0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرپرست کاوش در محوطه‌ی تاریخی «ارزانفود» در همدان ایجاد پایگاه میراث فرهنگی در این محوطه را ضروری دانست.

ارزانفود نیازمند پایگاه میراث فرهنگی 

علی خاکسار در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که محوطه‌ی تاریخی «ارزانفود» سایتی تاریخی است که دوره‌ی تاریخی اوایل اسلام تا سلجوقی و ایلخانی را دربرمی‌گیرد و به‌صورت متوالی هر سال به کاوش نیاز دارد، اظهار کرد: با توجه به این‌که هنوز کل این محوطه‌ی تاریخی شناسایی نشده است، ایجاد پایگاه میراث فرهنگی به تخصیص اعتبار سالانه و انجام کاوش‌های متوالی در آن کمک می‌کند. بنابراین امسال پیشنهاد کردیم، این محوطه‌ی تاریخی دارای پایگاه میراث فرهنگی شود.
 
وی با بیان این‌که تا کنون سه فصل کاوش در این محوطه‌ انجام شده است، ادامه داد: این محوطه‌ی دستکند بستری طبیعی با سه تا پنج هکتار وسعت دارد و در عمق سه تا شش متری سطح زمین قرار گرفته و تا کنون پنج ترانشه در آن باز شده و آثار زیرزمینی کشف شده است.
 
او با اشاره به لزوم برقراری ارتباط میان پنج‌ ترانشه ایجادشده که هر کدام یک کارگاه محسوب می‌شوند، گفت: برای ایجاد این ارتباط، نخست باید کار مطالعه را ادامه دهیم تا اتاق‌های بیشتر شناسایی شوند.
 
خاکسار با اشاره به پیشنهاد اختصاص اعتبار برای این محوطه‌ی تاریخی، با هدف ادامه‌ی کاوش در آن در قالب برنامه‌های امسال، افزود: علاوه بر آثاری که در زیرزمین این محوطه‌ی تاریخی کشف شده‌اند، یک مجموعه آثار معماری فوقانی نیز در آن وجود دارد که دارای ساختاری منظم است. بنابراین به‌دلیل ارزش‌هایی که این محوطه‌ی تاریخی دارد، لزوم ایجاد پایگاه میراث فرهنگی و اختصاص اعتبار برای ادامه‌ی کاوش در آن احساس می‌شود.

کد:1815

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری