0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسجد جامع سرایان بر اساس پژوهش های انجام شده مربوط به دوره صفویه است که دارای یک ایوان به ارتفاع 13 متر و دو شبستان در مجاورت ایوان است.

ادامه مرمت مسجد جامع سرایان در انتظار تخصیص اعتبار

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان جنوبی، به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی خراسان جنوبی، سقف شبستان‌های ضلع شمالی مسجد جامع سرایان بدلیل عدم استحکام کافی جمع آوری و طرح استحکام بخشی آن تهیه و آماده اجرا شد که به دلیل عدم اعتبار کافی این قسمت مرمت نشده است.
 
این مسجد شامل یک ایوان با دو گنبدخانه در طرفین آن است و ایوان دارای طاق جناغی است که با کمک تویزه و گنبد پوشش داده است.
 
در طرفین ایوان طاق نماهایی در دو طبقه قرار دارد و در هر یک از طاق‌های پایینی دری تعبیه شده که به فضای گنبدخانه راه دارد. قوس طاق نماهای فوقانی از نوع هلالی بوده و فضای پشت بام را دارند.
 
ایوان اصلی بنا از نظر معماری و تزئینات مهمترین بخش محسوب می‌شود. تزئینات بکار رفته در ایوان عبارتند از مقرنس کاری‌های انتهای ایوان، رسمی‌بندی‌های زیرگنبد، زنگ آمیزی تویزه‌ها با رنگ اخرایی، آجرکاری به شیوه خفته، راسته در نمای ایوان و تزئینات محراب که عبارتند از تزئینات مقرنس کاریف گچ بری با طرح‌های اسلیمی و سوه مبارک حمد که دو بار در حاشیه طاق محراب به خط نستعلیق و تلفیق طرح‌های اسلیمی اجرا شده است.
 
بیشتر قسمت‌های مسجد مرمت شده و در سال گذشته از محل اعتبارات ملی مرمت این بنای تاریخی شامل جمع‌آوری موزاییک فرش و خاک برداری کف ایوان، خاکبرداری کف شبستان‌ها، بلوکاژ و آجر فرش با آجر سرامیکی، کف ایوان و شبستان‌ها، اجرای کانال نایکش در محوزه ضلع شرقی، محوطه سازی زمین ضلع شرقی جمع آوری آسفالت به همراه زیرسازی و سنگ فرش کوچه ضلع شمالی، اجرای سیستم روشنایی و نورپردازی، مرمت منبر چوبی انجام شد.
 
همچنین بدلیل عدم استحکام کافی، سقف شبستان‌های ضلع شمالی جمع آوری و طرح استحکام بخشی آن تهیه و آماده اجرا شد که به دلیل پیدا شدن شواهد تاریخی و معماری در دیوار اصلی حیاط و همچنین نبود اعتبار کافی این قسمت مرمت نشده و مرمت آن نیازمند اعتبار و تهیه طرح مرمت است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری