجاد شده است كه بیشتر در تابستانها از آن استفاده می‌شود.
 


به علت موقعیت جغرافیایی بنا طوری ساخته شده كه دارای پنجره‌های متعدد است كه در تابستان یا دیگر فصول سال از هر طرف می‌توان استفاده كرد. طبقه اول با وارد شدن از درب شمالی با ایجاد فضایی به دو راهرو به حـال وارد شده و در آنجا به اطاق 4 * 3 شرقی و4 * 3 غربی متصل است، به طوری كه فرم معماری از نوع اطاق با طبقه دوم فرقی نمی‌كند، ولی از نوع ساخت بنا و مصالـح بكار رفته در طبقه اول با آجرهای خطایی و بندكشی با گچ خاك مشاهده می‌شود.
 


داخل حال بزرگ و اطاقهای دیگری با آجرهای تراشیده شده كاربندی تزئین شده به چشم می‌خورد و در قسمت غرب داخل اطاق یك اطاق سفید كرده معمولی وجود دارد كه به علت تخریب آن توسط مالك با تیرآهنـی پوشش داده شده است. در طبقه دوم در كنار اطاقهای دو و یک بادگیر دیده می‌شود كه به جهت تهویه هوا تعبیه شده است.
 


محوطه آن داری یك حوض قدیمی است كه توسط مالكان سیمان كاری شده و كف آن توسط آجرهای خطایی 15* 15 با گل آهك فرش شده است.
 


در قسمت غرب آن دیوار قدیمی وجود دارد كه با بررسی‌های بعمل آمده مشاهده شده است كه حمام خزانه بوده كه دارای یك مخزن آب گرم و یك مخزن آب سرد و همچنین دارای یك كوره جهت گرم كردن آب از آن استفاده می‌شده كه این بنا در حال حاضر توسط میراث فرهنگی و گردشگری در حال بازسازی و تعمیرات است.
 


خانه میررحیمی:

این بنا در محله بالا محله دامغان قرار دارد، درب ورودی آن روبروی خیابان خندق قرار دارد، دارای حیاط وسیع با یک درخت توت قدیمی است. پنجره‌های این ساختمان و ورودی آن در طرف شرق واقع شده شامل دو ورودی با طاق هلالی قمی است، یک ردیف پنجره بر روی ورودیها در قسمت بالا به صورت سرتاسری زده شده که دارای طاق جناغی تند است. یکی از ورودی‌ها که در سمت جنوب شرقی واقع شده به آشپزخانه و اطاق تالار مانند راه می‌یابد و یک ورودی نیز در قسمت شمال شرقی است که به وسیله یک پاگرد به اطاق و از آنجا به اطاق تالار مانند و اطاق پشت سر اطاق اولی راه پیدا می‌کند.
 


اطاق اولی دارای طاقچه‌هایی در زیر سقف است که ساده و بدون تزئینات است. اطاق پشت آن هم دارای چنین طاقچه‌هایی است، اما دارای تزئینات گچبری است. زیباترین قسمت این خانه اطاق تالار مانند آن است که پلان آن به شکل چلیپاست و تمامی طاقچه‌ها و طاقنماها دارای تزئینات گچی بسیار زیباست که شامل گل و گیاه – پرندگان و حیوانات و همین طور نقوش هندسی است. علاوه بر آن سقف وسط اطاق و سقف سمت شرق و غرب اطاقی که کمی پایین‌تر از سطح سقف وسط اطاق قرار گرفته همگی دارای گچبری به شکل و طرح قالی است.
 


در دو گوشه سمت شرق این اطاق دو درب قرار دارد که یکی به صورت کمد استفاده می‌شود و دیگری راه پله‌ای دارد که به طبقه دوم اطاق پشت اطاق اولی راه می‌یابد و اکنون به صورت انباری مورد استفاده است. این اطاق تالار مانند دارای دو درب درقسمت شمال و جنوب است که یکی به اطاق اولی و دیگری به آشپزخانه راه دارد.
 


این خانه دارای مجموعه وسیعی بوده که اکنون قسمت اعظم آن به صورت ساختمانهای جدید بنا شده و فقط این قسمت باقی مانده است.
 


خانه ابراهیمی:

این خانه در ابتدای محله امام و روبروی کتابخانه عمومی شماره یک اداره ارشاد قرار گرفته است. ورودی آن به صورت سه طاق هلالی است که وسطی بزرگتر از دو طاق طرفین و فاقد درب است. پس از آن هشتی قرار دارد که در دو ضلع انتهای هشتی دو در وجود دارد. این خانه به شکل اندرونی و بیرونی ساخته شده که یکی از درها به اندرونی و دیگری به بیرونی راه می‌یابد. ابتدا قسمت بیرونی آن که شامل یک بادگیر قدیمی است و بعد از در داخل هشتی وارد راهرو شده و به وسیله دوپله در داخل حیاط راه می‌یابد.
 


در سمت راست راهرو دو اطاق که یکی کوچک و دیگری بزرگ بوده و دارای پله است، قرار داشته و در زیر اطاق بزرگ آب انبار قرار دارد. در سمت چپ راهرو داخل حیاط اطاقی است که جهت آشپزی و به عنوان آشپزخانه استفاده می‌شود. یک عدد بادگیر نیز دارد که در اطاق بزرگ محل آن تعبیه شده است. قسمت بیرونی آن به وسیله دری از داخل هشتی به حیاط راه پیدا می‌کند، در کنار در ورودی آب انباری بوده که فعلاً مسدود است. در قسمت شمال حیاط اطاقهایی قرار دارد که اطاق وسطی دارای سقف گنبدی است. این اطاق به وسیله دو راهروی به هم راه پیدا می‌کنند، یعنی از طرف حیاط به وسیله پله به راهرو و در قسمت راهرو دو در وجود دارد.
 


در سمت راست به اطاق کناری و در سمت چپ به اطاق وسطی راه دارد و راهروی دومی نیز به وسیله پله از حیاط وارد راهرو می‌شود و یک در نیز در طرف راست به اتاق وسطی راه دارد و درب سمت چپ به اطاق کناری این دو اطاق از لحاظ ارتفاع کمتر از اطاق وسطی است، یعنی از حیاط برای ورود به اطاقهای اطراف اطاق وسطی توسط پله راه دارد، این دو اطاق دارای سقف مسطح و دو اتاق دیگر بر روی این اطاقها ساخته شده و این دو اتاق را به صورت دو طبقه در آورده است. راه ورود به اتاقها طبقه بالا توسط راه پله انتهای راهروها امکانپذیر است. در زیر اتاق وسطی نیز زیرزمین قرار دارد. داخل اتاق وسطی طاقچه‌هایی گچبری شده وجود دارد کلاً قسمتی از آنها با گل پوشیده شده است.
 


خانه لطفی:

این بنا شامل قسمتهای مختلفی است كه عبارتند از حیاط بیرونی، اندرونی، حیاط پشت حیاط اندرونی، خانه مستخدمین و اصطبل كه هركدام شامل بخشهایی است. قسمت ورودی حیاط بیرونی از طرف بالا محله است كه در انتهای دیوار دارای تزئینات آجری بوده و بر روی دیوارهای طرفین در ورودی طاقنماهای تزئینی ایجاد شده است. در دو طرف در ورودی دو طاقنما كه بالای آنها دو طاقچه مانند مربع شكل است، ایجاد شده و در طاقنمای وسطی كه وسیعتر استف در ورودی قرار گرفته است. در پشت در ورودی هشتی واقع شده كه دارای طاقنماهایی با طاق گهوارهای است كه در یكی از این طاقنماها راهرو به طرف حیاط می‌رود و به وسیله دو پله وارد حیاط می‌شود.
 


در سمت چپ راهروی ورودی اطاقی قرار دارد كه پنجره‌ای به حیاط باز می‌شود. در قسمت ورودی راهرو از سمت حیاط در جنب آن طاقنمایی قرار دارد و بعد از آن اتاق دیگری ایجاد شده است. از همان اتاق كه در قسمت راهرو است، دری به خانه صدیق باز می‌شده كه فعلاً مسدود است، سپس حیاط واقع شده كه شامل درختان و حوضی در وسط است. در سمت روبرو ورودی ساختمان دو طبقه ساخته شده كه طبقه اول آن زیرزمین و طبقه دوم آن كه توسط پنج پله به آن راه می‌یابد كه شامل ایوان كه چهار ستون گچی با سرستونهای گچبری شده زیبا است و اتاق وسطی وسیعتر و بنام پنج دری خوانده می‌شود. از طریق زیرزمین حیاط اندرونی به حیاط‌های دیگر راه پیدا می‌كند.
 


به این صورت كه ابتدا به محل مستخدمین سپس از طریق هشتی بخش اندرونی به حیاط اندرونی راه می‌یابد. حیاط اندرونی كه خود شامل در ورودی جداگانه هشتی راهروی ورودی كه به وسیله دو پله به حیاط راه می‌یابد، است و این بخش در قسمت اصلی به وسیله سه پله به آن راه پیدا می‌كند و شامل ایوانی با دو ستون گچی با سرستونهای گچبری شده است. در انتهای ایوان سه اتاق قرار دارد كه از یكی از اتاقها به صورت آشپزخانه استفاده می‌شده، خانه‌های حیاط اندرونی نیز به صورت دو طبقه ساخته شده كه طبقه اول زیرزمینی است. در طرف سمت راست ایوان نیز اتاقهایی قرار دارد كه به وسیله سه پله از حیاط به این اتاقها راه پیدا می‌كند.
 


در پشت دیوار قسمت ورودی حیاط اندرونی دیگری قرار دارد كه شامل حیاط آب انبار و یك اتاق است كه به وسیله سه پله از حیاط به آن راه پیدا می‌كند و باز در كنار این حیاط اندرونی محلی جهت اسكان مستخدمین است كه خود شامل اتاق و حیاط است و همانطور كه قبلاً گفته شده از محل مستخدمین به حیاط بیرونی به وسیله راهروی زیرزمینی راه پیدا می‌كند و از دری كه در هشتی حیاط اندرونی قرار دارد، برای ارتباط با حیاط اندرونی و حیاط اندرونی دیگر استفاده می‌شده است. در كنار حیاط اندرونی اصلی اصطبل جهت بستن اسبها قرار دارد كه دارای سقف گنبدی به صورت شش گنبد كوچك است. بنای فوق مربوط به شجاع لشكر كه در دوره قاجاریه حاكم دامغان بوده، است هم اكنون به عنوان اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان مورد استفاده قرار گرفته است.
 


خانه رجبی(برج بادگیر):

این بنا متعلق به اواسط قاجار است و در قسمت جنوبی سمنان در محله اسفنجان و در نبش میدان ابوذر(پاچنار) واقع است. بنا متعلق به خانواده رجبی(كلانتر وقت سمنان ) بوده است. بنا دارای یك حیاط مركزی و باغچه و فضاهایی به شرح ذیل است. یك راهرو طولانی هم از هشتی به حیاط متصل است. اتاق‌های تابستانی دارای بادگیر و رو به شمال است و اتاق‌های زمستانی رو به غرب و در دو طبقه و با ارتفاع كم قرار دارد تا زودتر گرم شوندف این قسمت حدود 70 درصد تخریب شده است.
 


اتاق‌های شمالی و رو به جنوب در زمستان مورد استفاده قرار می‌گرفته است و اتاق‌های رو به شرق در غرب بنا واقع است كه در بهار و پاییز استفاده می‌شده است. از نظر تزئینات و فرم بنا قسمت جنوبی و شرقی و غربی از موقعیت برتری برخوردار بوده و نمای قسمت شمال بنا ساده‌تر است. این بنا دارای یك بادگیر بلند و منحصربفرد در روی قسمت جنوبی است كه از روی سقف قسمت تابستان نشین بیرون آمده است. این بنا در تاریخ 1357/9/12 به شماره 1787 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 


خانه ابراهیم‌خان(كاخ ملاده):

این بنا كه به شكارگاه ملاده نیز معروف است، در روستای ملاده و 55 كیلومتری شمال شرقی سمنان و درمكانی بسیار خوش آب و هوا قرار دارد. این خانه در یك باغ مصفا ساخته شده و ساختمان قراولخانه یا عمارت كلاه فرهنگی درگوشه دیگری از باغ قرار گرفته است.
 


عمارت و باغ امیر:

یكی از بناهای زیبای شهر سمنان عمارت باغ امیر است كه در محله باغ فردوس، خیابان میرزا بزرگ شیرازی، كوچه باغ امیر واقع است. این بنا در شمال شهر تقریباً در زمان ساخت خارج از شهر سمنان ساخته شده، به طوری كه خانه بر بلندای سردر ورودی باغی مصفا و با چشم‌انداز كارخانه ریسمان ریسی بنا شده است. این بنا دارای دارای دو نما یكی رو به غرب و ورودی مجموعه و دیگری رو به شرق و رو به باغ است.
 
در تزئینات نما از كاشی هفت رنگ استفاده شده است. در كنار این سردر یك خانه اعیانی با دو ایوان رو به جنوب و غرب وجود دارد. در نمای این بنا در روی ایوانها ستونهایی گچی با تزئینات جالبی به چشم می‌خورد، كه این ستونها در داخل چوبی هستند تا سازه سقف را نگه دارند و تزئینات گچی روی آن به نما جلوه و زیبایی خاصی بخشیده است.
 


لازم به ذكر است كه متاسفانه باغ این بنا به كلی نابود شده و بجز درختان حیاط جنوبی چیزی باقی نمانده است. این بنا در دی ماه سال 1377 به شماره 2143 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 


خانه محمدیه(تدین):

یكی از خانه‌های قدیمی مربوط به اواسط قاجار بوده كه در شهر سمنان ساخته شده است و از یك حیاط بیرونی و یك حیاط اندرونی و مطبخ و غیره تشكیل یافته است. ساختمان بیرونی دارای دو ورودی یكی از كوچه شمالی و دیگری از راهروی اصلی بنا منشعب می‌شود و دارای دو اطاق بزرگ اصلی و دو اطاق تقریباً فرعی در دو ضلع غرب و شرق ساخته شده است. این بنا دارای زیرزمین مناسبی بوده كه در نوع خود از زیبایی خاصی برخوردار است. زیرزمین این بنا با طاق قوسی سنتی و پنجره‌های مشبك ساخته شده و در اطاقهای اصلی دارای سقف مطبخ و قاب بندی چوبی است. ساختمان اندرونی نیز از یك راهرو طویل كه بازدید كننده را به حیاط مركزی هدایت می‌كند و در حیاط بیرونی در وسط راهرو و رو به شمال است و انتهای این راهرو با یك زاویه 90 درجه و حركت متقابل بدون دید و منظر از بیرون بداخل حیاط و اصل و در حیاط مركز یك مهمانخانه و شش اطاق كوچك(خواب) در دو طبقه برای استفاده زمستانی در ضلع شمالی بنا و دو اتاق فرعی زمستانی در ضلع شرقی حیاط (رو به غرب و آفتابگیر) و دو اتاق رو به شرق در ضلع غرب برای استفاده در بهار و پاییز و یك مهمانخانه بزرگ زیرزمینی، حوضخانه و دو اتاق و... مطبخ در ضلع جنوبی و رو به شمال ساخته شده است، این قسمت حوضخانه و بادگیر بزرگی دارد. این بنا در تاریخ 1357/9/12 به شماره 1786 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
 


خانه عطاردی:

پس از عبور از کوچه‌های تنگ و پر پیچ و خم قدیمی‌ترین محله شاهرود یعنی شبدری که بوی صفا و سادگی و گاه آشها و نانهای سنتی که دیر زمانی است دیگر از سفره‌های خانه‌های شاهرودی‌ها رخت بر بسته، همچنان به مشام می‌رسد، به خانه عطاردی‌ها می‌رسیم که در مجاورت باروی قدیم شهر در ابتدای کوچه رزازان واقع شده، خانه‌ای زیبا که روزگاری نه چندان دور شاهد جریان زندگی چندین خانوار در کمال صحت و آرامش در کنار هم بوده که این روزها کمتر شاهد چنین اشتراکات قومی و اجتماعی هستیم. مساحت خانه تاریخی عطاردی۵۴۰ مترمربع و شامل دو بخش اندرونی و بیرونی است.
 


فضاهای خانه شامل سر در ورودی، دالان، انباری، بالاخانه، حیاط بیرونی، اتاق‌های میهمان، حیاط اندرونی، اتاق‌های نشیمن، مطبخ، آب انبار، تنورخانه و سرویس بهداشتی است. شالوده بنا از خشت خام و پوشش سقف چوب پوش است. این خانه دارای ورودی ساده بوده که با یک دالان نسبتاً طولانی وارد حیاط کوچک ساختمان می‌شود. این خانه دارای تزییناتی بسیار ساده بوده و فقط دارای نماسازی به وسیله اندود کاهگل با دم‌گیری گچی است. این بنا در سال1381 و به شماره ۷۶۲۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و هم اکنون در حال مرمت است.
 


قصر حرمسرا:

در یك كیلومتری جنوب شرقی قصر شاه عباسی یا قصر بهرام در گرمسار یك بنای دیگر صفوی به چشم می‌خورد كه حرم سرا نامیده می‌شود و ظاهراً در هنگام مسافرت خاندان سلطنتی، حرم سرا و در سایر مواقع محل سكونت شكارچیان سلطنتی بوده است.
 


ساختمان دارالحكومه:

ساختمان دارالحكومه سمنان یكی از آثار دوران قاجاریه است كه در جنوب شهر و در میدان ابوذر غفاری(پاچنار) واقع شده است. بنای دارالحكومه را به دوره فتحعلی شاه قاجار و پیش از زمان حكومت حاجی بهمن میرزا بهاءالدوله پسر فتحعلی شاه در سمنان نسبت می‌دهند. قبل از این كه ساختمان ارگ دولتی سمنان در شمال شهر ساخته شود، دارالحكومه سمنان در جنوب شهر و در همین بنا كه امروز به خانه كلانتر معروف است، واقع شده بود.
 


خانه طاهریان:

یکی از جاذبه‌های دیدنی شهر سمنان وجود خانه‌های قدیمی آن با قدمت بیش از 100 سال است. این بناهای تاریخی به علت رونق تجارت در شهر سمنان به ویژه در دوران قاجار محله‌های جدید در این شهر شکل گرفته‌اند که در آن افراد متمکن خانه‌هایی زیبا و دیدنی احداث کردند که در حال حاضر این خانه ها به مجموعه‌ای از خانه‌های تاریخی شهر مبدل شده و نماد معماری دوران قاجار محسوب می‌شود. یکی از این خانه‌های تاریخی بسیار زیبا، خانه طاهریان است. این خانه تاریخی در خیابان ابوذر و کوچه شهید محمد علی مهدوی در فاصله کمی از خانه رجبی قرار گرفته است.
 


خانه طاهریان که متعلق به دوره قاجاریه بوده و قسمت اعظم آن مرمت شده در تملک سازمان میراث فرهنگی است. این خانه دارای ورودی بسیار زیبایی است که با یک هشتی کوچک و چند پله به حیاط مرکزی راه می‌یابد. خانه دارای دو حیاط بوده که حیاط اصلی ابتدا و حیاط فرعی در پشت خانه قرار داشته و در گوشه‌ای از آن مطبخ خانه قرار گرفته است. با توجه به معماری قسمت پشتی خانه مشخص می‌شود که حیاط نیز فضای سبز یا باغی بوده است.
 


عمده تزیینات این خانه شامل آجر کاری سر در ورودی و نما خانه و گچکاری دیواره‌ اتاق‌هاست. از جمله زیبایی‌های این خانه می‌توان به استفاده از قوس‌های فراوان فضاهای مختلف اشاره كرد. خانه تاریخی طاهریان که به شماره 3109 در فهرست آثار تاریخی به ثبت ملی رسیده است.
 


عمارت دختر ناصرالدین شاه:

در بخش امیرآباد دامغان در مقابل قلعه، عمارتی وجود دارد كه نمای ظاهری آن با نقش و نگارهای آجری تزیین شده است. اهالی منطقه این بنا را به دختر ناصرالدین شاه قاجار نسبت می‌دهند كه زمانی به آن جا تبعید شده بود. نمای اصلی بنا دارای ایوان ورودی و دو ایوان طرفین و ایوان نشمین در بالای سر در با سقفی چوب نما است.
 


قصرهای سیاه كوه:

در دامنه شمالی ارتفاعات سیاه كوه در جنوب گرمسار، بناهای متروكی دیده می‌شوند كه بومی‌ها به آن قصر می‌گویند. این مجموعه از قصرهای شاه عباس، عین‌الرشید و حرمسرا تشكیل شده است. این قصرها نمایانگر قدرت معماری و عظمت و شكوه گذشته این دیار بوده و مهم‌ترین و بزرگترین آنها قصر شاه عباس نام دارد.
 


قصر شاه عباس(قصر بهرام):

بزرگترین قصر از ساختمان‌های سیاه كوه قصر شاه عباس نام دارد كه بین عین‌الرشید و چشمه‌شاه ، بر سر راه قدیمی و تاریخی كاروان ‌روی كویری اصفهان – كاشان – خوار (گرمسار) و خراسان قرار گرفته است.
 


قصر عین‌الرشید:

قصر عین‌الرشید گرمسار در دو كیلومتری شمال قصر شاه عباسی(قصر بهرام) و در قسمت میانی فاصله دریاچه نمك و كویر بزرگ قرار گرفته است.

خانه‌های قدیمی سمنان

خانه‌های قدیمی سمنان

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری